Created with Sketch.

Сенсаційний орієнталізм західних ЗМІ

10.05.2021, 21:35

Західна преса повна фотографій мертвих тіл і яскравих сцен, які, як правило, не публікуються після аналогічних катастроф в країнах Заходу.

Базове правило журналістики при висвітленні будь-масової трагедії - делікатне ставлення до жертв і до тих, хто сумує. Західні ЗМІ, які одночасно виступають у ролі міжнародних ЗМІ, зазвичай дотримуються цього правила у власних країнах, але ігнорують його, повідомляючи про катастрофи в незахідних суспільствах.

Прикладом подібних підходів є висвітлення смертоносної другої хвилі Covid-19 в Індії. Західна преса повна фотографій мертвих тіл і інших яскравих сцен, які, як правило, не публікуються після аналогічних катастроф в країнах Заходу. На частку Європи і США припадає приблизно половина всієї світової смертності від Covid-19, але західні ЗМІ не публікували картин жаху з цих країн.

Навіть коли пандемія в США і Європі була на піку, немислимо було собі уявити, щоб команди телевізійників вторгалися в реанімаційні відділення заради того, щоб показати, як перевантажені роботою лікарі і медсестри. Але з індійських лікарень такі сцени транслюються на весь світ, без будь-якої турботи про те, як подібне втручання може вплинути на рішення, що стосуються життя і смерті. Тележурналісти так і в'ються навколо індійських сімей, які втратили близьких; вони перетворюють їх особисту скорботу в публічний спектакль на потребу західної публіки.

Повідомляючи про скорботних у власних країнах, ті ж самі ЗМІ діють набагато більш обережно. Наприклад, розповідаючи про спільні могили, які доводилося викопувати, щоб поховати всіх померлих в Нью-Йорку на ранніх етапах пандемії Covid-19, вони публікували відредаговану зйомку з видами туманних алей. Навпаки, пандемія в Індії запам'ятається жахливими кадрами мертвих тіл, що горять на вогнищах - західні ЗМІ транслюють їх по всьому світу.

Похоронні вогнища - це класичний елемент західних романів, оповідань про подорожі та художніх полотен, присвячених Індії. Направляючи телекамери на ці багаття, західні ЗМІ прагнуть наситити патологічний інтерес своєї аудиторії до індуїстської традиції кремації мертвих (хоча цей дружній природі звичай стає все більш популярний на Заході). У цих репортажах абсолютно ігнорується той факт, що показ кошмарних сюжетів з палаючими багаттями є гротескним і вкрай зневажливим вторгненням в особисте життя індійців.

Уже далеко не вперше західні ЗМІ демонструють свою бездушність при висвітленні катастроф за кордоном. У репортажах про катастрофу 2011 року в Фукусімі тема жертв відходила на другий план на тлі сенсаційних сюжетів про витоки радіації. Крім того, західні повідомлення рясніли культурними і расовими стереотипами: працівників, які працювали з пошкодженими ядерними реакторами, називали «ядерними самураями», «людським жертвопринесенням» і «ядерними ніндзя, які виконують самовбивчу місію».

У реальності в Фукусімі не було жодної жертви радіації, оскільки звідти своєчасно були евакуйовані 100 тисяч жителів. Це, втім, не завадило західним ЗМІ роздувати істерію брехливими, підбурливі порівняннями з Чорнобилем. Через це прагнення до сенсаційності в репортажах ЗМІ вантажні судна почали уникати японських портів, причому навіть ті порти, які розташовані далеко від Фукусіми, а деякі країни евакуювали своїх громадян з Токіо та інших міст.

Аналогічні підходи західні ЗМІ використовують в Африці, зображуючи її континентом варварських орд і нескінченних катастроф, місцем, де дуже мало щасливих, усміхнених облич. Епідемія Ебола, яка охопила в 2014-2016 роках Гвінею, Ліберії та Сьєрра-Леоне, в кінцевому підсумку забрала життя 11325 чоловік. Іншими словами, за два роки від цієї хвороби там померло стільки ж людей, скільки за два дні помирало від Covid-19 в США всього три місяці тому. Проте, освітлення західною пресою епідемії Ебола зосередилося виключно на мішках з трупами, традиційних звичаях поминання покійних, а також похоронні ритуали Західної Африки. Пулітцерівська премія 2015 року за кращу фотографію була присуджена фотожурналісту-фрілансеру, який ходив за людьми, які збирали мертві тіла, і документував страждання, смерть і відчай жителів Західної Африки для газети «The New York Times».

А ось освітлення пандемії Covid-19 - найбільшого глобального медичного лиха нашого часу - ніяк не фігурувало в Пулітцерівської премії 2020 року, причому навіть в номінаціях. Коли в червні оголосять лауреатів премії 2021 року, великим сюрпризом, якщо хоч що-небудь отримають журналісти, які документували високу смертність від пандемії на Заході. У західній пресі нелаковані освітлення страждань, болю, відчаю і помилок з набагато більшою ймовірністю з'являється в сюжетах з далеких країн. У ній рідко публікуються фотографії мертвих американських солдатів, а кадри з загиблими афганцями, іракцями та представниками інших народів дуже часті.

Так, не можна вважати західну пресу чимось монолітним - в ній дійсно домінують англо-американські редакції. І так, західні ЗМІ не цураються сенсаційного висвітлення «поганих» новин, коли вони відбуваються в їх власних країнах. Однак загальна тенденція зрозуміла: освітлення західною пресою трагедій в інших країнах зазвичай транслює культурні стереотипи і порушує конфіденційність приватного життя і гідність людей так, як в їх власних країнах вважалося б неприйнятним.

Подібні подвійні стандарти призводять до важливих наслідків. Міжнародне сприйняття подій залежить від того, як домінуючі західні медіа-організації представляють ці події. Як продемонструвала історія з епідемією Ебола, сенсаційні кадри і статті змушують нас вважати, ніби розмах тієї чи іншої жахливої ​​трагедії набагато ширше і глибше, ніж в реальності. Випадки зараження і смерті від Ебола майже повністю обмежувалися трьома західноафриканськими країнами, але цей вірус став асоціюватися з усією Африкою.

Обов'язок журналіста полягає в тому, щоб інформувати, а не експлуатувати людські страждання агресивним вуаєризмом, що допомагає підвищити рейтинги, при висвітленні трагедій в далеких країнах. Хороша журналістика коштує більше використання дешевих кліше або прагнення шокувати. Коронавірус швидко мутує, народжуючи нові, небезпечні штами, тому нам терміново потрібно підвищити відповідальність і делікатність при висвітленні пресою подібних тем.

Автор: Брахма Челлані, професор стратегічних досліджень в Нью-Деліському Центрі досліджень політики та науковий співробітник Академії Роберта Боша в Берліні

Читайте також
Італійські журналісти потрапили під обстріл окупантів у Херсоні
Війна
Медвежа послуга Зеленського Україні
Опінії
Героїзм Гази та зрада арабських режимів під маскою нормалізації
Світ
Керівництво Telegram передало дані про більш ніж 10 тисяч користувачів
Світ
Спецслужби рф вербують поляків для дестабілізації перед виборами
Світ
Трамп розпочне рейди проти мігрантів одразу після інавгурації – WSJ
Світ