Created with Sketch.

У російському бюджеті за підсумками січня утворилася рекордна «дірка» в ₽1,76 трильйона

09.02.2023, 10:05

Це найгірший показник із 1998 року. А тоді, нагадаємо, стався дефолт.

Російський дефіцит бюджету сягає 25 мільярдів доларів через санкції та падіння енергетичних доходів.

Доходи московії від продажу нафти та газу впали в січні, що призвело до найбільшого дефіциту бюджету за перший місяць року принаймні з 1998 року, - повідомляє медіа агенція "Останній Бастіон" з посиланням на Bloomberg.

Податкові надходження від нафти та газу в січні впали на 46% порівняно з роком раніше, тоді як витрати зросли на 59% через війну в Україні.

Поєднання цих факторів призвело до того, що дефіцит бюджету росії склав 1,76 трильйона рублів (25 мільярдів доларів), повідомило міністерство фінансів у понеділок.

Падіння доходів від нафти та газу сталося після санкцій Заходу щодо російського експорту, які тепер включають заборону Європейського Союзу на більшість морського імпорту сирого та нафтопродуктів, а також обмеження цін G-7.

Завдяки цим заходам сира нафта марки Urals — ключова експортна суміш росії — торгується зі значними знижками до базових цін.

Податкові надходження росії від нафти та газу різко впали через обмеження цін і заборону на імпорт.

Кремлівський бункерний щур владімір путін, чия військова агресія проти України стала причиною міжнародних санкцій, зажадав від свого уряду до 1 березня розробити план оцінки вартості російської нафти, щоб компенсувати негативний вплив санкцій на доходи бюджету.

Мінфін оподатковує нафтовидобувників на основі щомісячної оцінки цін на Urals від Argus Media. Оцінка включає вартість фрахту та страхування вантажів, які відправляються до північно-західної Європи.

Уряд росії працює над новими підходами «для переходу на альтернативні цінові показники для цілей оподаткування», повідомили в Мінфіні. Це пов’язано з тим, що «репрезентативність котирувань Urals як об’єктивного цінового індикатора експортних цін на російську нафту» знизилася.

За даними Мінфіну московії, у січні Urals коштувала в середньому 49,48 долара за барель, що є найнижчим показником з грудня 2020 року. Це порівняно із середньою базовою ціною Brent, що становила 77,82 долара за барель минулого місяця.

Скорочення експорту російського газу також сприяло зниженню доходів від енергоносіїв після того, як ПАТ «Газпром» скоротив основну частину своїх поставок до Європи, колись свого найбільшого ринку.

Неенергетичні доходи також впали на 28% у січні, повідомило міністерство, частково звинувачуючи зміну правил для податку на додану вартість.

«Зменшення доходів бюджету від нафти очікується, але 30% падіння пов’язаних з внутрішнім споживанням податків є зловісним», — сказав Алекс Ісаков, економіст Bloomberg Economics.

«Ми очікуємо, що надходження від нафти залишатимуться нижчими протягом року, в результаті чого дефіцит становитиме 1,5% ВВП вище урядових прогнозів».

В окремій заяві міністерство фінансів повідомило, що в січні воно продало 3,6 тонни золота, а також 2,3 мільярда юанів із державного фонду багатства, щоб допомогти покрити дефіцит.

Основна частина міжнародних резервів росії була заморожена міжнародними санкціями. У міністерстві заявили, що вважають, що цього року все ще можуть виконати бюджетні цілі.

Читайте також
росія передає Ірану винищувачі Су-35
Війна
Проблеми в російській економіці посиляться у 2025 році, — Британська розвідка
Економіка
У Чечні розстріляли «Урал» з російськими окупантами
Світ
У Підмосков’ї палає будівля військового аеродрому «Чкаловський»
Війна
У Росії призупинилося виробництво винищувачів Су-57
Війна
Діти путіна можуть почати боротьбу за владу
Війна