Created with Sketch.

Українське радіо розповіло про причини Чорнобильської катастрофи та табу на правду в СРСР

26.04.2021, 14:51

В цей день – 35 років тому сталася одна із наймасштабніших катастроф в історії людства.

У чотирисерійному радіопроєкті "Чорнобиль. Системна помилка" команда Українського радіо розповіла про причини аварії на ЧАЕС, реакцію радянської влади на неї, приховування даних про реальні масштаби, а також про суспільно-політичну активність після аварії.

Про це у себе на сторінці у ФБ розповів заступник головного редактора Українського радіо Сергій Стуканов.

У серіалі можна почути ліквідаторів, очевидців, істориків, політиків, очільників Чорнобильської зони.

Хоча кінець існування СРСР був офіційно оформлений в грудні 1991 року, стартом зворотного відліку для Союзу можна вважати ніч проти 26 квітня 1986 року. Катастрофі вдалось десакралізувати радянську владу й підважити життєвий світ радянської людини, старанно витворюваний після Другої світової війни”, написав Стуканов.

Журналіст нагадав, що совєтська людина жила у біполярному світі, у світі протистояння соціалізму й капіталізму, й комуністична партія усіляко старалася переконати своїх громадян, що добро – по цей бік залізної завіси.

Ідея “підкорення природи” задля будівництва соціалізму була однією із найважливіших у цьому світогляді: на противагу “руйнівному атому” Хіросіми й Нагасакі радянська влада твердила про концепт ”мирного атома”, що покликаний нести прогрес, а не війну. “Мирний атом” постав в ролі новітнього вогню Прометею, а радянська влада – у ролі цього Прометея, котрий спромігся приборкати та підкорити стихію.

“Проте 26 квітня 86 року трапилося фатальне – Прометей схибив. Руйнівної сили енергія, яку він мав тримати приборканою та ручною, вийшла на волю і спричинила пожежу. Влада, яка раніше виглядала господарем над природою, виявилась безпорадною супроти стихії. Це спричинило тектонічні зрушення й призвело до зародку екологічного руху, який невдовзі переріс у політичний”, підкреслив заступник головного редактора Українського радіо.

Читайте також
26 квітня – День пам'яті Чорнобильської трагедії
Історія
Поліція виявила тіло зниклого 13-річного мешканця Лубенського району
Полтава
На Вінниччині двоє чоловіків розстріляли поліцейських
Кримінал
Полтавщина втратила свого вірного сина. Валентин Миронов — на щиті
Полтава
Окупанти вбили трьох рятувальників у Харкові
Війна
Українські матері вивозять синів за кордон, побоюючись могилізації
Опінії