Created with Sketch.

Скільки років давньоримській архітектурі?

11.05.2023, 11:05

Фальшива давнина Риму. Частина шоста.

Найсильнішим запереченням проти теорії у тому, що древній імператорський Рим – вигадка, є, звісно, його численні древні архітектурні пам'ятки.

Але цитата з впливової праці віконту Джеймса Брайса “Священна Римська імперія” (1864) допоможе знайти відповідь:

“Сучасний мандрівник, після перших кількох днів перебування в Римі, коли він подивився на Кампанью з вершини собору Святого Петра, пройшов прохолодними коридорами Ватикану і поміркував під гулким куполом Пантеону, коли він пройшов повз пам'ятки царського, республіканського і папського Риму, починає шукати які-небудь реліквії дванадцяти сотень років, які лежать між Костянтином та татом Юлієм Другим.

Де, – питає він, – Рим середньовіччя, Рим Альберіха, Гільдебранда та Ренці? Рим, який вирив могили стільки тевтонських військ, куди стікалися паломники, звідки виходили накази, перед якими схилялися королі?

Де пам'ятники найяскравішої епохи християнської архітектури, епохи, яка звела Кельн, Реймс та Вестмінстер, яка подарувала Італії собори Тоскани та обмиті хвилями палаци Венеції? На це питання немає відповіді. У Римі, матері мистецтв, немає жодної будівлі на згадку про ті часи”.

І це правда.

Офіційно в Римі немає жодної середньовічної будівлі, те саме стосується і інших італійських міст, які, як вважається, були засновані в часи античності.

Франсуа де Сарр, французький автор, був уперше заінтригований чудовим палацом римського імператора Діоклетіана (284-305 рр. н.е.), розташованим у центрі міста Спліт, що знаходиться сьогодні у Хорватії. Побудови епохи Відродження об'єднані з ним настільки досконалий архітектурний ансамбль, що практично не відрізняються один від одного. Важко повірити, що десять століть поділяють ці два етапи будівництва. Таке відчуття, ніби давні будівлі залишалися незайманими протягом усього середньовіччя.

Викликає подив і той маловідомий факт, що в давньоримській архітектурі використовувалися передові технології, такі як бетон чудової якості, з якого, наприклад, був побудований купол Пантеону, що чудово зберігся. Секрети виготовлення римського бетону описані у багатотомній праці Вітрувія "De architectura" (перше століття до н.е.). Але річ у тому, що середньовічні люди, як нам кажуть, були невідомі щодо цієї технології. А самі “роботи Вітрувія були значною мірою забуті до 1414 року, коли De architectura чудовим чином була “наново відкрита” флорентійським гуманістом Поджіо Браччоліні у бібліотеці абатства Сен-Галл”.

Як тимчасовий висновок можна зробити такий: всі дива, на які ми вказали, подібні шматочкам головоломки, які не дуже добре вписуються в наше звичайне уявлення.

Пізніше ми зможемо зібрати їх у більш правдоподібну картину.

Читайте також
Археологи знайшли руїни театру давньоримського імператора Нерона
Історія
Фальшива давнина Риму. Частина п'ята.
Історія
Фальшива давнина Риму. Частина четверта.
Історія
Фальшива давнина Риму. Частина третя.
Історія
Фальшива давня історія Риму. Частина перша.
Історія
Історія Абдулли Баргуті
Історія