Created with Sketch.

Порожні офіси та мільйонні витрати державних коштів – що задекларували українські партії

28.05.2018, 06:24

Українські партії задекларували порожні офіси з мінімальною кількістю співробітників, повідомили в Комітеті виборців України.

Згідно з інформацією в звітах політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру за I квартал 2018 року, серед партій з порожніми центральними офісами фігурують «За життя» Вадима Рабиновича, «Наш Край», «ДемАльянс», ВО «Свобода», «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка.

Станом на березень 2018 року в центральному апараті партії «За життя» Вадима Рабиновича не працює жодної людини, в ВО «Свобода» в центральному апараті працює п’ять осіб, «ДемАльянсу» – одна людина, «Громадянської позиції» – три людини, «Наш Край» – двоє людей. У КВУ уточнили, що інформація по партіях «Громадянська позиція» і «Наш Край» взята в звітах за 2017 рік, оскільки інші поки відсутні на сайтах партії і НАЗК.

При цьому деякі партії показали значну кількість працівників в регіональних офісах. Так, в «ДемАльянсі» вказано 46 працівників в обласних, міських і районних структурах.

Кількість офіційних працівників у парламентських партіях значно вище. Найбільше людей в центральному апараті «Самопомочі» – 217 працівників. У «Радикальній партії» Олега Ляшка працюють 132 людини, в «Батьківщині» – 71, в БПП – 47, в «Опозиційному блоці» – 42, в «Народному фронті» – 31.

В організації наголосили, що державне фінансування партій сприяє детінізації партійного життя. Після отримання коштів з держбюджету, партії офіційно працевлаштували частину осіб. Якщо порівняти кількість працівників до і після початку держфінансування, то різниця значна. За даними звіту за 2016 рік в центральному апараті «Опозиційного блоку» і РПЛ не працювало жодної людини.

У КВУ додали, що для аналізу були відібрані ті політичні партії, які за даними соціологічних досліджень мають шанси набрати більш ніж 2% голосів виборців на наступних виборах до ВР, а отже отримати право на державне фінансування.

У І кварталі 2018-го ж найбільше грошей використали БПП, «Народний Фронт» і «Самопоміч».Парламентські політичні партії за січень-березень цього року сукупно витратили 85,2 млн грн, із яких 84,4 млн грн, або майже 99%, були грошима державного бюджету.

«Блок Петра Порошенка» витратив за три місяці цього року 28,7 млн грн (із них 99% - гроші бюджету), «Народний Фронт» - 20,2 млн грн (99% ), «Самопоміч» – 20 млн грн (99%), «Опозиційний блок» – 6,3 млн грн (99%), Радикальна партія – 5,5 млн грн (95%), ВО «Батьківщина» – 4,2 млн млн грн (92%). Упродовж першого кварталу партії купували за державні кошти навіть такі товари першої необхідності як миючі засоби, пакети для сміття, серветки, рушники, офісний папір і картриджі. Зокрема, це відображено в звіті РПЛ», - йдеться в повідомленні КВУ. Загалом НФ і «Батьківщина» найбільше державних коштів витратили на оренду приміщень (7,5 млн грн та 2,1 млн грн відповідно, БПП та «Опозиційний блок» – на місцеві осередки (17,3 млн грн та 3,5 млн грн), РПЛ – на зарплати (2,2 млн грн), "Самопоміч" - на матеріальні витрати і оплату послуг (7,5 млн грн). Традиційно частину коштів (6,3 млн грн) партії спрямували на оплату реклами в ЗМІ. Найбільше коштів на пропаганду витратила «Самопоміч» – 2,9 млн грн на видавничу діяльність.

«Залежність партій від держкоштів є небезпечною тенденцією. Якщо завтра партії перестануть отримувати ці гроші, то їм фактично доведеться закрити офіси і припинити існування. Це стане можливим, якщо партії не наберуть на наступних виборах до Верховної Ради 2% голосів. Тоді вони автоматично втратять право на держфінансування. Також важливо, щоб партії адекватно витрачали державні кошти. Спрямування грошей на роботу осередків та офісів є необхідними витратами, що сприяє детінізації та розбудові партій. Натомість, витрачання коштів на рекламу – це політичний піар, що суперечить ідеї держфінансування», - зазначив голова КВУ Олексій Кошель. У комітеті зазначають, що для зменшення залежності від держфінансування партії мали б залучати кошти від членських внесків та гроші від фізичних і юридичних осіб, однак наразі цих коштів недостатньо для того, щоби покрити партійні витрати.

Читайте також
Полтава гастрономічна. Частина четверта
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина третя
Полтава
ДІЯ відзначила чемпіонів України
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина друга
Полтава
Лицарі сили та килиму
Полтава
Полтавські чемпіони продовжують боротьбу
Полтава