Created with Sketch.

Українці конкурували з британцями у пошуках нейтрона

10 жовтня, 19:24
Фото: Facebook

Подія сталася в одній із лабораторій Українському фізико-технічному інституті. Впродовж 1920-1930 років заклад знаходився у Харкові.

Група так званої високовольтної бригади могла стати першою у світі, якій вдалося розщепити ядро атома літію у контрольованому експерименті. Проте тиск совєцького режиму заважав і лідерами стали британці з лабораторії Генрі Кавендиша у Кембридзькому університеті.

Все почалося з того, що 1928 року у Харкові з ініціативи академіка у галузі фізики полтавця Абрама Іоффе було створено Український фізико-технічний інститут, першим директором якого став інший відомий фізик Івана Обрєімов. Вони були першопрохідцями, які гуртували науковців-ентузіастів.

Слід зауважити, що ні в УРСР, ані у цілому у СССР взагалі було подібної наукової організації, котра цілеспрямовано займалася б ядерно-фізичними дослідженнями. Тому увага кремлівських спеціальних служб до вчених умів була більш аніж посиленою.

Вирішальний експеримент відбувся 10 жовтня 1932 року, буквальна за пів року після аналогічного експерименту у лабораторії Кавендиша на Туманному Альбіоні. Цього дня зовсім випадково в інституті виявився важливий гість — майбутній лауреат Нобелівської премії академік Пьотр Капіца.

Він на власні очі побачив, як зі збільшенням прискорювання напруги під час руху протонів у полі зору мікроскопа з'являються іскри, що свідчать про розвал ядер літію. Це було приголомшливе відкриття, яке заклало основи вітчизняної ядерної фізики, штучно обмеженої кордонами «тюрми народів».

Фактично, українські науковці у лабораторії харківського фізико-технічного інституту повторили один в один експеримент своїх британських колег, самі про це не знаючи. Якби не совєцький режим, світове визнання за відкриття нейтрона дісталося б не команді Кавендиша.

Окремо медіаагенція «Останній Бастіон» зауважує, що науковці знайшли ще один перспективний метод передачі квантової інформації. Нова робота дослідників перевертає загальноприйняті уявлення про те, як збудження спінів поширюються в антиферомагнетиках.

Читайте також
Китайська компанія DJI, яка виробляє дрони, подала до суду на Пентагон
Світ
CNN показав роботу підрозділу ГУР, що завдає ударів по росії безпілотниками
Війна
Нелегальні термінали Starlink допомагають московії у просуванні в Україні
Війна
ШІ може стати розумнішим за людину раніше, ніж очікувалося — Сем Альтман
Життя
Neuralink Ілона Маска представила пристрій для повернення зору незрячим
Життя
Вакуумний потяг випробували у Нідерландах
Світ