Велика Британія та Франція координують зусилля для впливу на Трампа щодо України.
Про це повідомляє британське видання The Times.
Сер Кір Стармер і президент Макрон закличуть президента Трампа відмовитися від двосторонніх мирних переговорів із Москвою, коли зустрінуться з ним окремо цього тижня.
Стармер і Макрон домовилися донести єдине послання щодо України під час зустрічей із Трампом цього тижня.
Під час раунду інтенсивної міжнародної дипломатії, присвяченої третій річниці російського вторгнення, Стармер і Макрон узгодили свої підходи, намагаючись вплинути на план президента США щодо завершення конфлікту. Вони заявили, що глобальна безпека перебуває в «критичний момент».
Стармер має зустрітися з Трампом у Вашингтоні в четвер. Макрон проведе окремі переговори з президентом уже в понеділок.
Велика Британія відзначить річницю вторгнення, запровадивши заборону на в’їзд усім високопосадовим російським політикам, чиновникам і бізнесменам у межах розширення санкцій.
Щоб посилити тиск на російську еліту, Міністерство внутрішніх справ Великої Британії оголосило, що всім місцевим і федеральним міністрам, а також директорам і керівникам великих російських компаній буде заборонено в’їзд до країни.
Чинні санкції проти високопосадовців режиму путіна вже призвели до того, що бізнесменам, таким як Роман Абрамович і Олег Дерипаска, заборонили в’їзд до Великої Британії.
Міністри заявили, що цей крок необхідний для подальшого політичного тиску на путіна та зниження ширшої загрози національній безпеці, яку становлять «еліти, пов’язані з Кремлем».
«Ми використаємо всі доступні нам інструменти, щоб захистити нашу країну від загрози з боку росії», — заявив міністр безпеки Ден Джарвіс.
Хоча Міністерство внутрішніх справ ще не оприлюднило список осіб, на яких поширюється заборона, відомство зазначило, що до нього увійдуть високопосадові політики, зокрема федеральні міністри та представники місцевого самоврядування.
Також під обмеження підпадуть високопосадовці, які працюють у федеральних або державних установах, а також керівники компаній, що працюють у сферах енергетики, фінансів і медіа.
Міністерство внутрішніх справ заявило:
«Вони публічно засуджують наші цінності, водночас користуючись перевагами Великої Британії приватно — перевагами, яких вони намагаються позбавити Україну через свою підтримку війни росії. Вони можуть діяти як інструменти російської держави, сприяючи продовженню та розширенню російської агресії.
Заходи залишатимуться в силі, поки Ррсія становитиме гостру загрозу національній безпеці Великої Британії».
Прем’єр-міністр також має обговорити ситуацію під час дзвінка з лідерами G7.
Однак високопосадовці уряду зменшили очікування щодо того, що він оголосить конкретний графік збільшення оборонних витрат до 2,5% ВВП перед зустріччю з Трампом.
Британські військові заявили прем’єр-міністру, що для утримання поточного рівня обороноздатності необхідно збільшити витрати до 2,65% ВВП, а також закликали підняти цільовий показник до 3%.
Один із високопоставлених джерел у Вайтголлі повідомив, що наразі немає ознак того, що Стармер готується зробити «велику пропозицію» Трампу найближчим часом.
У неділю міністерка освіти Бріджит Філіпсон заявила, що Велика Британія значно збільшить свої оборонні витрати з поточного рівня в 2,3% ВВП.
На запитання, чи пообіцяє прем’єр-міністр Трампу, що Велика Британія витрачатиме «набагато більше» під час їхньої зустрічі наступного тижня, Філіпсон відповіла в програмі BBC Sunday with Laura Kuenssberg: «Будемо чесними, 2,5% — це амбітно».
Вона додала:
«Ми досягнемо цього, але це амбітна мета, і все це відбувається в контексті державних фінансів, які, якщо бути чесними, були доведені до катастрофічного стану консерваторами — 22-мільярдний дефіцит, жодного реального плану щодо того, як вони збиралися досягти 2,5%».
Філіпсон уникала критики Трампа за його ініціативу щодо переговорів із путіним щодо України, зазначивши, що переговори з росією необхідні, але «жодного врегулювання» без Києва бути не може.
«Президент Трамп привів росіян за стіл переговорів, але будь-яке довготривале врегулювання миру має включати українські голоси, голос президента Зеленського».
Міністр оборони США Піт Хегсет та спеціальний посланник Трампа Стів Віткофф відмовилися прямо відповісти, чи несе росія відповідальність за початок війни в Україні.
«Ми знаємо, хто до кого вдерся», — заявив Хегсет у Fox News у неділю. «Чи роблять усі ці взаємні звинувачення мир більш ймовірним? Це питання, яке ставить президент».
Але він додав: «Стояти тут і казати: «Ви хороший, ви поганий; ви диктатор, ви не диктатор; ви вторглися, ви не вторглися». Це не корисно. Це не продуктивно».
На запитання, чи справедливо сказати, що росія вдерлася в Україну без провокації три роки тому, він відповів: «Справедливо сказати, що ситуація дуже складна».
Віткофф, виступаючи на CNN, заявив, що «війна не мала статися, її спровокували. Це не обов’язково означає, що її спровокували росіяни. Тоді було багато розмов про вступ України в НАТО… Це не мало статися, адже фактично стало загрозою для росіян… Це реальні факти».