Created with Sketch.

Резидент «Станіславського феномену»: «Письменник – це не завжди лише текст»

20.07.2014, 12:58

В Україні вже втретє у Івано-Франківську проводиться резиденція для молодих україномовних письменників. На літнє покликання з більш ніж п’ятдесяти заявок було відібрано двоє учасників, серед яких опинився полтавський поет та активіст Роман Повзик. Два тижні резиденції позаду, два тижні – попереду, тому cьогодні ми говоримо з цим полтавцем.

– Романе, розкажи, будь ласка, що тебе спонукало почати писати?

Р.П.: Спонукала мене, перш за все, прагматичність. Це почалося ще зі школи: я зрозумів, якщо потрібно писати твір, то прозою це вийде на три сторінки, а віршем можна було написати декілька строф і вчителі вже ахали й охали і ставили хороші оцінки, не зважаючи на пунктуацію. Згодом це стало серйознішим і виросло до того, що є зараз.

– І яким чином воно виросло до того, що є зараз?

Р.П.: У нашому технічному університеті була літературна студія, і я на першому курсі туди завітав. Звісно, що це був зовсім не той рівень, але це давало хоч якісь мотивації писати. Вже на п’ятому курсі студенти-поети з сусіднього педагогічного університету утворили незалежне мистецьке об’єднання «Magnum Opus» – таке, що не було дотичним до будь-яких державних закладів чи університетів, тобто студенти самі собі були головними і ніхто над ними не стояв. І я вважаю, що саме з цього моменту почалося просування, серйозна робота над собою, виступи серед незнайомої аудиторії і робота організатором.

– Чи не збираєшся з поезії перейти до прози?

Р.П.: Все це поволі приходить. Наприклад, під час організації подій «Magnum Opus» я є своєрідною прес-службою, тобто готую анонси, роблю репортажі про наші заходи, оскільки культура, зокрема поезія, не надто цікавить журналістів. Згодом під час Євромайдану, коли я їздив до Києва, і писав про Полтаву у наших місцевих інтернет-виданнях, набивав собі в цьому руку. Так, моя новела «Марі» буде опублікована в збірнику новел, що стосуються Євромайдану, від літературної агенції «Discursus».

– Звідки з’являються ідеї (зокрема, щотижневих есеїв) і чи є якісь особливі умови роботи, за яких успішно реалізовуються всі задуми?

Р.П.: Ідеї есеїв, та і взагалі всі хороші ідеї, приходять неочікувано, самі по собі. Звісно, це виношується десь у підсвідомості, але, як на мене, цей процес виглядає як осяяння. Єдина умова писання – це, щоб більш-менш було тихо, і все: ноутбук переді мною і можна починати роботу. Хоча, я пам’ятаю, під час Євромайдану, коли не було можливості із собою тягати нетбук, просто писав замітки з мобільного телефону і вже далі надсилав це за допомогою wi-fi. Інструменти ролі особливої не грають – мені згадується в цьому випадку історія Остапа Вишні, який сидів за чаркою з Анатолієм Петрицьким, і останній взяв сірника й, опустивши його в чорнила, написав шикарний портрет гумориста.

– Чому навчило спілкування з письменниками, зустріч з якими відбувалася в рамках літературної резиденції «Станіславський феномен»?

Р.П.: Ці зустрічі дали мені розуміння, що письменники, навіть найвідоміші в Україні, – це не якісь там небожителі, які витають у хмарах, це люди з плоті і крові, які просто наполегливо працюють у своїй сфері. Дисципліновано працюють, спілкуються з іншими, виношують ідеї і згодом втілюють їх у творах.

– Що для тебе є резиденція?

Р.П.: Для мене це змога на місяць вийти з круговороту подій, в якому я постійно перебуваю – це і навчання, і робота, і організаторські події, і участь у різних проектах. Це змога пожити окремо від своєї маленької батьківщини, від знайомих людей, і війти в інший вир – літератури, текстів та роботи над собою.

– Чим тебе дивує Івано-Франківськ, у якому ти мешкаєш протягом місяця?

Р.П.: Дивує своєю любов’ю до історії, історичних постатей. У Полтаві це якісь згадки про Гоголя, про Полтавську битву, про Котляревського, а тут величезне різноманіття цікавих людей, будівель, які теж мають свою історію. Це мені дуже подобається. Також я вражений коктейлем мов, які тут чую: і діалектів української, частково польської, англійської. Особливо в хостелі, де я мешкаю (хостел «Феномен» – прим. Ред.), відбувається симбіоз людей різних національностей, які говорять своїми мовами.

– Чи можеш ти назвати книжки, які сформували тебе як особистість?

Р.П.: Я можу назвати три най-най-найпотужніші книги, які я читав за своє життя. Це нині покійного Габріеля Гарсії Маркеса «Сто років самотності» – після неї я, мабуть, місяць не міг читати інших книг, оскільки перебував під враженням. Це «Хозарський словник» Мілорада Павича, який вразив своєю незвичністю, грою із текстом. І це роман Віктора Пелевіна «Generation П» – змішування стилів, релігій, реклами, сучасності – це якесь божевілля. А з таких, що змінили світогляд, це, певно «Над прірвою в житі» Джерома Селінджера, яку я перечитував безліч разів, і це все одно вічна книга про покоління.

– До речі, про покоління. Яким ти бачиш своє покоління і чим воно відмінне від інших?

Р.П.: Напевно, відрізняються вони своєю амбітністю і прив’язаністю до технологій. Хоча я бачу, що наступне покоління (молодше від мого), воно ще більш амбітне і більш занурене в цю віртуальну сферу. І спілкуючись із кращими представниками молодшого, моє покоління видається мені ледарями.

– Таким майбутнім нас вже лякали. Зокрема, у Рея Бредбері зображений трагічний фінал такого «технологічного» покоління. Чи немає страху, що в такому суспільстві письменник буде непотрібним, власне, як і його продукт – книга?

Р.П.: Письменник – це не завжди лише текст. Продукування ідей і смислів буде необхідне людству. Так, як у рекламі: наприклад, копірайтери – це не ті люди, які тільки пишуть рекламні оголошення, вони ще й подають сценарії, ідеї. Креативна творчість завжди буде необхідна людям і жодні машини, жодні монітори її не замінять. Тим паче, відомо, що новатори, які творять віртуальні сфери, технологічний простір, в дитинстві захоплювалися науковою фантастикою, і це розвивало їхню уяву та розум. І, по суті, оцю роботу з уявою не може замінити ані телебачення, ані комп’ютерні ігри.

Розмову провела Ірина Роік


Читайте також
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава
Пам'ятною дошкою у Кобеляках вшанували захисника України Юрія Няйка
Полтава
У Миргородському районі затримали порушника нерестової заборони
Полтава
Кременчуцькі корупціонери витратять 32 млн грн на реконструкцію комунального гуртожитку
Полтава