Раніше повідомлялося, що найближчими днями 4 МІГ-29 передасть Україні Польща
Уряд Словаччини схвалив передачу МіГ-29 Україні у кількості 13 одиниць.
Про це у Twitter повідомив глава уряду Словаччини Едуард Геґер, передає медіа агенція "Останній Бастіон".
"Щойно схвалено надсилання 13 МіГ-29 до України! Обіцянки повинні бути дотримані, коли Зеленський просив більше зброї, зокрема винищувачі, я сказав, що ми зробимо все можливе", - зазначив він.
Вчора стало відомо, що Україна отримає перші 4 МІГ-29 від Польщі найближчими днями.
Перші чотири МіГ-29 від Польщі мають надійти найближчими днями, а ще десяток "німецьких" винищувачів чекають своєї черги.
Президент Польщі Анджей Дуда на спільному брифінгу зі своїм чеським колегою Петром Павлом оголосив, що Варшава передає до України винищувачі МіГ-29. Ці літаки були "на столі" ще рік тому, але умовою передачі було те, що це мала здійснити не Польща, а НАТО. За словами польського президента найближчими днями Україна отримає чотири МіГ-29 у повністю боєздатному стані.
"Можливо впевнено сказати, що зараз ми буквально відправляємо ці МіГи в Україну. Ми ще маємо десяток цих МіГів. Це літаки, які ми отримали на початку 90-х від армії Німеччини. І це останні роки їх експлуатації відповідно до їх технічних можливостей", - повідомив Анджей Дуда.
Водночас для оцінки реальних можливостей польских МіГ-29 уточнення про оригінальну країну-походження машин має величезне значення через різний стан та рівень модернізації машин. Справа в тому, що Польща має 28 винищувачів МіГ-29, з яких 6 в учбово-бойовій версії з доволі обмеженими можливостями (зокрема у МіГ-29УБ немає радара).
Водночас лише частина з них пройшла модернізацію і мова йде про 15 МіГ-29 (10 від СРСР, ще 5 від Чехії), ці машини отримали під час робіт у 2011-2014 роках оновлення навігаційної апаратури, бортовий комп'ютер, дисплеї та інше оснащення за прикладом словацьких MiG-29AS.
Ще 12 МіГ-29, які були отриманні від Німеччини у 2004 році (Люфтваффе на той час мала 13 машин, але одну поставили у музей) та ще п'ять машин від Чехії значну модернізацію не проходили. Більше того, ці "німецькі" МіГ-29 дійсно мають граничний ресурс експлуатації, бо їх планувалось списати ще у 2012 році, й частину літаків від Німеччини все ж таки списали.
Таким чином Україна, скоріш за все, має отримати у більшій кількості саме ці машини, які не проходили значну модернізацію і про "десяток" яких повідомив президент Польщі. Водночас перші чотири машини цілком можуть бути з тих, які пройшли масштабнішу модернізацію й аналогічні MiG-29AS.
Водночас передача "німецьких" МіГ-29 означає те, що Варшава має отримати дозвіл на реекспорт від Берліна. А це вже є доволі цікавим аспектом, бо передбачає участь не тільки Польщі, але й Німеччини у посиленні Збройних Сил України винищувачами.
Натомість "Останній Бастіон" закликає читачів не забувати, що вже цієї весни Повітряні сили Збройних Сил України поповняться трьома авіаланками зі словацьких літаків типу MiG-29AS.