Куди течуть бюджетні гроші вінницьких стареньких?
Війна – не привід зупиняти розпил. І коли вся увага прикута до яєць по 17 грн для фронту, у тилових містечках тихою сапою засвоюють мільйонні бюджети невеликих комунальних установ майстри оборудок. Ну, як майстри – все топорно, дріб’язково, але нахабно, цинічно й… стратегічно. Адже належність до головної місцевої партії Вінниччини – «Українська стратегія Гройсмана» (вона ж «Європейська стратегія», вона ж «Вінницька стратегія», вона ж «Совість України») – для багатьох спритників є карт-бланшем.
І правило просте – використовуй можливості, доки не закрили. От і стараються люди. Наприклад, головний стратег області, очільник Вінницької обласної ради Вячеслав (саме так, без апострофа – щоб стратегічніше) Соколовий, використовує всі щілини в законодавстві. Так, він як очільник органу місцевого самоврядування «прифронтового» регіону вирішив виключно самовільно, без обговорень з комісіями, без рішень сесії призначати керівників комунальних підприємств та закладів. Йому це дозволили зміни до законів, які внесли на початку повномасштабки. Але це велика окрема тема – як Соколовий кілька разів міняв очільників Ладижинського психоневрологічного інтернату, очільників автобази облради. Іноді кілька разів на місяць. Як він призначив очільника новоствореного закладу з націонал-патріотичного виховання, виділив десяток мільйонів гривень на потужні виховну діяльність, а того призначенця скрутили на хабарі за ухилянтів.
Керівником Тиврівського обласного будинку-інтернату для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку (далі просто – Тиврівський інтернат) Соколовий одноособово й без будь-яких обговорень призначив однопартійця та депутата облради від тієї ж «Української стратегії Гройсмана» Віталія Донця. Постать Донця не те, щоб цікава. Але одіозна. Цей троянський кінь стратегів свого часу потужно опирався диктатурі Януковича в лавах місцевої «Батьківщини». Так, що його аж звідти вигнали. Уявіть – якими чеснотами потрібно володіти, щоб тебе вигнали навіть з «Батьківщини»! Але біографію Донця залишимо на десерт. Зараз поговоримо про закупівлі.
На Донцю сидить Ворона
Соколовий призначив Донця рулити Тиврівським інтернатом на початку жовтня 2024 року. За півроку керівництва стратега вже можна побачити потужні зміни. Передусім, у закупівлях. Подарунком долі для донців усіх розливів стала Постанова Кабміну від 12 жовтня 2022 р. № 1178, яка дозволила під прикриттям війни робити закупівлі гірше, ніж за часів Януковича. Бо такого бардаку не було навіть тоді.
Що Соколовий, що Донець користуються, по-суті, нормами, які прописані для прифронтових регіонів, де є дефіцит часу, кадрів, можливостей. Але Вінниччина – не такий регіон. Проте для зграї стратегів «можна» означає «фас».
Тож постанова 1178 фактично прибрала переговорні процедури з закупівлі, відкриті торги тепер можуть відбутись, якщо пропозицію подасть навіть один учасник, а Замовник може дозволити учасникам подавати пропозицію вище очікуваної вартості… Це ж просто рай для донців! Додайте до цього необов’язковість кваліфікаційних критеріїв та заборона/обов’язковість їх вимагати в залежності від предмета закупівлі, додаткові підстави для відхилення, можливість підвищувати ціну більше ніж на 10% в разі коливання цін на ринку, змінені деякі підстави для внесення змін в договір та інше – і отримаєте відповідь на запитання у заголовку публікації…
Власне, щоб взагалі у контролюючих органів питань до закупівель не було, Донець та його підлегла, пані Світлана Бєла, багаторічна закупівельниця інтернату, просто розбили суми на менші ста тисяч. По 99.
З січня 2025 року серед закупівель Тиврівського інтернату, а саме в продуктовій частині королевою балу стала ФОП Ворона Ірила Леонідівна.
Раніше Ірина Ворона спеціалізувалась на широкому профілі товарів для широкого кола споживачів – від дитячих садочків до виправних колоній.
А з січня 2025 року має єдиного замовника – Тиврівський інтернат:
А лише за перший квартал цього року ФОП Ворона на одному лише Тиврівському інтернаті отримала закупівель, як майже за півроку 2024:
Наприклад, перша закупівля Донця на посаді, по-суті, наскільки можна зрозуміти, ще з додонецького періоду. Це закупівля картоплі. Інтернат придбав 12 тонн картоплі за 309 240 гривень. Участь взяли дів ТОВки. Перемогла та, яка запропонувала меншу суму. Це 25,77 грн/кг, що при середній ціні станом на жовтень 2024 року у 25,85 грн/кг – цілком нормально.
Та ось прийшов інтернату Донець…
І в закупівлі від 23 січня 2025 року на 150 кг гороху та 6 тон картоплі (так-так, знову картопля і знову тони) участь беруть три пропозиції: від ТОВ «ОМЕГА-К ТРЕЙД» (159 750 грн), ФОП ШЕВЧУК ЄВГЕН АНАТОЛІЙОВИЧ (196 500 грн) і ФОП Ворона І.Л. (223 596 грн). Вгадайте, хто переміг? Правильно, ФОП Ворона із найдорожчою пропозицією. ФОП Шевчук відмовився, бо з 23 січня, коли він подав пропозицію, до 5 лютого, коли він написав відмову, дуже сильно здорожчало паливо і йому стало невигідно працювати.
Пропозицію ТОВ «ОМЕГА-К ТРЕЙД» відхиляють, а перемагає Ворона. І та сама картопля, яка у жовтні коштувала Тиврівському інтернату по 25,77 грн/кг завдяки мудрому керівництву Донця та постачальниці Ворони вже коштує 36,46 грн/кг. При середній ринковій ціні в січні в 30,09 грн/кг. Тобто, в умовному АТБ у Тиврові, де вже вся логістика, оренда та інше вписано в ціну дешевше купувати було б, ніж закупив Тиврівський інтернат.
Звичайно, старенькі їдять не тільки тони картоплі. Дають їм і каші. Тендер на постачання яких також виграла ФОП Ворона. У січні 2025 року вона стала єдиною учасницею закупівлі, яку оголосили за три дні до перемоги Ірини Ворони. «Продукцію борошномельно-круп’яної промисловості» до Тиврівського інтернату закуплять за 389 750 грн.
Сюди увійшло: 7,5 тон борошна «вищого сорту»; 6,5 тон борошна «першого сорту»; 350 кг рису та ще від 150 до 350 кг інших круп. І ціни там цікаві. Наприклад, за «крупу рисову» ФОП Ворона запросила 80 грн/кг при середній ціні в 54,33 грн/кг. За борошно «вищого сорту» 22,90 грн/кг, а за «першого» — 22,60 грн/кг. При цьому навіть вищий гатунок у середньому коштував не дорожче 21 грн/кг (отак по гривеньці маємо мінімум 13 тисяч різниці). Крупа ячмінна закуплялась по 26,30 грн/кг, а середня ціна в січні на ячні крупи була в районі 20 грн/кг. І так далі. Назбирається тисячі й тисячі гривень різниці і запитання – якщо все куплялось дорожче за середню ціну, то не простіше було б піти в магазин і це все придбати? Навіщо ця Ворона тоді?
Ось іще приклад непереможної ходи пані Ворони. Тиврівський інтернат провів тендер на закупівлю м’ясопродуктів, а саме: «Ковбаса варена із свинини, яловичини, курятини, сорт вищий — 800 кг; Ковбаса напівкопчена із свинини, курятини, сорт вищий — 700 кг». Люблять старенькі м’ясну продукцію і споживають її тонами. Пропозиції учасників: ФОП Мукосєєва Олена Касянівна — 215 700 грн; ФОП Ворона І.Л. — 246 800 грн. І хоча пропозиція ФОП Мукосєєвої була дешевшою, переможцем став ФОП Ворона І.Л., чия ціна була вищою на 31 100 грн. Бо раптово (як і з борошном), інший кандидат з меншою ціновою пропозицією відмовився постачати.
Але, здається, ми знаємо, чому керівництво Тиврівського інтернату так полюбило ФОП Ворону. Картопля, буряки, морква – це все від лукавого. Старенькі дуже потребують вітамінів. Особливо взимку. А ФОП Ворона їх годує центнерами ягід і фруктів за цінами, які не снились мережам супермаркетів та ринку «Урожай». Це полуниці, черешні, виноград, вирощені в Україні, та інше по ціні 150 грн/кг!
Або ось ще одні торги на суму 207 900,00 грн виграла ФОП Ворона І.Л. (єдина учасниця), яка продала масло по 270 грн за кг. Хоча вершкове масло, за інформацією Мінфіну по Вінницькій області, на 31 січня 2025 року коштує 542,40 грн. І тут все ж виникає питання – або пані Ворона працює собі в мінус, або підопічні закладу будуть їсти не масло, а щось інше. Те, що на хліб ще мазати можна, а ось з’їсти – навряд чи. А по документам – вершкове, 82%…
Дбає Донець і про духовне життя стареньких. Він закуповує 14 телевізорів SetUP 32HSF30 по 6319 грн кожен. Разом – 88 466 грн. Ринкова ціна і досі по 5 тисяч за штуку. Тобто, разом – до 70 тисяч. На різницю можна було б ще три придбати…
А що, можуть собі дозволити. Адже за нового керівника в закладі розквітнув незламний бізнес. Тепер інтернат сам на себе заробляє продажом… банок!
Від Юлі до Вови
Сам Віталій Донець, про якого ми обіцяли розповісти вище, не менш цікавий персонаж, ніж його закупівлі.
У далекому 2011 році, у часи, коли тотальна диктатура Януковича не давала дихати вільній демократичній опозиції, Донець очолював Вінницьку міську «Батьківщину». За свої антидиктаторські переконання він тяжко страждав – йому побили машину. Щоправда, у результаті співчутливі прихильники Юлії Тимошенко у Вінниці допомогли швидко все полагодити і навіть покращити… У лютому 2012 в квартирі Донця навіть провели обшук. І як в справжнього революціонера-опозиціонера, у голови обласного Комітету опору диктатурі, нічого не знайшли та поїхали.
Проте вже за кілька місяців від борця з диктатурою не залишилось і сліду. Так трапилось, що Донець тоді був помічником у відомої втратниці дипломів Наталі Королевської. Тоді ця пані була ще в когорті Тимошенко. Але коли 14 березня 2012 року у Верховній Раді України було офіційно оголошено про виключення Королевської з фракції «БЮТ-Батьківщина», Донець, як голова Вінницької міської парторганізації заявив, що він за нардепку не відповідає: «Я працюю заради громади нашого міста і маю особисту відповідальність перед виборцями Вінниці, які знають мене і мають право спитати з мене. Помічники жодного з народних депутатів не можуть нести персональної відповідальності за дії народних обранців, яким вони підпорядковуються». І одразу ж запевнив, що написав заяву про звільнення його з посади помічника народного депутата Наталії Королівської.
У Королевської в квітні того ж року запитали, чи відпустила вона від себе такого кадра, чи звільнила вже вона свого колишнього помічника згідно з поданою ним заявою. Це викликало у Королевської неабиякий подив: «Не знаю, я в п’ятницю з ним бачилась, він нічого не казав. Навпаки, свого часу він мене довго просив, щоб я взяла його помічником народного депутата». Звичайно, як міг тоді хтось повірити регіоналці й не вірити батьківщинівцю…
А вже за місяць, у травні, з партії «Батьківщина» виключили голову Вінницького Комітету опору диктатурі Віталія Донця.
Але «свій хлопець» для вінницьких гройсманівців недовго ходив без партії. Після партії Тимошенко Віталій Донець очолював Вінницьку територіальну організацію Радикальної партії Олега Ляшка. Ну, а вже після радикального періоду свого життя його човен, нарешті, винесло в партію Гройсмана.
У 2017 році Віталія Донця прилаштовують на посаду начальника управління організаційно-господарського забезпечення в Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області. А в 2018 році його призначають очільником вінницької державної реабілітаційної установи «Центр комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю «Промінь». Цей потужний стратег примудрився й там наробити справ. Він працевлаштував до закладу двох рідних братів своєї дружини. При цьому не повідомив про конфлікт інтересів ані своє керівництво, ані Національне агентство з питань запобігання корупції. За це Вінницький міський суд в квітні 2023 року визнав Донця винним у порушенні антикорупційного законодавства через конфлікт інтересів. Після цього (чи внаслідок цього?) Мінсоцполітики, у чиєму підпорядкуванню знаходиться «Промінь», вирішило припинити існування юрособи в результаті реорганізації. Донця, відповідно – на вихід.
І от у вересні 2024 року однопартієць Донця, голова Вінницької облради Соколовий, вирішує «за згодою сторін» звільнити керівника Тиврівського інтернату Олександра Колкевича. А замість нього призначити Донця.
Згідно з декларацією за 2023 рік Віталій Донець у «Проміні» отримав 148 тисяч гривень доходу, його дружина – майже 69 тисяч «соцвиплат». Також директор державної установи отримав 94 тисячі гривень прибутку від корпорації «Прем’єр-фінанс» саме як заробітну плату. У тому ж році дружина Донця купляє BMW 620D XDRIVE 2022 року випуску вартістю 2,24 млн грн. При цьому дружина декларує того року мільйонні доходи від відчуження нерухомого майна: 1,25 млн грн від Наталі Копачевської і по 400 тисяч від Марії Фазан та Володимира Богачука. І головне: «Подарунок у грошовій формі» від Зінаїди Андріївни Соловей в розмірі 3,45 млн грн! При цьому, якщо взяти до уваги декларацію 2022 року, то будь-якого нерухомого майна, яке було б там, а не було в декларації 2023 року просто немає. А в декларації, наприклад, за 2020 рік у Донців взагалі відсутня будь-яка нерухомість.
Хоча, з такими подарунками у майже 3,5 мільйони гривень може з’явитись будь-яке майно. А враховуючи закупівлі Тиврівського інтернату – тим паче…
Джерело: naspravdi.today