Created with Sketch.

У Ватикану є своя обсерваторія

16.10.2022, 13:35

За своїм історичним корінням і традиціями Ватиканська обсерваторія є одним із найстаріших астрономічних інститутів світу

Першу згадку про обсерваторію можна простежити до заснування Папою Григорієм XIII комітету для вивчення наукових даних та наслідків реформи календаря, що відбулася у 1582 році.

До комітету входив отець Крістоф Клавіус, математик-єзуїт із Римського коледжу, який виклав та пояснив реформу.

З того часу і з певним ступенем наступності папство виявляло інтерес до астрономічних досліджень і підтримувало їх.

Насправді три ранні обсерваторії були засновані папством:

Ці ранні традиції обсерваторії досягли свого апогею в середині ХІХ століття, коли в Римському коледжі з'явився знаменитий єзуїт отець Анджело Секкі, який першим класифікував зірки за їхніми спектрами.

Анджело Секкі

Взявши за основу ці багаті традиції і щоб протистояти давнім звинуваченням церкви у ворожому ставленні до науки, папа Лев XIII в 1891 офіційно заново заснував Specola Vaticana (Ватиканська обсерваторія) і розмістив її на схилі пагорба за куполом собору. Базиліка Святого Петра, але в 1930-х роках світлове забруднення почало суттєво заважати спостереженням.

Папа Пій XI пожертвував папський сад поруч зі своїм літнім будинком, Кастель-Гандольфо, для нового місця.

З 1981 року небо стало занадто яскравим для обсерваторії в Кастель-Гандольфо.

Сьогодні діюча Ватиканська обсерваторія є в Тусоні, штат Аризона, де у співпраці з Обсерваторією Стюарда, Ватикан побудував оптично-інфрачервоний телескоп (1,8 метра) на горі Грем. Роботи на ньому почалися у 1993 році.

Обсерваторія в Кастель-Гандольфо тепер використовується для проведення конференцій, зустрічей та адміністрації. Архіви також доступні для вчених, зацікавлених в історії науки.

Телескоп в Кастель-Гандольфо

Цікавою є задокументована астрономічна робота папи Григорія XIII у 1582 році.

У його час було помічено, що календар зміщується: весняне рівнодення, яке мало статися близько 21 березня, насправді відбувалося у календарну дату близько 10 березня.

Мотивація розслідування полягала в тому, щоб не допустити зміщення дати Великодня від пори року, коли він святкувався, коли його було запроваджено ранньою церквою.

Ретельне дослідження тривалості року призвело до поправки на 0,002%, оскільки їх виміри та розрахунки дали тривалість року у 365 днів, 5 годин, 49 хвилин та 12 секунд.

4 жовтня 1582 року папа Григорій вніс зміну, і наступного дня після 4-го стало 15 жовтня – прострочення на 11 днів.

Іншим країнам потрібен був деякий час, щоб прийняти цю зміну — деякі думали, що це була католицька спроба саботажу, — але зрештою вона була прийнята всюди.

Читайте також
Геологи створили ідеальну модель внутрішнього ядра Землі
Життя
Південнокорейські медики успішно випробували «супербактерію» для схуднення
Життя
Штучне золото за давньою технологією японських ковалів
Світ
Місто богів у Мексиці зруйнував мегаземлетрус
Історія
Жаби використовують ультразвук для відлякування хижаків
Життя
Балканський слід у ДНК-коді українського народу
Історія