Created with Sketch.

Українець, який підняв прапор над Іодзімою

10.11.2023, 15:36

10 листопада 1919 року на Лемківщині народився Майкл (Михайло) Стренк.

Найвідоміша фотографія часів Другої світової війни для американців — «Підняття прапора над Іодзімою».

На цій епохальній світлині п’ять морських піхотинців і матрос-санітар, які 23 лютого 1945 року встановили стяг США на вершині першого японського острова, на який висадилися американські війська.

Зліва направо: капрал Гарлон Блок, рядовий Рене Гегнон, рядовий Гарольд Шульц, сержант Майкл Стренк, рядовий Ара Гейз, рядовий Франклін Сауслі.

Культове фото зроблене фотографом «Associated Press» Джо Розенталем 23 лютого 1945 р.

Комітет Пулітцерівської премії зазвичай присуджує нагороди тільки за результатами минулого року, але у випадку Розенталя зробили виняток. Він отримав премію через кілька місяців після того, як світ побачив фото.

Джо Розенталь знімає піхотинців на фоні прапора. Фото військового кореспондента морської піхоти рядового Боба Кембелла

Після війни Розенталь працював у газеті «San Francicko Chronical». У 1996 р. він отримав звання почесного морського піхотинця. Помер у 2006 р. у віці 94 років.

Бої за Іодзіму тривали понад місяць — із 19 лютого по 26 березня.

Із шести героїв, увічнених на знімку, троє загинули на острові ще до того, як за наказом тодішнього президента США Рузвельта зображених на фото вояків відкликали на батьківщину для участі у масштабній пропагандистській кампанії.

Менш як доба знадобилася, щоб світлина облетіла світ, а ще не відомі широкому загалу морські піхотинці стали уособленням національної звитяги і мужності.

А найстаршим за званням серед воїнів, величний монумент яким нині височіє на знаменитому Арлінгтонському військовому цвинтарі США, — лемко Майкл (Михайло) Стренк.

Сержант Майкл Стренк

Він народився 10 листопада 1919 року в українському селі Орябина на території нинішньої Словаччини. 4 серпня 1922-го на руках матері, яка приїхала до США вслід за чоловіком-емігрантом, майбутній сержант морської піхоти прибув у новий для нього край.

На момент призову на військову службу Майкл Стренк навіть не набув американського громадянства, сертифікат про посмертне присвоєння якого урочисто вручили аж у липні 2008 року його сестрі Марії.

Однак для українця це була війна не лише за свободу його нової американської вітчизни, а й за право кожного народу бути вільним.

З початком Другої світової війни багато американської молоді зголосилися добровольцями до війська. Завдяки міцній статурі Майкла зарахували до Корпусу морської піхоти у Пітсбурзі.

Це сталося у жовтні 1939 р. Два роки США зберігали нейтралітет, але втягнення у конфлікт було неминучим після атаки Перл-Харбору японським флотом 7 грудня 1941 р. Вашингтон офіційно приєднався до Антигітлерівської коаліції.

З квітня 1942 р. сержант Стренк воював на Тихому океані. Він брав участь у важких боях з японцями на Соломонових островах і на острові Бугенвіль. Через кілька днів після встановлення прапора на Іводзімі Стренк загинув в боях за цей острів.

Він став жертвою «дружнього вогню».

В боях за Іводзіму своє життя поклали близько 7 тисяч американських морпіхів. Втрати японців сягнули 20 тис. І це за клаптик скелі площею 23,7 кв. км, що виявився стратегічним.

На постаменті величного монумента з майже 10-метровими скульптурами героїв, що піднімають прапор над Іодзімою, викарбувано слова:

Неймовірна доблесть була їхньою спільною чеснотою.

Це визнання заслуг усіх морських піхотинців США, на честь яких встановлено цей пам’ятник, і українця Майкла Стренка, який загинув у боях за острів 1 березня 1945 року і чий прах у 1949-му урочисто перепоховали на головному військовому цвинтарі США.

Читайте також
Італійський скрипаль був неперевершеним гітаристом свого часу
Мистецтво
Графиня Марія Капніст: правнучка кошового Сірка, яку не зламав ГУЛАГ
Історія
22 жовтня народився Аверкій Гончаренко
Історія
Зі скрипкою на амбразури...
Історія
«Піддубний. Перемоги й непрощена любов до України»
Історія
Сташинський проти Бандери — атентат у Мюнхені
Історія