Новий Закон «Про прокуратуру» вже опублікований в ЗМІ, а офіційно він вступить в дію 25 травня 2015. Але окремі його положення вже заробили: тепер прокуратура не зможе приходити з перевірками на підприємства, а її співробітникам підвищать зарплату.
Як пишуть «Вести», в Україні скасовано так званий прокурорський загальний нагляд. Це значить, що прокуратура не тільки перестане займатися перевірками підприємств, але і взагалі не зможе приймати і розглядати скарги від населення, не пов'язані з кримінальним процесом. Навіть щоб виступити в суді в інтересах держпідприємства, прокурор має довести, що в цьому є необхідність.
«Ці норми суперечать Конституції України та іншим законам (наприклад, Закону України« Про звернення громадян »), - вважає Володимир Бойко, глава Консультативної громадської ради при Генеральній прокуратурі України. - Таким чином, в Україні взагалі буде скасовано нагляд за дотриманням законності чиновниками, заборонений прийом громадян в органах прокуратури з питань загального нагляду ». Так що писати скарги прокурорам втратило всякий сенс, оскільки новий закон ліквідував прокурорський нагляд за дотриманням прав і свобод людини.
Але експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук вважає, що так і треба. «Те, що відпадає функція загального нагляду, - це давня вимога Ради Європи. Не думаю, що в прокуратурі будуть суттєві скорочення. Просто ті, хто займається загальним наглядом, перейдуть на представницькі функції ».
Піднімуть зарплату.
За новим законом, призначення на посаду прокурора є безстроковим, а звільнити його можна буде тільки через Кваліфікаційну комісію прокуратури, яку планують створити до травня 2015 року. До того ж з липня 2015 заробітна плата рядового прокурора повинна складати 10 мінімальних зарплат, тобто більше 12 тис. грн, з подальшим збільшенням до 2017 року до 12 мінімальних зарплат, тобто 14-15 тис. Грн. Зараз зарплата в прокуратурі в середньому становить 4000 гривень. Генпрокурор отримуватиме 18-20 тис. грн (зараз - близько 8 тис.).
Крім того, прокуратури перейменують. Наприклад, районні прокуратури стануть місцевими та їх пронумерують. Скажімо, Голосіївська районна прокуратура столиці стане місцевою прокуратурою №1.