Created with Sketch.

У Києві з'явилася вулиця на честь Героя України Олександра Оксанченка

20.01.2024, 13:55

Мужність, героїзм та жертовність полковника Олександра Оксанченка дали початок легенді про «Привида Києва».

Ім’я легендарного українського льотчика 831 бригади тактичної авіації, Героя України, оборонця столиці і одного із «Привидів Києва», полковника Олександра Оксанченка уславлено у назві столичної вулиці у Шевченківському районі (на Нивках).

Про це повідомили у Повітряному командуванні «Центр».

Таким чином на засіданні Київської міської ради депутати підтримали ініціативу містян та військовослужбовців-авіаторів, які давно просили столичну владу вшанувати Героя. Вони перейменували одну зі зросійщених вулиць Огарьова на Оксанченка.

Нагадаємо, що полковника Оксанченка знає увесь світ, як льотчика 1 класу, інструктора та учасника багатьох міжнародних авіашоу.

З початком повномасштабної війни з росією він одним з перших піднявся в небо на захист України. Як найбільш досвідчений повітряний ас, долучився до оборони Києва у перші дні, але в одному із важких повітряних боїв з переважаючими силами ворога героїчно загинув.

Мужність, героїзм та жертовність полковника Олександра Оксанченка дали початок легенді про «Привида Києва».

Вулиці на честь Олександра Оксанченка є в Миргороді, Кременчуці, Дніпрі, Пирятині, Полтаві та Хмельницькому.

Олександр Оксанченко народився 26 квітня 1968-го року у селі Маломихайлівка Дніпропетровської області.

Школу Олександр Якович закінчив зі срібною медаллю й вступив до Харківського вищого військового авіаційного училища льотчиків імені С. І. Грицевця.

Після випуску лейтенанта Оксанченка, як одного з найбільш здібних випускників, залишили на посаді льотчика-інструктора в одному з навчальних авіаційних полків училища. Тепер там, у селі Велика Круча Лубенського району Полтавської області, на честь Героя відкрито меморіальну дошку.

Потім була служба у винищувальному полку ППО в Дніпропетровську. Коли було розформовано й цю військову частину, на довгі роки місцем служби льотчика та його другою малою батьківщиною став Миргород.

Тут за понад два десятиліття офіцер прослужив до посади заступника бригади тактичної авіації з льотної підготовки. Звідси він вирушав на підкорення неба, увійшовши до складу групи пілотажників. Тоді, після Скнилівської трагедії, пілотажна школа через заборону у країні авіаційних показів та авіашоу, була в занепаді. Але якраз у миргородському авіаполку проходили службу видатні українські аси вищого пілотажу полковники Іван Черненко та Федір Тищук, які стали наставниками молодого льотчика Оксанченка. Ну і, безумовно, вирішальною була роль льотчика-снайпера генерал-лейтенанта Василя Нікіфорова, який відродив пілотажну школу, зібравши з числа найкращих льотчиків-винищувачів групу охочих освоювати вищий пілотаж.

Олександр Якович нагороджений орденом Данила Галицького. Неодноразово представляв країну та займав призові місця в авіаційних пілотажних показах у Великобританії, Угорщині, Румунії, Польщі, Словаччині, Чехії, Данії, Бельгії, Мальті.

Указом Президента України №78/2022 захисникові присвоїли звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка». Родині авіатора Президент України передав нагороду в День Незалежності України.

Та всі, хто знав Олександра Оксанченка особисто, переконують, що він став Героєм ще за життя…

Вічна пам’ять Герою…

Читайте також
Трамп, 60 мільйонів росіян і українська історична шизофренія
Опінії
Хорол ушанував полеглих за волю України воїнів-земляків
Полтава
Куля проти нот. Як чекіст застрелив автора «Щедрика»
Мистецтво
Козацькі хрести: історія перенесеного кладовища на Одещині
Історія
Сьогодні діаспоряни згадують знаменитого бандуриста, уродженця Полтавщини Григорія Китастого
Мистецтво
«Тарас «Хамер» Бобанич – присутній»
Мистецтво