Created with Sketch.

Туреччина представила макет винищувача п'ятого покоління

25.09.2022, 14:45

2029 року літак планують поставити на озброєння

Туреччина представила макет винищувача п'ятого покоління TF-X (Turkish Fighter) на виставці Africa Aerospace and Defence, яка проходить у ПАР.

За словами керівника турецької аерокосмічної компанії TUSAŞ Темеля Котиля, 2025 року TF-X може здійснити перший політ, а 2029 року літак планують передати турецьким військовим.

У липні стало відомо, що Управління оборонної промисловості Туреччини оголосило конкурс на розробку двигуна турбовентилятора для TF-X. Вважається, що один із перспективних силових агрегатів дозволить літаку розвивати швидкість до 1,8 числа Маха.

Початок робіт

За деякими даними, у грудні 2010 року Виконавчий Комітет Оборонної Промисловості Туреччини (SSİK) дав доручення Міністерству Оборони розробити перший турецький винищувач власного виробництва, перший політ якого мав бути намічений на 2023 рік до сторіччя Турецької республіки.

Турецькі винищувачі повинні замінити F-16 та перебувати у повітряному флоті спільно з F-35.

Через два роки було створено шість моделей перспективного винищувача, три з яких представлені на виставці IDEF-2013. Остаточний проект буде затверджено наприкінці 2013 року.

Технічні рішення

Враховуючи терміни створення винищувача, інженерам доведеться спрогнозувати рівень розвитку технологій у 2020—2030-ті роки.

Військові експерти вважають, що після 2030 року повітряна ланка складатиметься з одного винищувача з пілотом та кількох безпілотних літальних апаратів. При цьому розробляється варіант винищувача із двома пілотами.

Один відповідатиме власне за керування бойовою машиною, другий пілот контролюватиме БЛА.

Передбачається, що у 20-ті роки поточного століття буде отримано технічну можливість ефективно блокувати зв'язок безпілотних апаратів з наземними командними пунктами рахунок застосування засобів радіоелектронної боротьби, тому актуальним стане питання управління цими апаратами у повітрі.

Фюзеляж та обшивка

Усі три моделі спроектовані з урахуванням зменшення помітності.

Турецькі інженери мають намір забезпечити літаку максимальний захист. Наприклад, в обшивці винищувача можуть використовуватися бронеплитки на основі з'єднань бору, що також може здешевити вартість виробництва (72% світових запасів бору знаходиться в Туреччині).

Конструкція TF-X передбачає внутрішній підфюзеляжний відсік зброї, що вміщає до 4 ракет середньої і великої дальності. Також є два маленькі бічні внутрішні відсіки, кожен з них призначений для двох ракет повітря-повітря малої дальності.

Радар, та системи управління та зв'язку


Розробкою радара займається турецька компанія ASELSAN.

У травні 2020 року Турецька держкомпанія авіаційної та космічної промисловості (TUSAŞ) підписала контракт на розробку програмного забезпечення для TF-X із компанією HAVELSAN. ПЗ літака TF-X міститиме 20 млн рядків коду.

Співпраця

Saab AB

Під час візиту президента Туреччини до Швеції у березні 2013 року було підписано двосторонні угоди, згідно з якими Saab AB надасть технічну допомогу турецькій стороні.

Італія

Свою допомогу у створенні винищувача запропонувала також Італія. За словами посла Італії у Туреччині, Італія прийняла рішення поділитися з Туреччиною технологіями винищувача Typhoon.

Можлива співпраця

Туреччина також розглядає питання про приєднання до південнокорейської програми зі створення винищувача п'ятого покоління KFX або до бразильської програми.

Пізніше від цієї ідеї відмовилися, і 8 січня 2015 року тодішній прем’єр-міністр Ахмет Давутоглу оголосив, що програма TF-X буде повністю незалежною внутрішньою платформою, а не в партнерстві з Кореєю, Швецією, Бразилією чи Індонезією.

Технічні характеристики

Винищувач п'ятого покоління — термін, що використовується для класифікації найсучасніших реактивних винищувачів, що з'явилися наприкінці 20-го століття і розвиваються до сьогодні. До 2019 року єдиною країною, яка впровадила серійний винищувач 5-го покоління (Lockheed Martin F-22 Raptor) є США.

Основні характеристики літаків п'ятого покоління:

Читайте також
Китайський стартап представив робота з ШІ, який вміє готувати та подавати страви
Життя
Покупці масово відмовляються від першого електромобіля Xiaomi
Економіка
Китайський робот-гуманоїд H1 навчився робити сальто
Світ
Suzuki оголосила про початок виробництва літаючих автомобілів
Світ
ЗСУ застосовують на фронті дрони зі штучним інтелектом
Війна
Британія планує передати Україні дрони зі штучним інтелектом
Війна