Неприпустимо злегковажити потенціалом структури, яка сьогодні якісно і всеохопно забезпечує національну безпеку.
У більшості українців немає сумнівів, що настав час для змін і в діяльності головної спецслужби країни. Сьогодні проблемні питання реформування структури покликаної забезпечувати національну безпеку, в цілому, концентруються навколо доцільності збереження за СБУ завдань і функцій протидії корупції, організованій злочинності та участі в забезпеченні економічної безпеки.
Але попри заклики «прихильників» позбавлення Служби цих повноважень, доцільність передачі їх на новостворені антикорупційні органи – НАБУ, НАЗК, САП, ГБР є, як мінімум, доволі сумнівною. І безперечно – поспішною. Останні шість років країна та відповідно всі її правоохоронні та спеціальні служби працюють в умовах, в яких вони ніколи раніше не працювали. Особливо це стосується СБУ, яка починаючи з 2014 року повністю змінила доктрину зовнішніх загроз для України та активно протидіє розвідувально-підривній діяльності російських спецслужб. І за цей час постійно практикуючись та вдосконалюючись працівники Служби отримали унікальний досвід.
Отже, сьогодні СБУ достатньо успішно виконує функцію «щита і меча» держави, забезпечивши належне реагування на внутрішні та зовнішні загрози національній безпеці.
Багато що змінилося і в напрямку протидії СБУ корупції та організованої злочинності.
Перш за все кардинально змінився характер і специфіка діяльності організованих злочинних угрупувань в Україні. Міжнародна злочинність все частіше діє під «прикриттям» спецслужб, які таким чином намагаються розхитати політичну й економічну ситуацію в країні. Все частіше Службою фіксуються випадки проведення іноземними спецслужбами спецоперацій проти України із залученням кримінальних угруповань.
Іноземні спецслужби, в першу чергу РФ, намагаються впровадити в державні органи та приватні підприємства своїх «агентів впливу» з-поміж кримінального середовища. При цьому противник активно використовує підкуп, підступ, залякування, терор та інші методи впливу, не завжди помітні «для неозброєного ока».
Історично так склалося, що СБУ чи не єдина зі структур, яка має досвід, фахівців і здатна ефективно протидіяти всім корупційним явищам, які несуть загрозу державній безпеці.
Безумовно, в умовах гібридної війни, військової агресії, диверсійних і терористичних проявів, перед СБУ стоять нові серйозні виклики та навантаження у площині попередження, виявлення і запобігання зовнішнім та внутрішнім загрозам безпеці України, припинення розвідувальних, терористичних та інших протиправних посягань спеціальних служб іноземних держав.
Відповідно, цілком обґрунтовані зміни завдань, переорієнтація сил і засобів, і це вже відбувається у всіх підрозділах Служби. Однак, в ході реформування неможливо допустити руйнування важливих функцій СБУ, втрати їх функціонального призначення саме як спецслужби, – вух і очей держави у всіх сферах її життєдіяльності.
Зокрема, контррозвідувальний режим на об'єктах економіки, який поєднує в собі економічну і контррозвідувальну складову, повинен залишитися прерогативою саме СБУ, яка, повторимося, має для цього необхідний досвід, сили і засоби. До речі, іншого контррозвідувального органу з такими повноваженнями в сфері економічної безпеки в Україні не існує.
Неприпустимо злегковажити потенціалом структури, що що за своїми кадровим і оперативно-технічним потенціалом є надпотужним державним органом спеціального призначення, який сьогодні якісно і всеохопно забезпечує національну безпеку.
Це все викликає необхідність дуже обережного підходу до системної реорганізації СБУ, концепція якої й повинна стати основою нового закону про СБУ.