Created with Sketch.

​Таємниця Розритої Могили на Полтавщині

24.10.2015, 07:23

У Котелевському районі Полтавської області на височини правого берега р. Мерла, недалеко від її впадіння в Ворсклу розташований археологічний пам'ятник, відомий як майдан Розрита Могила. Ця величезна і складна земляна споруда підноситься в західній частині великого курганного могильника.

Майдан Розрита Могила відомий давно. Можливо, саме він згадується в 1627 р в "Книзі Великому Чертежу" як "розритих курган на Муравський дорозі" в межиріччі Мерли і Мерника. Хороший опис розритої Могили, із зазначенням деяких розмірів, мається на роботі доктора богослов'я, архієпископа Філарета (Гумілевського). Він вважав, що майдан являє собою залишки кургану і зафіксував наявні в місцевих жителів назви "Розрита Могила" і "Шведське містечко". За відомостями Філарета, в 1807 р тут було влаштовано склад фуражу і артилерії.

Історик і етнограф В.В. Пассек відніс Розриту Могилу до городищ. Колосальні розміри цього майдану свідчать про те, що йому надавалося особливе значення в досить великий етнічній спільності, яка могла бути плем'ям або навіть союзом племен. Цей майдан виглядає не як залишки якоїсь зруйнованої споруди, а як грандіозна будова, зведена за певним планом, з рядом повторюваних елементів. Розташування його, як і багатьох інших майданів, поруч з курганним могильником може вказувати на зв'язок цієї споруди з похоронним культом раннього залізного віку. Все це змушує ще раз звернути увагу на гіпотезу тих археологів, які припускали, що майдани являють собою особливі культові споруди.

Читайте також
Полтава гастрономічна. Частина четверта
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина третя
Полтава
ДІЯ відзначила чемпіонів України
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина друга
Полтава
Лицарі сили та килиму
Полтава
Полтавські чемпіони продовжують боротьбу
Полтава