Created with Sketch.

Суди без світла: не працюють канцелярії, справи відкладаються, немає генераторів та Starlink

08.11.2022, 13:17

Як столичні райсуди намагаються працювати в умовах відсутності енергопостачання і що в них виходить.

У жовтні-листопаді 2022 року українські суди стикнулися зі справжньою кризою судочинства – внаслідок ракетних ударів по енергетичній інфраструктурі ефективність судочинства, наприклад в Києві, впала майже до нуля.

Як розповіли «Судово-юридичній газеті» у районних судах Києва, удари ворога по енергетичній інфраструктурі застали суди зненацька – суди не були забезпечені для роботи в умовах енергокризи ні матеріально, ні організаційно.

Перш за все, районні суди Києва, навіть центральні районні суди, чомусь заздалегідь не були забезпечені генераторами та терміналами Starlink.

Це при тому, що в межах територіальної юрисдикції того ж Шевченківського районного суду Києва знаходиться велика кількість органів досудового розслідування, наприклад Головне слідче управління СБУ, яке здійснює досудове розслідування кримінальних проваджень відносно осіб, які підозрюються у вчиненні колабораційної діяльності, державної зради, порушенні законів та звичаїв війни тощо.

У підсумку, замість того, щоб здійснювати правосуддя навіть в умовах, коли значна частина столиці знаходиться без світла, судді та працівники апаратів районних судів Києва, як і значна кількість громадян, так само сидять без світла та не здійснюють правосуддя.

За умови відсутності світла, у канцелярій судів обмежені робочі можливості, не реєструються процесуальні документи, не працюють системи аудіо- та відеофіксації судового процесу, не працює система електронного документообігу та програма «Д-3».

Так само зникає стійкий трафік мережі Internet, від якого також залежить робота суду.

У такій ситуації працівники апаратів судів в основному займаються впорядкуванням документації та справ – підшивкою, описом, нумерацією справ і т. п.

Проблеми додає і те, що суди, так само як і громадяни, стали заручниками відключень світла поза графіком. У такій ситуації спрогнозувати, коли саме відбудеться відключення світла і чи надовго, станом на 4-5 листопада просто неможливо.

Аудіо- та відеофіксація судового процесу, а разом з ним і судовий процес, можуть перерватись у будь-яку хвилину, наприклад прямо серед судових дебатів чи проголошення вироку.

Про відкладення судового засідання неможливо заздалегідь попередити учасників судового процесу, які прибувають в суди. У підсумку громадяни вже в суді вимушені або чекати відновлення електропостачання, або погоджуватись на відкладення розгляду справи.   

У випадку з цивільними справами іноді громадяни погоджуються на розгляд справ без їх участі, і тоді у суду виникає можливість ухвалити рішення. Однак, якщо сторони наполягають на особистій участі у розгляді справи або за участі їх адвокатів, то такі справи вимушено знімаються з розгляду до кращих часів.

Фактично, зараз судам більш-менш вдається забезпечити лише розгляд кримінальних справ з підсудними, які утримуються під вартою, або справи з обрання запобіжних заходів чи продовження дії запобіжних заходів.

Однак і тут є багато нюансів – судді, обвинувачені, адвокати, прокурори, працівники апаратів судів, конвой просто чекають відновлення електропостачання, а потім судді намагаються за той час, що залишився, встигнути розглянути справи.

У такій ситуації фіксуються непоодинокі випадки, коли захист та особи, що утримуються під вартою, зазначають про те, що робочий час суду закінчився і далі справа розглядатись вже не може.

Окрема проблема – застаріла нормативно-правова база та інструкції, які не відповідають умовам, що склалися після 24 лютого.

Діючі документи ніяк не регламентують діяльність судів в умовах відсутності електропостачання чи мережі Internet, хоча, як зазначала «Судово-юридична газета»,  в судах вже ставлять питання про те, як діяти в умовах енергетичної кризи, і пропонують дещо спростити судовий процес на час війни.

У Державній судовій адміністрації відомо про проблеми, з якими стикаються районні суди Києва, однак враховуючи, що без генераторів та Starlink залишаються навіть Печерський та Шевченківський районні суди Києва, то навряд чи у ДСА є достатні ресурси для вирішення енергетичних проблем всіх судів столиці.

Читайте також
Член ВРП Маселко захищає педофілів
Політика
Суддя Марина Барсук претендує на посаду голови Північного апеляційного господарського суду
Політика
Зброярку голлівудського фільму «Іржа» засудили до 18 місяців ув'язнення
Світ
Зеленський хоче призначити НАБУшника Ярчака суддею Конституційного Суду України
Політика
Суддя ОАСК Літвінова має громадянство рф, — Радіо Свобода
Політика
ВРП імені Маселка продовжує грубо порушувати законодавство України
Позиція