Сполучені Штати Америки можуть примусити Володимира Зеленського піти у відставку.
Про це заявив відомий американський журналіст Сеймур Герш, передають низка міжнародних ЗМІ.
За його словами, в американській адміністрації посилюються настрої, що подальше перебування Зеленського при владі лише погіршує ситуацію в Україні.
Герш стверджує, що за лаштунками вже обговорюють кандидатури можливої заміни. Враховуючи складну ситуацію на фронті та внутрішні проблеми країни, США розраховують, що зміна керівництва дозволить поліпшити становище.
Насамперед Вашингтон спробує переконати Зеленського добровільно скласти повноваження.
Якщо цього не станеться, можливе застосування жорсткіших політичних важелів.
Нижче наведено уривок зі статті Сеймура Гершa «Endgame for Zelensky?» («Кінець Зеленському?»).
Журналіст пише:
«За даними обізнаних джерел у Вашингтоні, Сполучені Штати розглядають можливість примусового усунення Володимира Зеленського з посади президента України, якщо він не піде добровільно.
Найбільш імовірним наступником вважається колишній головнокомандувач Збройних сил України Валерій Залужний, який наразі обіймає посаду посла України у Великій Британії.
Мені повідомили, що ця заміна може відбутися протягом кількох місяців. Зеленський перебуває «у списку на усунення», і остаточне рішення залежить від президента США Дональда Трампа.
Якщо Зеленський відмовиться піти добровільно, що цілком імовірно, один із залучених американських чиновників повідомив мені: «Його усунуть силою. М’яч на його боці».
У Вашингтоні сподіваються, що відставка Зеленського дозволить розпочати переговори з президентом росії володимиром путіним з метою припинення ескалації конфлікту.
Повний текст статті Сеймур Герша.
Восени 2023 року головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний дав інтерв’ю The Economist і заявив, що війна з росією перейшла у «глухий кут». Минуло три місяці, перш ніж президент Володимир Зеленський звільнив його. Генерала, який є найпопулярнішою публічною фігурою в Україні, за місяць призначили послом у Лондоні, де він працює з відзнакою, хоча й тихо.
Поінформовані посадовці у Вашингтоні повідомили мені, що ця посада може перейти до нього вже за кілька місяців. Зеленський перебуває у короткому списку кандидатів на вигнання, якщо президент Дональд Трамп ухвалить таке рішення. Якщо Зеленський відмовиться залишити посаду, що найбільш імовірно, один із причетних американських чиновників сказав мені:
Багато хто у Вашингтоні й в Україні вважають, що ескалація повітряної війни з росією має закінчитися найближчим часом, поки ще є шанс домовитися з президентом володимиром путіним.
Є ознаки того, що Зеленський розуміє, що наближається. Він нещодавно змінив або звільнив трьох високопосадовців: міністра оборони, прем’єр-міністра та посла України у США. Як пояснив американський чиновник, Зеленський «починає читати тривожні сигнали».
Що буде далі, за словами того ж посадовця, у плані політичного насильства в Києві та інших містах, значною мірою залежить від того, «наскільки суспільство досягло точки, коли в нього не залишилося іншого вибору. Зеленський не піде добровільно, тільки вперед ногами.
І тут точиться внутрішня дискусія у США.
Але деякі невідомі лідери нетерплячі, а це займе час — більше п’ятдесяти днів».
Я не знаю позиції Трампа щодо всього цього. Публічно президент зайняв жорсткішу позицію щодо росії, заявивши після зустрічі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте на початку цього тижня, що путін «обманув багатьох людей» — зокрема кількох колишніх президентів США, — але «мене не обманув». Він повідомив, що Україні буде надано більше американської зброї, що посилить її здатність завдавати ударів углиб території росії.
Офіційна реакція росії на слова Трампа зводилася до визнання їх серйозності та того, що деякі з них були адресовані особисто путіну. Інші російські чиновники чітко заявили, що рф продовжить збільшувати інтенсивність атак на Київ та інші міста.
Міжнародний кореспондент New York Times Пол Сонн написав, що росія виглядає «непохитною» попри нову жорстку риторику Трампа. Він зазначив, що багато російських оглядачів «сумніваються, чи дійсно пан Трамп змінив курс і повністю налаштований підтримувати Україну». Мені повідомили, що Трамп досі роздратований Зеленським через його минулорічний візит до Вашингтона, коли той з’явився у своїй звичній військовій формі, і президент описав його як візит до Білого дому «в піжамі».
Тим часом мені не вдалося з’ясувати, чи знає путін про прагнення США усунути Зеленського, але я дізнався, що Залужний підтримує робочі стосунки з начальником генштабу зс рф та довіреною особою путіна Валерієм Герасимовим. Як я вже писав раніше, Герасимов був одним із небагатьох, хто заздалегідь знав, що Залужний заявить у The Economist про «глухий кут» у війні.
Я отримав нові дані про російські втрати від ретельно перевірених розвідок США та Великої Британії, які свідчать, що росія зазнала два мільйони втрат — майже удвічі більше за офіційні цифри — від початку війни на початку 2022 року. «путін не боїться втратити владу, але він втрачає популярність, — сказав американський посадовець, — а Дональд Трамп — постачальник Зеленського й єдиний, хто може продовжити війну України.
Трамп запитує: «Як нам змусити цих дрібних гравців зупинитися?» Він вважає, що лише він здатен укласти угоду.
Російські бойові втрати у Вашингтоні розглядають як ключовий чинник нових спроб домогтися зміни керівництва в Україні, щоб розпочати серйозні переговори про завершення війни, зважаючи на презирство путіна до Зеленського та ризик ескалації. Втрати досягли рекордного мінімуму у двадцять на місяць минулої осені, коли путін чекав результатів виборів у США. «Коли переміг Трамп, — сказали мені, — російське керівництво організувало весняний наступ, щоб захопити якомога більше території» перед черговим раундом очікуваних мирних переговорів з Україною.
Результати були жалюгідні. Наступ просунувся лише на 120 миль за межі територій, які росія вже контролювала в Україні. Цей здобуток, зазнавши величезних втрат, мав мінімальне значення: «суцільно сільгоспугіддя, без укріплених міст чи важливих вузлів зв’язку. Щомісячні втрати з травня становили 380 тисяч. Загалом уже два мільйони. І найголовніше, — наголосив посадовець, — це опис цих втрат. Усі найкраще підготовлені регулярні війська замінені недосвідченими селянами. Усі найкращі офіцери середньої ланки та сержанти загинули. Уся сучасна бронетехніка й бойові машини знищені. Залишився брухт. Це неможливо витримати».
Американський чиновник продовжив: «Після провалу наступу путін перейшов до стратегії “Лондонського бліцу”. Британці трималися під керівництвом Черчилля, але кияни не так стійко під Зеленським.
Українці нині зазнають 60 втрат на квадратну милю просування — цифра допустима, але сили, що залишилися, здебільшого складаються з раніше звільнених від призову осіб, нещодавно мобілізованих до армії».
На запитання, чи деякі європейські країни рішуче виступлять проти зміни керівництва України, американський чиновник передбачив:
Посадовець із презирством нагадав мені про наполягання Європи на тому, щоб ВПС України отримали винищувачі F-16 американського виробництва та додаткову підготовку в Румунії та Данії для вивчення англійської мови й навчання польотам. Ці літаки стали повним провалом, сказав він: «Українські пілоти навчилися злітати, але не знають, як приземлятися».