Created with Sketch.

Уряд легалізував корупцію в Україні. Кабмін скасував аукціони на Prozorro

04.01.2023, 11:35

Кабінет міністрів змінив правила проведення торгів на Prozorro, відтепер всі торги будуть проводитися без аукціону.

Нововведення Кабінету міністрів буде діяти на час воєнного стану та протягом 90 днів з часу його припинення чи скасування, повідомляє пресслужба уряду.

"Тобто тендерна пропозиція учасника є остаточною, і виграє той, хто дав найменшу ціну під час подання пропозиції", - пояснюють в уряді.

Зміни в мінекономіки назвали "відповіддю на блекаути".

"В умовах відключення живлення та інтернету, не всі учасники мали можливість торгуватися в аукціоні. В той самий час рівний доступ є ключовим принципом публічних закупівель. Ми повернемо аукціони, як тільки ситуація стабілізується", - заявила перша віцепрем'єрка - міністерка економіки Юлія Свириденко.

Водночас вона заявила, що певні зміни можуть запровадити на постійній основі. Для цього в новому режимі роботи будуть збирати аналітику, щоб визначити, чи справді в усіх сферах необхідні обов'язкові аукціони.

"Директивами ЄС передбачено, що аукціони мають бути опціональними, - пояснила Свириденко. - Тому через 1-2 місяці подивимося на цифри, якщо підтвердиться, що в різних категоріях закупівель стратегія тендеру без аукціону може бути більш ефективною, повернемо аукціони як опціональний інструмент торгів для всіх закупівель".

Також за її словами, цією постановою була скасована локалізація при закупівлях на потреби ЗСУ. Це показник місцевої складової у питомій вазі вартості товару, що є предметом закупівлі. Для товарів та послуг, вартість яких понад 200 тис. гривень, з 2023 року цей показник має бути не менше 15%.

"Тобто пікапи, вантажний транспорт, швидкі та інше тепер можна купувати на потреби ЗСУ без урахування вимог локалізації", - наголошують в мінекономіки.


Юрій Ніколов, журналіст і засновник проекту "Наші гроші", рішення уряду розкритикував.

"Влада тупо відмінила аукціони у відкритих торгах взагалі. Я не шучу. Це скрін зі змін до урядової постанови 1178.

Viktor Nestulia, я ж казав - не треба закривати "Вісник держзакупівель", згодиться))) Фактично тепер "Прозорро" і перетворюється у ВДЗ. Залишилось ще поновити Тендерну палату і відкрити офіс на Прорізній для прийому прохачів, що хочуть "одним глазком глянуть на вже подану пропозицію конкурента, хочу свою на 5 копійок меншою зробить".

Надія Бігун я ж казав, що рано чи пізно вони знесуть принципи "Прозорро" в унітаз. Мабуть війна все спише?" , написав Юрій Ніколов.

Колишнє керівництво Prozorro зазначає, що зараз "немає криміналу", але наполягають, що таке рішення має бути виключно тимчасовим.

Василь Задворний, який залишив посаду директора ДП "Прозорро" у листопаді, зазначає, що на торгах основна економія - близько 80% - відбувалася завжди "нульовому" раунді. А основним досягненням системи Prozorro він називає не аукціони, а відкритість ринку, коли всі бачать все, замовник і учасник торгів не можуть заздалегідь домовитися.

"Не встигли ще просохнути чорнила на Наказі про моє звільнення з Prozorro аж ось ділки і корупціонери вже відмінили все надбання найкращої реформи України і світу по боротьбі з усім!", - написав Василь Задворний.

Водночас, на його думку, краще зробити аукціони необов'язковими, але не для всіх і не назавжди.

"Не бачу криміналу, але реалізація мені не подобається. Треба опціонально і не до кінця воєнного стану, а до стабілізації ситуації в енергетиці", - наголошує він.

Василь Задворний зазначає, що Уряд мав альтернативи для вирішення проблем з відключенням електроенергії:

  • можна було б збільшити час на проведення аукціонів. Але це технічно складна задача: збільшувати треба з 10-15 хв на 4-6 годин (бо треба ж доїхати ще). А значить - треба підвищувати захист аукціонів, а ще це збільшує навантаження на систему;
  • можна було б вводити не відміну аукціонів, а опціональність: якщо замовнику принципово - він оголошує процедуру без аукціону, якщо може почекати;
  • можна було відключати аукціони тільки коли є блекаути. Але для цього треба аби хтось ці блекаути (режим аварійних відключень) явно фіксував. Не думаю, основна задача НЕК Укренерго зараз - це облік блекаутів;
  • можна було б вводити таке відключення не для всіх продуктів , а для критичних, але тоді КМУ має вести такий перелік. І на прикладі ковіду це не дуже добре працювало.

З ним солідарний засновник Prozorro Макс Нефьодов.

"Вважаю, що логіка в таких змінах на час блекаутів є. Звісно, це має бути тимчасове рішення. Інакше - таки зрада", - пояснює він.

Проблема не у відсутності електроенергії, проблема в бажанні Володимира Оманського, Офісу Президента та "Слуг неукраїнського народу" повернути корупційні схеми та замкнути на собі фінансові потоки з бюджету, навіть під час повномасштабної війни.

Своїм рішенням Кабінет міністрів відкрито лобіює інтереси тендерної мафії. В Уряді прямо заявили, що певні зміни можуть бути запроваджені на постійній основі, давши неприхований сигнал для корупціонерів.

Читайте також
Прокурор, який привласнив 8 кілограмів золота, мобілізувався і просить зупинити суд
Кримінал
Сину нардепа оголосили підозру в розкраданні бюджетних коштів, - ДБР
Кримінал
Градизькому селищному голові оголосили нову підозру
Кримінал
Нардепа Віктора Бондаря затримали за розкрадання коштів «Укрзалізниці»
Кримінал
Корупційні схеми Сергія Лещенка
Опінії
Як Чернишов грабує Україну
Політика