Created with Sketch.

Судді Струков і Рябішин відбили у СБУ посередника корупційних схем полтавської мерії

01.04.2015, 12:18

6 червня 2012 році в центрі Полтави, на вулиці, в оточенні адміністративних установ і будівель міської влади, СБУ затримує вельми цікаву особу.

Ім’я цієї людини Василь Вергелес – пересічним полтавцям і журналістам навряд чи про щось скаже. Але про нього як мінімум чули в кабінетах міськвиконкому, а в деяких посадовців ім’я цієї людини роками викликало асоціацію з додатковим прибутком. Підприємці, які хотіли в Полтаві отримати в міськраді дозвіл, або позитивне рішення по земельних питаннях, повинні були звертатися до цієї людини. Перші роки каденції мером Олександра Мамая він відіграв важливу роль в схемі корупційних стосунків: полтавський бізнес – полтавська влада. Саме він передавав готівку з рук до рук, і, відтак, знав хто, скільки і за що бере.

І саме під час однієї з таких передач готівки Вергелеса «на гарячому» затримали співробітники спецслужби.

Затримання тоді в 2012 році, лишилось непоміченим ЗМІ. Воно стало можливим завдяки принциповості одного з підприємців, який вважав несправедливим платити чиновнику хабар за те, на що безоплатно мав право за законом, і поскаржився на вимагання до найменш залежного від міської влади правоохоронного органу.

Жодного зі своїх хазяїв Василь Вергелес до сьогодні так не здав.

Сума з якою затримали Вергелеса – 67 тисяч гривень, це понад 8 тисяч доларів на той час.

По закінченню розслідування справа особливо важливого корупціонера надійшла на розгляд в Октябрський районний суд Полтави. Очевидно, що для багатьох у владних кабінетах полтавської мерії було важливо щоби процес Вергелеса пройшов якомога тихіше і не зачепив «зайвих» людей.

Врешті з цим завданням суд впорався. Допомагала йому в цьому прокуратура.

Головуючим суддею по справі був призначений сам голова райсуду – Олександр Струков. Про сумнівні і неправосудні рішення якого уже тоді багато писали полтавські ЗМІ.

З матеріалів СБУ, які надійшли до суду, випливало, що загальна сума хабара мала скласти 186 тисяч гривень. Більша частина з них, 177 тисяч, мали піти чиновникам мерії, імена яких так і не прозвучали, і в «Полтаваобленерго». Вергелеспід час судового розгляду стверджував, що хабар брав сам. Судді і прокурори, маючи таку очевидну нестиковку, чомусь не стали вдаватися в ці подробиці.

Зі свого боку відсутність зайвих питань до Вергелеса, рука об руку із суддею, забезпечила і прокуратура, яка представляла державне обвинувачення.

Після затримання злочинця управління СБУ практично втрачає вплив на справу.

Натомість в структурі обласної прокуратури існує відділ «нагляду за додержанням законів спецпідрозділами та іншими органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю, та процесуального керівництва». Це орган супроводжує справи СБУ. В Полтавській обласній прокуратурі на той час його начальником був і продовжує очолювати зараз Юрій Розанов.

А це вже скан винесеної судової постанови – вироку по справі Вергелеса.

В переліку його адвокатів таке саме прізвище – Розанова М. В. Це не збіг. Адвокатом Вергелеса була дружина прокурора Розанова, який мав явний вплив на перебіг цієї справи.

В свою чергу головуючий процесом суддя Олексадр Струков «не помітив» те, що справу з обох боків – державне обвинувачення хабарника і його захист вела одна родина. Забезпечив він також лояльне ставлення суду як до обвинувачуваного так і до інтересів тих, хто за ним стояв і кому він передавав гроші. Жодне прізвище чиновників міськвиконкому, або посади так і не прозвучали, ані в обвинувальному акті, ані під час судових засідань.

Як результат гладкості процесу, суддя Струков 10 червня 2013 року виносить дуже гуманний вирок.

Василя Вергелеса засуджують до чотирьох років позбавлення волі – докази СБУ беззаперечні. Але жодного дня за решіткою він так і не провів – тим же вироком, тепер вже завдячуючи судді, він отримує дворічну відстрочку з випробуванням.

Як можна побачити, в постанові не була застосована і конфіскація майна – традиційна для учасників кримінальних злочинів за корупційною статтею. При сумі хабара 67 тисяч гривень суддя накладає штраф на Вергелеса всього п’ять тисяч гривень – меншовартість штрафу не правочинне саме по собі. І все. Це небувала гуманність для українського суддівства.

Через це підприємцю, який ризикнув піти проти сталої схеми міськвиконкому, пізніше довелося самотужки стягувати віддані гроші, без допомоги прокуратури – в порядку цивільного позову.

Але і тут Феміда, в особі «суддів – друзів мерії», допомогла Вергелесу.

Постраждалий пише апеляційну скаргу на рішення Струкова через його м’якість. Його справа, і це ще один збіг, потрапляє від рук головного судді Октябрського району Олександра Струкова до рук Андрія Рябішина голови Апеляційного суду Полтавської області. Який, у свою чергу, швидко, без зайвих запитів, посилаючись на завершення розгляду кримінальної справи, залишає скаргу без задоволення а рішення Октябрського райсуду без змін.

Тим часом Струков в своєму суді скасовує арешт майна Вергелеса, тобто фактично кінцеве відпускає з рук правоохоронної системи «корупційну прокладку» мерії.

Все вилучене під час обшуку у Вергелеса, а це готівка і понад сто граммів золота – Струков постановляє повернути засудженому.

Те, що вже місяць на майно Вергелеса накладене виконавче провадження суддею Струковим при цьому зовсім не бентежить.

Таке рішення є однозначно порушенням суддівської присяги.

Внаслідок цього Вергелес забирає майно і благополучно зникає з поля зору правоохоронної системи.

Постраждалий підприємець Терещенко, єдиний, хто сьогодні продовжує добиватися справедливості по справі. Наприкінці минулого року Василь Вергелес оголошений у розшук, а вже у 2015-му видана постанова на арешт.

Якщо Полтаві пощастить, і ця людина знов потрапить до рук правоохоронних органів – йому непевне буде що розповісти не тільки про чиновників мерії, але тепер і про діючих суддів і співробітника прокуратури, котрих оминула люстрація. Але щоб змусити цю людину говорити необхідно усунути від будь-якого впливу всіх, хто був замішаний в справі – співробітника прокуратури який на пару з дружиною веде сімейний підряд «саджай-випускай», а головне – керівників двох судів: Октябрського районного Олександра Струкова і обласного Апеляційного Андрія Рябішина.

Гнап Нерушима


Читайте також
Великодні дарунки захисникам України від жителів Решетилівки
Полтава
Свята полтавським браконьєрам не завада
Полтава
Європейські благодійники надали генератори комунальникам Кременчука
Полтава
Чутяни провели в останню дорогу захисника України Євгена Рябовола
Полтава
Енергетична самодостатність по-миргородськи
Полтава
Невтомні бабусі Полтавщини наближають перемогу, а «зелені ямщики» ні
Полтава