Created with Sketch.

Синій і жовтий. Як змінювалась символіка кольорів нашого прапора

23.08.2018, 18:10

У 1848 році синій колір у стязі символізував мир і спокій, а жовтий — зірки на ясному небі. У 1918 році тлумачення змінилося.

23 серпня — День Державного Прапора України. У постанові Верховної Ради "Про Державний прапор України" від 28 січня 1992 року йдеться про те, що наш стяг має складатися з двох однакових за розміром горизонтальних смуг синього та жовтого кольорів, із співвідношенням ширини прапора до його довжини 2 до 3, пише газета "Експрес".

У лютому 2016 року Верховна Рада ухвалила в першому читанні проект закону "Про Державний Прапор України", але донині не прийняла в цілому. Детального опису вигляду нашого прапора ще немає.

А коли з'явився український прапор у тому вигляді, який бачимо тепер?

—  У середині ХІХ століття, — розповідає Павло Гай-Нижник, доктор історичних наук, завідувач відділу історичних студій Науково-дослідного інституту українознавства. — У жовтні 1848 року Головна Руська Рада — орган, що представляв національний рух українського населення Галичини, —оголосила своїм гербом золотого лева на блакитному тлі й синьо-жовтий прапор.

Саме синьо-жовті кольори стали офіційними в УНР. Досі дехто стверджує, що 22 березня 1918 року Центральна Рада прийняла державний прапор УНР — жовто-синє полотнище. Це — міф. Адже відомі всі протоколи засідань Центральної Ради. 22 березня 1918 року питання щодо прапора не розглядалося. Натомість у квітні 1918 року Військова рада УНР в Києві ухвалила для всіх військових частин України малинове знамено із синьо-жовтим крижем. Зразок малинового стягу 3-ї Запорозької стрілецької дивізії 1919 року із синьо-жовтим кряжем дотепер зберігається у Центральному музеї Збройних сил України.

— А що символізували ці кольори — синій та жовтий?

—  Значення барв змінювалось. У 1848 році синій колір у прапорі символізував мир і спокій, а золотий (жовтий) — зірки на ясному небі — світло, до якого треба прагнути. У 1918 році прихильники синьо-жовтого прапора тлумачили свою позицію так: жовтий колір символізує Західну Україну, а Наддніпрянщину — синій. Тому саме синій колір — колір Великої України, має бути вгорі. Згодом символіку кольорів прапора почали пояснювати інакше: синій — це небо, а жовтий — лани.

— Ці барви асоціюються ще з княжими часами. Вони використовувалися у Галицько-Волинській державі — Руському королівстві, — розповідає Андрій Гречило, фахівець у галузі геральдики та вексилології. — Загальним територіальним гербом Руського королівства, приміром, був золотий лев на синьому тлі. У козацьку добу на гетьманських печатках зображали герб — козака з мушкетом, який також розміщувався на синьому тлі. А в одному із документів Полтавського полку йшлося про те, що для пошиття прапорів закуплено синій і жовтий лудан (старовинна блискуча тканина).

Читайте також
Річку Псел у межах Полтавщини досі захаращено сміттям
Полтава
Свята доброта: чутяни передали захисникам України продовольчу допомогу
Полтава
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава
Пам'ятною дошкою у Кобеляках вшанували захисника України Юрія Няйка
Полтава