Громадяни РФ у СММ ОБСЄ могли передавати координати цілей для обстрілів на Донбасі
Російські окупаційні війська на Донбасі Кілька днів поспіль продовжують вести активний вогонь з артилерійської зброї калібру 120 мм та 152 мм по десятках населених пунктів уздовж лінії зіткнення. Станом на 14:00, 18 лютого, з боку збройних формувань Російської Федерації зафіксовано 45 порушень режиму припинення вогню, 34 з яких із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями важкого озброєння.
18 лютого, українські військові, читачі InformNapalm, повідомили нам про дуже тривожний факт. За їх повідомленнями вчора, 17 лютого, коли відбувався масований обстріл української території важкою артилерією російських окупаційних сил, снаряди також залітали безпосередньо на пост радіоелектронної розвідки українських захисників, який раніше не обстрілювався.
Редакція міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm має у своєму розпорядженні фото підтвердження та додаткові свідчення, але з міркувань безпеки українських захисників, ми не будемо їх публікувати, щоб не розкривати геолокацію позицій.
На щастя втрат серед українських захисників не було, але примітно, що рівно за 4 дні до цього обстрілу БПЛА спеціальної моніторингової місії ОБСЄ довго висів над цим постом та розвідував місцевість.
Це може вказувати на те, що росіяни, або громадяни, які можуть працювати на країну-агресора, що беруть участь в місії та мають доступ до даних, могли поділитись координатами з артилерійськими підрозділами російських окупаційних сил на Донбасі.
25 громадян РФ у СММ ОБСЄ
Станом на останній квартальний звіт від 24 січня 2022 року до складу місії СММ ОБСЄ на Донбасі входять 680 громадян з 43 країн світу. Там немає жодного українця, проте є до прикладу 25 громадян Російської Федерації та 4 громадянина Білорусі.
РФ як сторона конфлікту та країна-агресор не має жодного морального права відряджати у СММ ОБСЄ своїх громадян та вести безперешкодно розвідку українських позицій.
До слова, 17 лютого 2022 російська державна агенція ТАРС повідомила, що заступник постійного представника РФ при ОБСЄ Максим Буякевич на засіданні постійної ради цієї організації у Відні заявив: “Якщо місії ОБСЄ не вистачає “робітників” на Донбасі, Росія готова подати ще більше висококваліфікованих кандидатів на відповідальні пости в СММ“.
Ця цинічна заява підкреслює, що РФ розглядає свою участь у СММ ОБСЄ на Донбасі як зручний інструмент ведення розвідки та гібридної війни проти України.
Громадяни РФ також можуть впливати на публічні звіти місії, вилучати з них незручну для них інформацію, яка може бути використана для доведення фактів безпосередньої участі РФ у агресії проти України. А також можуть маніпулювати даними.
“Status quo”
СММ ОБСЄ залишається поки що єдиною міжнародною місією, яка ще може відвідувати окуповані території та проводити там моніторинг, хоча і стикається з постійним перешкоджанням пересування, або блокуваннями ведення спостережень у певних районах з боку російських окупаційних сил.
Водночас варто зазначити, що попри зусилля російської сторони деякі важливі дані про сучасні зразки російської техніки на Донбасі все ж таки час від часу потрапляють до офіційних звітів спостерігачів. Так, у 2019 році InformNapalm публічно звертав увагу МЗС України на потенціал звітів СММ ОБСЄ, як джерела додаткової інформації, досліджуючи яке можна фіксувати беззаперечну участь ЗС РФ у агресії. І схоже, що наші заклики були взяті до уваги, бо у 2021 ми спостерігали як дослідження InformNapalm, які спираються на аналіз звітів СММ ОБСЄ, використовуються на високих дипломатичних рівнях.
Волонтери InformNapalm вчергове звертають увагу, що на фоні зростаючих загроз повномасштабного російського вторгнення цей фактор гібридного російського впливу через громадян РФ у СММ ОБСЄ має ретельно фіксуватись. І в першу чергу громадяни РФ мають бути відсторонені від можливості вести моніторинг українських позицій та мають бути обмежені в доступі до закритої частини звітів місії. Це може мінімізувати їх вплив та обмежити можливості надавати країні-агресору розвідувальні дані та координати, які можуть використовуватись для корегування російських артилерійських обстрілів.