Created with Sketch.

Протести проти коронавірусу: провалений тест на солідарність

20.02.2020, 12:44

Це усе відбувається під час війни, коли солідарність є єдиною стратегією виживання.

Ситуація з масовими протестами проти розміщення громадян України, що прилетіли з Китаю, в різних містах ще раз підкреслює проблему колективної взаємодії українців між собою. 

Це усе відбувається під час війни, коли солідарність є єдиною стратегією виживання. І, на жаль, першою умовою солідарності в таких обставинах є готовність піти на обмеження заради колективного захисту. І ось це прийняття наших же людей із Китаю було дуже важливим тестом, який наші громадяни провалили.

Можна, звісно, послатися на демократію і бажання більшості людей як головне джерело прийняття управлінських рішень, однак і тут мушу заперечити.

Демократія – річ специфічна, і діє лише в специфічних умовах, тобто в першу чергу в національній державі. Якщо ви не знаєте базових засад колективної солідарності, не визнаєте суспільства – ніяких демократичних засад для вас з часом не стане. Бо порядок у суспільствах з такою логікою мислення, "моя хата скраю", наводиться, врешті, кийками і за усіма правилами політичної архаїки.

Окремо варто звернути увагу на цінності нашого суспільства. Найбільш придатною для розгляду цього питання видається діаграма, створена соціологом Рональдом Інглхартом.

Там існують осі цінностей: секулярність і традиційність, і цінності виживання проти цінностей самореалізації. Друга вісь якраз дуже важлива для розуміння українського контексту: ми на ній знаходимося якнайближче до цінностей виживання.

Це означає, що думання про те, чим харчуватися завтра і звідки брати гроші – основне для наших громадян. На жаль, роздуми про гідність, моральні чесноти, місце себе в суспільстві, місце суспільства в собі знаходяться на іншому полюсі. 

Це ще одна проблема сучасної України, яка настільки тонка, що одночасно всюдисуща і непомітна. Але вона дедалі більше проступає через наше сьогодення: ми не вміємо довіряти, і кожен малий подразник доводить наше суспільство до сказу. 

На жаль, стратегія влади в такій ситуації так само ніяка. Бо влада, очевидно, складається з тих самих людей, що мислять про заробіток на завтра, а зовсім не про гідність.

Так, коронавірус піде в небуття. А ми залишимося з недовірою сам на сам, чекаючи наступний інфопривід, який роздуємо до рівня катастрофи.

Спеціально для «Останнього Бастіону»

Політичний консультант. Голова Центру політичних студій «Доктрина»

Читайте також
Мовчазні протести в Канаді
Світ
Ірландці Ольстеру протестують проти жорсткого британського карантину
Світ
Міністр Степанов залякує українців початком другої хвилі пандемії коронавірусу
Політика
Найбільша профспілка Болівії закликає владу якнайшвидше провести президентські вибори
Світ
За масовими протестами в Бразилії стоять... українські націоналісти!
Світ
«Карантинні бої» у США: Вісконсин послаблює обмеження, Мічиґан посилює
Світ