На перебіг позачергових парламентських виборів, які пройдуть менше, ніж за тиждень, запровадження нового кодексу ніяк не вплине. У Перехідних і прикінцевих положеннях визначено, що кодекс набирає чинності з 1 грудня 2023 року, тобто діятиме вже під час наступних президентських і чергових парламентських виборів.
Однією з найважливіших змін до виборчого законодавства є цілковите скасування виборів по одномандатних мажоритарних округах.
Про скасування мажоритарки говорили так часто, що ця ідея встигла перетворитися на фетиш. Тому прийняттю нового кодексу багато хто зрадів. Але чи справді формування складу парламенту виключно за партійними списками – це однозначна перемога?
Мажоритарна система значною мірою дискредитована низькою політичною культурою виборців, яка сприяє явищу «гречкосійства».
Саме про необхідність викорінення цього явища найчастіше говорили ті, що виступали активними прихильниками скасування мажоритарки.
Але, по-перше, законодавчі зміни сприяють лише частковому викоріненню «гречкосійства». Адже здійснювати підкуп виборців можна на користь не лише окремого кандидата, але й партії. По-друге, нікуди не подінеться продаж місць у партійних списках.
Також потрібно пам’ятати, що мажоритарка – це не лише «гречкосійство». Все ж не варто заперечувати, що по одномандатних округах часом проходять відносно достойні кандидати. Без значного фінансування, але з енергійною працею на своєму окрузі.
Йдеться про кандидатів, які справді вкорінені у життя округу: об’їхали кожне село, постійно контактують із виборцями, чудово знають місцеві проблеми. Звісно, мотивація таких людей може бути різною. Та все ж живий зв’язок з конкретною місцевістю та її населенням – це те, що робить політика справді депутатом, а не просто партійним функціонером.
Нова виборча система якоюсь мірою зберігає потребу у такій «вкоріненості». Та все ж мажоритарна система забезпечує більш прямолінійний зв’язок між депутатом та виборцями.
І найважливіше. Мажоритарка – це вікно можливостей для безпартійних політиків та політичних сил, які, не маючи фінансової та інформаційної підтримки з боку олігархів, об’єктивно не можуть подолати прохідний бар’єр 5%.
Таким чином на тлі розмов про боротьбу з олігархією запровадження нового Виборчого кодексу лише зміцнило олігархічну систему.