Created with Sketch.

У Києві офіційно представили лідера ерзянського народу: що це означає і чому це важливо для України

13.09.2019, 11:55

Вчора, 12 вересня, у Києві відбулася інавгурація інязора – старійшини або князя ерзянського народу. Ним став громадянин України Боляєнь Сиресь.

Захід проходив у Будинку профспілок без попереднього анонсування. Як повідомляють учасники – у «напів-підпільних умовах», аби уникнути провокацій.

«Ще влітку, таємним голосуванням Ради Старійшин, 12 голосами з 18-ти, Інязором обрано громадянина України Боляєнь Сиреся. Це не просто відомий волонтер, але й учасник бойових дій на сході України, підполковник ЗСУ. Годі уявити, який скандал в РФ викликала така "елекція" – ерзянські клейноди віддадуть бандерівцю!», – повідомив один із організаторів заходу Ростислав Мартинюк.

Ерзя (ерзяни) – угро-фінський народ. Ерзяни мешкають на території Мордовії, Пензенської, Тамбовської та Саратовської областей, а також у Татарстані. Попри багатовікову асиміляцію наразі чисельність ерзян становить майже пів мільйона осіб. Як і в випадку інших корінних народів сучасної Росії, федеральна влада намагається не допустити зростання ерзянського національного руху.

Боляєнь Сиресь народився в російсько-ерзянській родині у Саранську. Його мати росіянка, батько – ерзя. Зростав у Мордовії, у 1978 році переїхав до України.

За часів незалежності Боляєнь Сиресь почав гуртувати своїх земляків, переймався долею ерзян та інших корінних народів Росії. Брав активну участь у подіях Майдану та подальшої війни на Донбасі. У березні 2018 року Боляєнь разом зі своїм татарським соратником Рафісом Кашаповим заявили про створення громадського руху «Вільний Ідель-Урал».

Обрання лідером ерзя людини, яка проживає поза межами Російської федерації, є досить слушним, адже дозволяє інязору діяти, не боячись репресій із боку федеральної влади. «Нагадує реалії міжвоєнного та воєнного періоду, коли уряди багатьох народів знаходились в еміграції. Що ж, бажаємо Інязору повернутися і стати керівником незалежної держави народу Ерзя!» – прокоментував ситуацію історик і громадський діяч Олександр Алфьоров.

Наразі важко з упевненістю говорити про можливість розпаду Російської федерації у найближчому часі. Тим не менше очевидно, що українським інтересам відповідає активний розвиток у Росії національних та регіоналістських рухів. Підтримка таких рухів мала б бути комплексною: від роботи спецслужб до ініціатив у сфері гуманітарної політики.

Робота у відповідному напрямку мала б розгорнутися ще в 2014 році. Але цього не відбулося. Що ж стосується теперішньої влади, то від неї тим більше не доводиться очікувати подібних речей – попри їхнє стратегічне значення.

Петро Климчук

Читайте також
Лариса Гольник заявила про дискримінацію
Політика
Депутатка AfD закликала виселити з Німеччини усіх українців
Політика
Партія «ЄС» заявила про політичний тиск
Політика
Верховний суд США розгляне скаргу українки на книгу про ЛГБТ, за якою вчиться її син
Політика
Запоріжжяобленерго провело тендер на закупівлю iPhone 16 Pro Max
Політика
У відрядження до Санта Клауса
Політика