Created with Sketch.

Син художника Мясоєдова сховав свої картини в батьківському домі в Полтаві з надією повернутися

02.11.2016, 13:27

Відомо, що творча родина Мясоєдових була тісно пов’язана з Полтавою впродовж тривалого часу.

Відомий художник-передвижник Григорій Мясоєдов у 1889 р. придбав у Павленках маєток, який став місцем, де зустрічалася творча еліта Полтави на рубежі ХІХ-ХХ ст. (зараз – Полтавська гравіметрична обсерваторія). 

Його син Іван (псевдонім Євген Зотов) також став художником, отримав початкову художню освіту у рисувальних класах свого батька у Полтаві. Екстраординарний живописець і графік, Іван увійшов в історію образотворчого мистецтва як творець на міфологічну тему з глибокою символікою, завдяки чому став відомим ще за життя у Західній Європі. 

Проте у своєму серці митець очевидно завжди тримав спогади про Україну, яку йому довелось покинути у зв’язку з революційними подіями. Про це свідчать незвичні для манери автора зображення Павленків та простих українських пейзажів.

Маловідомим є короткий сюжет зі спогадів Валентина Ніколаєва, який у 1919 р. очолював Народний музей Полтавщини, тобто в той час, коли Іван Мясоєдов покидав Полтаву. У будинку художника, де він бував, йому особливо запам’яталася картина «Аргонавти», за яку автор власне й отримав звання художника, а також колекція фото натурщиць, яку митець особливо цінував.

Коли до Полтави увійшли радянські війська, працівниками музею було обстежено будинок Івана Мясоєдова на предмет його картин, адже він не міг забрати з собою всі свої твори. Довго не вдавалося нічого знайти, однак коли шукачі простукали всі стіни, в одній з них вдалося виявити схованку, де були майстерно заховані картини і фото.

Таким чином, покидаючи батьківський маєток, Іван Мясоєдов очевидно мав намір повернутися, лишивши тут цінні речі. Однак доля розпорядилася по-іншому: отримавши визнання, художник затримався у Ліхтенштейні, де й до сьогодні існує картинна галерея на його пошану. На пострадянському просторі Мясоєдови широко відомі як російські художники, однак варто пам’ятати, що їх біографія і картини говорять про любов до України, зокрема до Полтави.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук 


Читайте також
Влада Полтавщини примусила освітян славити смарагдового Хєрпіду
Полтава
Вада Гадяча пообіцяла придбати засоби РЕБ для ЗСУ
Полтава
На Полтавщині зафіксовано сезонний спалах ГРВІ
Полтава
Марія Шпорта з Полтавщини відсвяткувала 100-літній ювілей
Полтава
Хорольська міськрада вкладається в освіту і медицину
Полтава
Влада Машівки показала приклад дієвого самоврядування для «зелених ямщиків»
Полтава