Created with Sketch.

Скільки грошей могли б приносити Україні українці, які виїхали на заробітки? Ми порахували

01.09.2018, 12:59

"О, сколько нам открытий чудных готовит госстата дух, и сам министр, сын ошибок трудных, и реформатор, парадоксов друг…". Саме цю фразу хочеться услід за класиком вигукнути, досить поверхнево глянувши на дані нашої статистики у контексті виявлення причин і природи сучасної кризи. Дивно, що наші міністри дивляться приблизно туди ж, але бачать чомусь лише різні комбінації з пальців, як при погляді "в книгу" не зовсім освіченого індивіда.

Серед причин нинішньої економічної уповільненої "немочі" називають що завгодно, але тільки не відплив населення за кордон. Хоча не всі чиновники у нас страждають на епізодичну короткозорість ("тут бачу, тут не бачу, а тут у кишеню підкладаю"). Так, у звіті НБУ посилення трудової міграції названо ключовим ризиком для майбутнього економічного зростання країни. На думку аналітиків, цей фактор кидається в очі, як дітородний орган на чолі. Якщо навіть зовнішня кон'юнктура на наші експортні товари найближчим часом буде сприятливою (ціни на метал, зерно, руду на міжнародних ринках) і почнеться такий-сякий приплив зовнішніх і внутрішніх інвестицій у реальний сектор, він все одно не зможе швидко розвиватися з тієї причини, що нікому буде його розвивати. Вже зараз навіть середні стартапи у галузі промисловості та інжинірингу в Україні стикаються з колосальною проблемою нестачі кадрів, особливо в технічному та інженерному сегментах. Не кажучи вже про те, що реанімація великих виробництв на сході та півдні країни, як і заходження туди великих західних корпорацій, які з великого корпоративного бодуна раптом захочуть розмістити у нас свої виробництва, взагалі є нереальною внаслідок тотального дефіциту робочих кадрів.

Натомість центральний банк Польщі у своєму аналітичному звіті назвав трудову міграцію з України ключовим фактором нинішніх високих темпів економічного зростання в Речі Посполитій. Саме завдяки припливу свіжої української крові нинішня провладна партія у Варшаві навіть змогла піти на безпрецедентний крок - скасування рішення "попередників" щодо підвищення пенсійного віку для поляків. Сталося це завдяки тому, що частину польської трудової міграції, яка виїхала до країн Західної Європи, було заміщено припливом мігрантів з України. Простими словами, замість сантехніка з Лодзі, який поїхав до Лондона, з'явився сантехнік із Житомира. Сьогодні поляки знімають про українських гастарбайтерів гарні серіали а-ля "Дівчата зі Львова" і навіть не скупляться на соціальні ролики, в одному з яких українська хатня робітниця допомагає місцевому ледарю розв`язати задачу з математики, згадавши про свою вищу освіту. Хоча, звісно, не все так райдужно, і поряд із запевненнями про те, що без українців польське економічне диво ніколи б не відбулося, іноді чути й зовсім інші діалоги, як, наприклад, ось цей, що прозвучав в ефірі радіостанції Eska Rock (справедливості заради відзначимо, що це сталося ще у 2012-му, але відтоді все поглибилося, і якщо тоді сміялися, то зараз б'ють, і іноді -ногами):

"Воєвудський: А знаєш, що я вчора зробив після матчу з Україною?

Фігурський: Що?

Воєвудський: Я вчинив, як справжній поляк...

Фігурський: Ти копнув собаку?

Воєвудський: Ні, я вигнав свою українку. (Сміх)

Фігурський (сміх): А це гарна ідея (сміх). Мені це ще не спадало на думку. Знаєш, що? Я зі злості сьогодні їй не заплачу.

Воєвудський: Знаєш, а я заберу свою назад, заберу її гроші і знову вижену. (Сміх)

Фігурський: Скажу тобі, що якби моя була хоча б трохи симпатичніша, то я би її ще зґвалтував.

Воєвудський: Е-е.. я не знаю, як моя виглядає, бо вона весь час на колінах (сміх)".

Хоча така сегрегація не надто хвилює наші політичні еліти. Вони більше зайняті підрахунками тих трансфертів, які заходять в Україну від "заробітчан". Торік взагалі "халява у кватирку влетіла": НБУ нарахував цілих 9 млрд дол. Під ці гроші тубільні ФПГ розгорнули і житлове будівництво, і нові торговельні центри. Всі так і норовлять отримати хоч маленький струмочок від цього повноводного потоку. Польські банки розгорнули цілі маркетингові програми в надії попрацювати з цим ресурсом.

На телебаченні не вщухають нескромні зітхання армії експертів про те, як же це все "дастиш фантастіш". А тут ще й нові дані з ринку польської нерухомості приспіли. За повідомленням польських ЗМІ, громадяни України вже третій рік поспіль стають лідерами купівлі житла серед іноземних покупців. У 2017-му українці придбали в Польщі 70 тисяч "квадратів", і це було на 16% більше, ніж роком раніше. Сумарні купівлі житла іноземцями в Польщі склали 264 тис. кв. м (зростання на 6%). Звідси випливає простий висновок: кожна четверта квартира в Польщі, куплена іноземцями, припадає на вихідців з нашої країни. На другому місці німці, "бронза" в англійців. До п'ятірки також увійшли французи і білоруси.

А що каже наша статистика? За різними оцінками, за кордоном працюють від 2 до 6 млн осіб. Позаяк нинішня влада сахається від перепису населення, як депутат від народу, то доводиться ворожити в стилі "где-то так, сэм-восэм". Найбільш об'єктивні дані, які довелося бачити, говорять про 2,7 млн постійних трудових мігрантів.

За останні роки кількість працездатного населення України скоротилося з 20,9 млн осіб (2010 рік) до 17,85 млн (2017-й)? і головними причинами цього стали анексія Криму та окупація частини Донбасу.

Дивно, але при цьому динаміка валового продукту в перерахунку на душу працездатного населення за останні сім років практично не змінилася: якщо в 2010-му цей показник становив 6,5 тис. дол. на рік, то в 2017 – 6,1 тис. дол. Екстремуми було зафіксовано у 2013-му – 8,8 тис. дол. (максимум), що пояснюється політикою фіксованого курсу, коли ВВП зростав, а обмінний курс залишався незмінним, і в 2015-му (мінімум у розмірі 5 тис. дол. (знову ж таки одна з причин – різка девальвація національної валюти). Дані показники взято без урахування АРК Крим, міста Севастополя та територій проведення АТО, тож фактор зовнішньої агресії в розрахунках у міру сил виведено за дужки.

Якщо брати динаміку ВВП у 2014-2015 рр., то сумарне падіння валового продукту склало 16,4%, тоді як у 2009-му внаслідок глобальної світової кризи – зіставні 15,1%.

Дані щодо душового доходу наочно показують, що якщо показник загального зростання ВВП у 2016-2017 рр. зміг відіграти лише приблизно 5% із втрачених 16,4%, то ВВП в доларах у розрахунку на душу населення практично повернувся до рівня 2010 року (зростання цього показника у 2010-2013 рр. значною мірою було зумовлено політикою фіксованого курсу). А це означає, що якщо криза 2008-го носила внутрішній, ендогенний характер (хоч її і було привнесено ззовні, але поселилася внаслідок неефективної внутрішньої структури нашої економіки), то кризу 2014-2015 рр. було спровоковано зовнішніми, екзогенними причинами (війна, анексія), хоча спусковий гачок перебував усередині національної політичної системи.

Таким чином, все, що вимагалося від влади, – це не міфічні "144 реформи", а просте відновлення заглухлого економічного потенціалу, ефективні економічні стимули та нова політика зайнятості, яка б стимулювала зростання доходів й уповільнення трудової міграції.

Нині продуктивність праці в Україні практично на рівні 2010 року, а якщо масштаби трудової міграції перевищують оціночні показники, то й перевищує цей рівень. Решту населення генерує кінцевий національний продукт на своєму максимумі. Перехід на більш високу планку є можливим лише внаслідок колосальних інвестицій (інноваційний стрибок), що практично нереально, або в результаті активації замороженого потенціалу реального сектора економіки. Плюс розвиток третинного сектора (послуги, наука, освіта, медицина). Але для цього просто немає людей.

Ті 2,7 млн осіб, які виїхали за кордон, могли б генерувати всередині країни ВВП на рівні 16,5 млрд дол. Натомість уряд тішиться 9 млрд трансфертів, які не тільки майже вдвічі менше, але й практично не беруть участі навіть у мінімальному бюджетному перерозподілі. Крім того, робота 2,7 млн осіб – це фонд заробітної плати в розмірі 300-320 млрд грн на рік з відрахуваннями до ПФУ в обсязі понад 70 млрд грн і прибутковим податком близько 58 млрд грн, що дозволило б збільшити дохідну частину бюджету і скоротити дефіцит Пенсійного фонду.

Але що всі ці цифри для "батьків української демократії"! Для них ніщо, а для нас – життя. Поки ж політичні еліти спочивають у теплій ванні з траншів МВФ і "поліруються" доходами від зростання торгівлі завдяки трансфертам трудових мігрантів. Старий потенціал індустріальної економіки Української РСР вони "амортизували" протягом 25 років. Нинішня заробітчансько-сировинна модель прослужить набагато менше. Хоча в контексті нинішньої економічної політики – головне, щоб дотягла до літа наступного року. Плюс 24 години на збори і літак.

Олексій Кущ, економіст

Читайте також
Полтава гастрономічна. Частина третя
Полтава
ДІЯ відзначила чемпіонів України
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина друга
Полтава
Лицарі сили та килиму
Полтава
Полтавські чемпіони продовжують боротьбу
Полтава
Від «прокурора-чупакабри» до «золотих посад»
Полтава