Created with Sketch.

Розкол картелю в Укравтодорі?

19.03.2021, 10:25
Ще один незаконний кар’єр «Онуру»

Фактичні виплати грошей Укравтодором сильно пригальмували. З числа фаворитів випали минулорічні фаворити «Онур» та «Альтком».

Напередодні старту будівельного сезону «Наші гроші» на основі даних порталу «Spending.gov.ua» зібрала дані про всі виплати Укравтодору з початку 2020 року по 15 березня 2021 року.

У 2020 році виплати склали 85,24 млрд грн, за два з половиною місяці 2021 року – 1,49 млрд грн.

На початку 2020 і 2021 років ми бачимо певні плато. Бо виплати на початку року не можуть бути такими ж великими як у розпал будівельного сезону. Однак навіть для початку року нині маємо дуже сттєвий провал. Торік вже у лютому були дні, коли Укравтодор платив по півмільярда на день, і поганим днем вважалось коли виплати були менше 150 млн. Цього ж року лише у чотири дні за ці два з половиною місяці були виплати понад 100 млн. Тобто рік тому Укравтодор “прокинувся” набагато раніше, ніж зараз.

За даними «Наших грошей», у цієї ситуації кілька причин. Основна – це відсутність розуміння де брати всі заплановані гроші на фінансування дорожнього будівництва. Наразі ідеологи «Великого будівництва» очікують, що рівень буде не гірше минулорічного, однак жодної немає впевненості у джерелах фінансування – кредити та концесійні інвестиції ще потрібно отримати.

Де Укравтодор найбільше витрачав у 2020-2021 роках

Три області – Запорізька, Дніпропетровська та Полтавська – поглинули 28% усіх грошей Укравтодору. Фаворитами у цих областях були традиційні «Автомагістраль-Південь», «Ростдорстрой» та «Онур».

Хто найбільше отримав від Укравтодору

Півсотні фірми отримали 79 млрд грн або 91% з загальної суми виплат 87 млрд грн, які отримали шістсот структур.

Про суттєву концентрацію ринку свідчить те, що десятка найбільших підрядників отримала 70% від усіх виплат Укравтодору. А члени Національної асоціації дорожників України, у яку півтора роки тому увійшли обрані фаворити Укравтодору, отримали 58% усіх грошей.

Звертає на себе увагу випадіння з числа фаовритів компанії «Альтком» (з початку 2021 року отримала від Укравтодору всього 2 млн грн, тоді як торік мала 2,45 млрд грн). Також немає серед лідерів «Онур конструкціон» (43 млн грн) та «Onur» (0,7 млн грн), які торік були на третьому та четвертому місцях по отриманим коштам.

Це відбувається на фоні того, що НАБУ тримає «Онур» та «Альтком» на міцному гачку по корупційній справі Новака. А прокуратура днями відновила справу проти «Онуру«, яку раніше закрив слідчий поліцейський. Справа звісно не найкрутіша (нелегальний видобуток піску на Харківщині), але все рівно означає, що рядовий прокурор дозволив собі підняти руку на товаришів самого Зеленського. А хіба можна «обілечувати» друзів президента без його дозволу? Чи концепція вже змінилась і картель починає поїдати найслабші ланки, та перетворюється з поліному у монополію?

На початку року, Харківська прокуратура поновила справу та через суд продовжила до серпня досудове розслідування незаконного видобутку піску дорожньою компанією «Онур таххут ташимаджилик іншаат тіджарет ве санаї анонім ширкеті». Про це повідомляється у рішенні Київського райсуду м.Харків від 27 січня.

Для завершення досудового розслідування правоохоронці планують провести ґрунтознавчу експертизу, яка визначить вид мінералів у складі нелегально розкопаного піску та чи в ньому наявний у ньому кварц; планують також завершити економічну експертизу,  отримавши  відповідні копії документів в представництві «Онуру».

Як повідомляється в ухвалі суду, 3 червня 2019 олку до поліції надійшло повідомлення, що невстановлені особи здійснюють незаконний видобуток та вивіз піску з кар`єру розташованого біля села Ясеневе Валківського району Харківської області. Коли на місце прибули поліцейські, вони виявили  грейдер, два трактори та екскаватор. Техніку «опечатали».  На місці допитали двох чоловіків, що пояснили: в районі «офіційного кар`єру не має, близько двох днів на автодорозі «Київ-Харків-Довжанський» проводяться ремонтні роботи, їздить будівельна техніка, також до яру, де раніш був старий кар`єр, почали здійснювати насип дороги».

Ремонтні роботи на трасі виконувала турецька компанія «Onur Taahhut Tasimacilik Insaat Ticaret Ve Sanayi A.S», що у травні 2018 році виграла тендер за проектом «Панєвропейські дороги» ЄБРР і ЄІБ траси М-03 Київ-Харків-Довжанський на суму $175,6 млн.

Територія колишнього кар’єру, де вона «знімала верхній шар ґрунту», згідно даних Державного земельного кадастру, лишається на праві постійного користування САД у Харківській області. Проте за документами САД користується нею не для видобутку копалин, а  «для розміщення та експлуатації будівель і споруд автотранспорту та дорожнього господарства». В день арешту будтехніки правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ч. 3 ч. 2 статті 197 КК України «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем». Проте через кілька днів транспорт «Онуру» повернули за ухвалою Валківський райсуду, що зобов’язала правоохоронців «повернути техніку власнику негайно».

В процесі розслідування справи в січні 2020 року слідчі допитали одного з заступників начальника Харківської служби автодоріг та його підлеглого. А у лютому 2020-го отримали від Державної екологічної інспекції у Харківській області розрахунок збитку, заподіяного державі внаслідок самовільного користування надрами, загалом на 3,84 млн гривень.

Проте в кінці листопада 2020 року слідчій закрив справу проти «Онуру» за «відсутності в діянні складу кримінального правопорушення».

В січні 2021 року заступник начальника відділу Харківської обласної прокуратури Чечин М.Ю. справу поновив.

Як зазначають інсайдери, «Онур» має високих покровителів у владних кабінетах, і тому правоохоронцям просто не дозволяють розслідувати кримінальні провадження щодо турецького підрядника чи тиснуть на них згори, аби «зам’яти» справи... але щось пішло не так.

Подейкують, що компанію «Онур» лобіює сам Президент і його оточення, а дружина генерального координатора «Онур Груп» Емре Каррахметоглу Олена Кравс, як повідомляють ЗМІ, — близька подруга дружини Президента Олени Зеленської.
Висновки робіть самі!

Читайте також
Керований фрік підписав закон!
Опінії
НАБУ викрило корупційну схему в Дніпропетровській ОВА
Кримінал
ЗеленськийЄрмак поновлює ремонт траси на Кривий Ріг і докинув «Онуру» чверть мільярда
Новини
Розслідування у справі Резниченка/Голика
Політика
Вони не збираються вигравати війну. Частина третя.
Позиція
Чергове «закопування бюджету в асфальт»!
Опінії