Created with Sketch.

Свобода чи підкорення? Незручні питання до релігії

27 травня, 11:44

Критичний розгляд ключових питань християнської теології.

Однією з причин, чому велика кількість людей вірить у так званого бога та так званий божественний задум, є наступна. Багато хто не хоче думати самостійно та розбиратися в суті питання — їм подобаються прості, готові відповіді, які так охоче дають попи всіх мастей. Справжні відповіді часто дещо складніші за хибні, а тому й відштовхують.

Наприклад, можна замислитися над такими, здавалося б, простими питаннями:

Питання, які сприяють розвитку ПГМ (релігійного фанатизму):

  1. Первинне зло. Людей зі шляху істинного збив диявол. Але хто ж тоді збив самого диявола? Що змусило його стати злим і боротися з Богом та його творінням? Гординя, самовпевненість? Але ж це похідні гріха, а Бог зла не творив, отже, гордині й самовпевненості спочатку бути не могло. Що ж стало первинною причиною їх появи? Бог створив це зло?

  2. Несправедливість стосовно людського роду. Кожен повинен відповідати за власні вчинки й пожинати плоди своїх дій. Але чи повинні ми нести наслідки чужих вчинків? Чи справедливо карати невинних за гріхи інших? Якщо ні, то чому тоді нащадки Адама й Єви пожинають плоди не своїх гріхів? Бог несправедливий і немилосердний?

  3. Свобода. Любов проявляється в даруванні свободи. Якщо Бог нас любить — він мав би дати нам свободу. Але свобода проявляється у знанні. Неможливо бути вільним і робити усвідомлений вибір, перебуваючи в невіданні. Чому ж тоді Бог не дав нам знань, а натомість запропонував лише віру та здогадки? Бог — не любов?

  4. Жертва. Вчинок Христа, коли Він зійшов на землю для розп’яття, називають жертвою. Проте жертва — це безкорислива віддача чогось. Але ж Христос нічого не втратив — ні життя, ні своєї божественної сутності. У чому тоді полягала жертва? Бог лукавить?

  5. Спасіння. Бог створив людину так, що для гріхопадіння вистачило одного вчинку. Чому ж тоді Він не встановив, що для спасіння достатньо також одного вчинку (наприклад, хрещення або причастя)? Чому, маючи лише одне бажання і волевиявлення, людина не може отримати спасіння? Натомість Бог висуває вимоги й посилає випробування — іншими словами, встановлює ціну за обоження. У Нього з нами ринкові відносини?

  6. Страждання пекла. І Писання, і постанови Вселенських Соборів стверджують, що пекло — вічне, а страждання в ньому ніколи не припиняться. Притча про багача і Лазаря каже, що з пекла до раю перейти неможливо. Отже, страждання в пеклі ні до чого не ведуть, ні для чого не потрібні. Тобто вони безглузді. Чому ж тоді Бог дозволяє існування в мирозданні безглуздих страждань? Він садист?

  7. Істина. Якщо християнство — істинна релігія, то чому кожна її доктрина внутрішньо суперечлива, а образ Бога більше нагадує не трансцендентний абсолютний розум, а розум дріб’язкового й мстивого царя? Можливо, християнство вигадали люди?

Читайте також
Пеніко - місто, якому 3500 років
Історія
ЧИСЛО СІМ
Життя
Британські вчені планують створити штучну ДНК людини
Світ
Соціальні експерименти нового порядку
Опінії
Теорія Великого вибуху може бути хибною
Життя
Науковці з'ясували причину глобальної демографічної кризи
Світ