Created with Sketch.

Про фальшиві ліки і польські медикаменти, які рятують українців

14.12.2017, 07:38

За різними оцінками кількість підроблених ліків в Україні становить від 10 до 40 % фармацевтичного ринку. Тобто близько третини ліків, які продаються в наших аптеках, можуть бути підробленими. Такі «ліки» у кращому разі є звичайними цукерками, які можуть лише за рахунок «ефекту плацебо» допомоги хворій людині. Та бувають випадки, коли ці підробки шкодять здоров’ю і призводять до летальних випадків. Тому, все частіше українські лікарі просять своїх пацієнтів купувати ліки за кордоном. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, частка фальсифікату в країнах Західної Європи становить 5-8%.

Підробка ліків є не лише українською проблемою, а загальносвітовою. Чорний ринок підроблених медикаментів є третім у світі за прибутком після нелегального продажу зброї та наркотиків, і оцінюється у 90-100 млрд доларів. Національні структури безпеки багатьох країн світу давно ведуть активну боротьбу з підробленими ліками. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) працює над цими складними питаннями з моменту його першого обговорення в травні 1988 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я. Та результати поки невтішні. Для прикладу, ще десять років тому ВООЗ попереджали, що половина медичних препаратів, які продаються в Інтернеті – це підробки. Ситуація за ці роки різко не змінилася, власне через мережу найактивніше у світі поширюється фейкові ліки. В цілому, найбільшим виробником і споживачем фальсифікату є Азія, однак підроблені ліки присутні в будь-якій частині світу. «Цілі потоки препаратів переміщаються з одного місця в інше, і є дуже багато центрів організації такого переміщення», – такі загальні висновки Інтерполу.

Ситуація в Україні із фальшивими ліками є загрозливою, оскільки належного контролю годі сподіватися. Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками займається в Україні моніторингом цієї ситуації, однак ефективних законодавчих можливостей для своєї роботи служба не має.

Державна служба з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Львівській області, що «За період з 01.01.2017 по 30.112017 Держслужбою було видано 18 розпоряджень про заборону реалізації, зберігання та застосування фальсифікованих лікарських засобів». Цікаво те, що більшість із цих 18 розпоряджень – про підроблений медичний спирт Етанол 96 та Спирт Етиловий 96%. Ці лікарські засоби було вилучено з обігу та повернуто постачальникам. Створили їх українські виробники, а постачальниками були також українці. Їм було повернуто ці підроблені лікарські засоби в загальній кількості 42334 флаконів (понад 4 тонн).

Цікаво також те, що в Державній службі України з лікарських засобів та контролю за наркотиками у Львівській області відсутня офіційна інформація щодо виявлення фальсифікованих лікарських засобів, які вироблялись би на території Львівської області. Хоча ще у жовтні була офіційна інформація, що на Львівщині кандидат біологічних наук організував підпільний цех з виготовлення фальсифікованих лікарських засобів. Тоді поліція вилучила величезну кількість фальшивих медикаментів на загальну суму понад 6 мільйонів гривень.

У відомстві бідкаються, що згідно з статтею 3 «Про тимчасові особливості здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 №1728-VIII до 31 грудня 2017 року накладено мораторій і значно обмежені можливості регуляторного органу щодо здійснення позапланових заходів. Так, позапланова перевірка державного нагляду можлива на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав за погодженням Державної регуляторної служби України, судового рішення чи заявою самого ліцензіата. Тобто простіше кажучи, це велика бюрократична тяганина і потрібно навіть заздалегідь попереджати того виробника чи постачальника, у якого здійснюватиметься перевірка. Все це не сприяє виявленню підроблених ліків. У відомстві сподіваються, що з наступного року, коли мораторій завершить свою дію, можливо, запровадять на державному рівні ефективніші можливості контрою і з’явиться більше шансів впливати на ситуацію.

За 2016 рік Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками видано всього 61 Розпорядження про заборону реалізації, зберігання та застосування фальсифікованих лікарських засобів.

Все ж, у разі встановлення факту обігу неякісних, фальсифікованих, незареєстрованих лікарських засобів Держслужба встановлює повну або тимчасову заборону обігу даного медикаменту, а потім подає у МОЗ України пропозиції щодо прийняття рішення про припинення дії реєстраційного посвідчення відповідного лікарського засобу.

У відомстві також повідомляють: щоб зменшити ризик використання фальсифікованих лікарських препаратів, споживач повинен придбати медикаменти «лише в аптеках, а не на ринках, через мережу Інтернет чи в медичних працівників».

«Якщо споживача насторожує колір, розмір, смак, запах, упаковка, маркування лікарських засобів, які він приймав раніше, це може свідчити про те, що лікарські засоби фальсифіковані або субстандартні. Якщо застосування лікарських засобів не дало бажаного ефекту або спостерігались неочікувані чи незвичні побічні дії – це також має викликати сумніви щодо якості даного лікарського засобу. У такому разі споживач має звергнутися в аптеку, у якій було придбано лікарські засоби, аби отримати копії сертифікати якості на лікарський засіб, а у разі подальшого сумніву щодо якості лікарських засобів, кожен споживач має право звернутися до Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками», – так радять у відомстві.

Та насправді ситуація є дещо іншою. Такі поверхневі заходи не дозволяють ефективно боротися із підробленими ліками. Саме тому, доволі часто, українські лікарі просять своїх пацієнтів купувати життєво необхідні препарати у країнах Західної Європи, зокрема у Польщі.

Як можна прочитати на багатьох сайтах, ціни на ліки у Польщі суттєво не відрізняються від українських, однак якість у них краща. У сусідів ризик купити підроблений препарат значно нижчий, аніж в Україні, адже ліки відповідають європейським стандартам, тому шанси на те, що вони справді допоможуть вирішити проблеми зі здоров’ям – значно вищі. До того ж, часом, можна навіть заощадити значну суму грошей. Адже, іноді різниця в ціні на той самий препарат в Україні та Польщі може сягати до 50%. Це ті основні фактори, які впливають на те, що купівля українцями польських ліків – зростає.

Якщо українець, який потребує польських ліків, не має змоги самостійно перетнути кордон, то у більшості це роблять його друзі чи знайомі. Однак, можна скористатися і послугами посередників. Чимало людей пропонують здійснити доставку не лише продуктів, побутової техніки з Польщі, але й ліків. Така операція відбувається за тим самим принципом, що й доставка інших товарів, однак ціна зростає внаслідок посередницьких послуг. До того ж, у Польщі більшість ліків продають за рецептом, тому це не оптова торгівля. У будь-якому разі, купівля-продаж медикаментів за кордоном – стає ще одним видом бізнесу в Україні.

Тож, виглядає на те, що ситуація із ринком фальшивих ліків в Україні лише у перспективі почне нормалізуватися. Із ефективними законодавчими змінами й розширенням можливостей відповідних органів, рівень підробок почне знижуватися. А до того часу, українці змушені бути дуже обережними із вибором вітчизняних ліків або шукати можливості купувати їх за кордоном.

Читайте також
У Мачухах відкрили Алею Слави Героїв
Полтава
Перемога гартується у тилу, доведено патріотичною молоддю Кременчука
Полтава
Чиновникам — високі зарплати, мешканцям Диканьки — захмарні тарифи
Полтава
Зіньківські освітяни скинулися на допомогу ЗСУ
Полтава
У Миргородському районі вшанували пам'ять гетьмана Данила Апостола
Полтава
Зеленський нищить країну
Полтава