Також вони мають найздоровіші серця
На півночі Болівії, в департаменті Бені, живе індіанське плем'я Цімане (Tsimané). Протягом століть його представники селяться вздовж річок в тропічних лісах, займаючись полюванням, рибальством і сільським господарством. Навіть в XXI столітті стиль їхнього життя не зазнав істотних змін.
У аборигенів амазонського племені Цімане мозок старіє інакше, ніж у жителів США і Європи, що виражається в більш повільному зменшенні обсягу мозку і, швидше за все, в низькому ризику когнітивних порушень і деменції. Секрет довголіття лежить в традиційному способі життя індіанців. До такого висновку прийшли вчені Університету Південної Каліфорнії, чия стаття опублікована в The Journals of Gerontology, Series A. Коротко про дослідження розповідає видання Science Alert.
Вважалося, що Цімане, які не отримують сучасної медичної допомоги, піддаються високому ризику інфекційних захворювань і, як наслідок, частим запаленням. Своєю чергою, системне запалення призводить до посиленої атрофії головного мозку. Водночас у Цімане виявлені найнижчі показники у світі за розвитком ішемічної хвороби серця завдяки активному способу життя і низькокалорійній дієті.
У дослідженні взяли участь 746 Цімане у віці від 40 до 94 років, яким провели комп'ютерну томографію. У них спостерігалося більш повільне скорочення обсягу мозку в порівнянні з групами випробовуваних з Німеччини, США та Нідерландів. Таким чином, стан серцево-судинної системи виявився більш важливим для здорового старіння мозку, ніж фактори запалення, пов'язані з інфекційними захворюваннями.
В цілому, сучасний спосіб життя супроводжується збільшенням темпів зменшення обсягу мозку приблизно на 70 відсотків в залежності від віку.
Вивченням здоров'я людей з цього племені медики займаються давно. Підсумувавши зібрані за багато років дані, вчені надали дивовижні висновки: представникам Цімане майже не знайомі серцево-судинні захворювання.
В рамках наукової роботи фахівці відвідали 85 сіл Цімане, провівши обстеження 705 осіб у віці 40-94 років. Низький або помірний ризик серцевих захворювань був діагностований у 16% індійців. Аналогічне дослідження здоров'я американців дає 50% -ий ризик. Медики встановили, що артерії у 80-річного представника корінної болівійської народності більш здорові, ніж у американця в віці 55 років.
Вчені пов'язують цю різницю з харчуванням Цімане. Їх раціон складається на 72% з вуглеводів, на 14% з жирів і на 14% з білків. Для середньостатистичного американця ці показники - на рівні 52%, 34% і 14% відповідно. При цьому джерелом білка для Цімане стає нежирне м'ясо, тоді як в американців це можуть бути менш корисні продукти. Крім того, Цімане багато рухаються - полюють, рибалять, збирають фрукти та горіхи, розводять худобу. В середньому їх щоденна фізична активність становить 4-7 годин.
Результати дослідження показують користь активного способу життя в поєднанні з дієтою, що включає багаті клітковиною продукти. Правда, багато хто з нас при всьому бажанні не зможе відтворити кухню племені, що живе в тропіках: 17% страв Цімане - це дичина, в тому числі дика свиня, тапір або капібара. 7% припадає на рибу, і нерідко на стіл потрапляє піранья. Більш доступними є рослинні культури, такі як рис, банани або солодка картопля.