Що сталося з російськими генералами і як це пов'язано зі спробою заколоту прігожина?
російське військове командування втратило відразу кількох високопоставлених генералів, які командували військами, що здійснювали агресію в Україні, зауважують західні ЗМІ.
Одні з них були відсторонені, інші звільнені, принаймні один загинув, повідомляють у ЗМІ.
Газета Wall Street Journal повідомляє, що Кремль намагається позбутися офіцерів, підозрюваних у нелояльності. За словами співрозмовників газети, «зачистка» серед найвищого керівництва армії є ширшою, ніж відомо громадськості.
За словами людей, які знайомі зі справою, «щонайменше 13 старших офіцерів були затримані для допиту, деякі пізніше звільнені, а близько 15 відсторонені від служби або звільнені», повідомляє WSJ.
Найбільше ЗМІ звертали увагу на те, що вже понад два тижні не бачили у публічному просторі командувача ВПС генерала Сергія Суровікіна, якого підозрювали у причетності, чи принаймні симпатіях, до заколоту «Групи Вагнера».
За словами депутата Державної думи голови комітету російського парламенту з питань оборони, Андрія Картаполова, Суровікін «відпочиває». Він «зараз недоступний», заявив депутат у відео, поширеному в російських соціальних мережах цього тижня.
За даними газети WSJ, заступника Суровікіна генерал-полковник Андрія Юдіна і заступника начальника військової розвідки генерал-лейтенанта Володимира Алексєєва також було затримано, але відпущено після допитів.
Газета також стверджує, що затримано було і колишнього заступника міністра нападу генерал-полковника Михайла Мізінцева, який перед тим відповідав за поставки зброї. Він також відомий як «м'ясник Маріуполя» через те, що минулого року керував взяттям міста, якому передувало його тотальне знищення разом з цивільним населенням. Наприкінці квітня Мізінцев приєднався до найманців Пригожина.
Як повідомляє газета New York Times (NYT), російський депутат і генерал у відставці Андрій Гурульов підтвердив смерть заступника командувача Південним військовим округом Росії, генерал-лейтенанта Олега Цокова. Депутат підтвердив, що один з найвищих російських командувачів загинув на півдні Україні під час ракетного удару по окупованому місту Бердянськ у ніч на понеділок.
Як повідомили українські військові, удару було завдано крилатими ракетами Storm Shadow по штабу 58-ї загальновійськової армії.
Як зауважує NYT, ця смерть нагадала перші дні війни, коли українські чиновники заявили, що вбили понад 10 (повідомлялося про 12, – ред.) генералів на передовій.
Ще один російський генерал, який командує військами на окупованому півдні України, заявив, що його раптово звільнили з посади після критики керівництва Міністерства нападу. Генерал Іван Попов, командувач тієї ж 58-ї загальновійськової армії, яка веде оборонні бої у Запорізькій області, звинуватив Москву у зраді своїх військ, тим, що вона не надала їм достатньої підтримки.
У відеозверненні, яке опублікував депутат Гурульов, колишній заступник командувача Південним військовим округом, Попов сказав, що порушив питання про «відсутність контрбатарейної боротьби, відсутність станцій артилерійської розвідки та масову загибель і поранення наших братів від ворожої артилерії».
«Я не мав права брехати, тому окреслив усі проблемні моменти, які сьогодні є в армії щодо бойової роботи та забезпечення», – сказав Попов в аудіозверненні, опублікованому у мережі Telegram в середу ввечері.
російський генерал заявив, що його було звільнено з посади командувача після того, як він доповів військовому керівництву про «жахливу ситуацію» на фронті в Україні, де, за його словами, російських солдатів ударили «ножем у спину» через зраду вищого військового керівництва.
Генерал Попов заявив, що через цю критику міністр нападу московії Сергій Шойгу протягом одного дня «підписав наказ і позбувся мене». Як пише генерал, «нашу армію не змогли пробити з фронту військовослужбовці збройних сил України, нас ударив з тилу наш старший начальник, зрадливо і підло обезголовивши армію у найважчий і найнапруженіший момент».
Про усунення Попова раніше повідомили телеграм-канали, пов'язані із «Групою Вагнера». Які стверджують, що Попова усунули після того, як він виступив із доповіддю перед начальником Генштабу Збройних сил росії Валерієм Герасимовим, на що як стверджує телеграм-канал Grey Zone, Герасимов заявив, що Іван Попов «займається дезінформацією та панікерством».
Як вважає Reuters, «публічна критика російського військового керівництва від загартованого в боях генерала менш ніж через три тижні після заколоту "Вагнера", якщо вона достовірна, свідчитиме про постійне невдоволення в російській армії, яка веде найбільшу сухопутну війну в Європі після Другої світової війни».
Після спроби заколоту найманців «Групи Вагнера» під керівництвом Євгена Пригожина 24 червня, які вимагали відставки найвищого військового керівництва, включно з міністром нападу московії Шойгу та начальником Генштабу Герасимовим, кремлівський бункерний щур путін залишив їх обох на своїх посадах.
На початку тижня Кремль повідомив про зустріч президента Володимира путіна з прігожиним і його вищим командуванням вже через п’ять днів після заколоту, на якій вони обговорили питання, що викликали невдоволення «вагнерівців», але про те, якої угоди вони досягли, не повідомлялося. У середу в Міністерстві нападу московії заявили, що найманці передали російським збройним силам зброю, боєприпаси та військову техніку, яку використовувала «Група Вагнера».
Тим часом один з найвідоміших російських військових блогерів, колишній офіцер спецслужб і розшукуваний Гаазьким судом за воєнні злочини Ігор Гіркін, повідомив, що деякі члени найближчого оточення президента Росії Володимира Путіна можуть підштовхнути Путіна до припинення війни, щоб скинути його і поставити на його місце Пригожина, чи першого заступника глави Адміністрації президента Сергія Кирієнка. Зробити це вони планували завдяки диверсіям проти російського війська, оборонної промисловості та у тилових районах, щоб змусити путіна визнати поразку у війні.
Аналізуючи заяву Гіркіна, експерти Інституту вивчення війни (ISW) припускають, що у результаті заколоту прігожина відбувся перерозподіл влади згідно з планами покровителів Пригожина, серед яких Гіркін називає самого Кирієнка, мільярдера та особистого банкіра Путіна Юрія Ковальчука та олігархів, які мають активи в сфері енергетики, братів Аркадія і Бориса Ротенбергів.
Аналітики у Вашингтоні звертають увагу на те, що Гіркін стверджував, що структура влади, яка включала міністра нападу рф Сергія Шойгу, губернатора Московської області Андрія Воробйова та мера Москви Сергія Собяніна, була ослаблена після заколоту.
Як вважають аналітики ISW, своїми твердженнями Гіркін, ймовірно, намагається «зменшити російську політичну та внутрішню підтримку потенційного припинення вогню у війні в Україні», за що нібито виступав прігожин.
«Гіркін неодноразово звинувачував Пригожина в тому, що він є частиною угруповання, яке виступає за заморожування кордонів в Україні, тоді як сам Гіркін виступає за виснажливу, затяжну війну», – мовиться у повідомленні ISW.
російські чиновники та дипломати вважають, що Кремль вдає спокій, але наслідки заколоту прігожина для російської армії та керівництва держави триватимуть ще впродовж довгого часу, повідомляє Reuters.