Нещодавно завершив свою роботу Другий міжнародний літній практикум з археологічної керамології, що проходив на базі Національного музею заповідника українського гончарства в Опішному та Інституту керамології – відділення Інституту народознавства НАН України. В його програмі поєдналися археологічні розкопки, численні теоретичні й практичні заняття, а також зустрічі з відомими українськими та закордонними дослідниками.
Детальніше про нього розповідає куратор заходу, кандидат історичних наук Юрій Пуголовок: «Цьогорічні археологічні дослідження стали напевне одними з наймасштабніших, оскільки охопили відразу три локації – це ранньосередньовічне городище та козацька фортеця в Опішному, а також середньовічне поселення поблизу села Глинське. Також, з огляду на те що 2018 рік є роком Культурної спадщини в Україні, ми підготували для учасників наших заходів не лише суто наукові дослідження. Але про все по черзі.
Результати розкопок на городищі сіверян в Опішному надали в розпорядження дослідників масовий керамічний матеріал: місцевого та імпортного походження. Розкопками виявлено господарську яму та споруд округлої форми, невідомого призначення. До числа унікальних знахідок, які не часто трапляються археологам, можна сміливо віднести амулет у вигляді сокири, який наразі є одним із найраніших для території Центрально-Східної Європи. Важливо, що Опішненське городище роменської культури має увійти до нового туристичного маршруту обласного значення «Опішне – Глинське – Більськ».
Стосовно досліджень поблизу с. Глинське , то нам трапилися виняткові матеріали Х – XIVстоліть, пов’язані з існуванням поселення на південному –сході Руси. Це прикраси, побутові речі, нумізматичні знахідки тощо. Окрасою цієї колекції безумовно стала імпортна кераміка постмонголського часу. В цілому проведені дослідження вкотре засвідчили перспективність планомірного вивчення цього мікрорегіону та актуальність подальших розкопок.
Безумовно родзинкою Практикуму став Міжнародний науковий симпозіум «Кераміка як маркер міжкультурних зв’язків давнього населення України:імпорти, запозичення, імітації», що відбувся 13-14 липня. Що ж стосується самого Практикуму, то можна вже зараз казати про його важливість та необхідність, що засвідчується цікавістю до археології, гончарства та історії в української молоді та вже «зрілих» науковців. Загальна кількість учасників цьогорічного Практикуму перевищила 80 осіб. До нього були залучені студенти та учні з Києва, Харкова, Полтави, Кременчука та Опішного. Окрім цього участь в лекторії та практичних роботах взяли фахівці із США та Великобританії. Також учасників заходів ознайомилися із розмаїттям музейних закладів Опішного та відвідали найближчі пам’ятки археології, зокрема і широко відоме Більське городище.
Наостанок варто подякувати всім організаторам та партнерам наших заходів, особливо Міністерству культури України, ВГО «Спілка археологів України», Полтавському національному педагогічному університету ім. В.Г. Короленка, а також Громадській спілці «Останній бастіон», яка неодмінно підтримує наші наукові пошуки вже протягом чотирьох років».
Наступний Практикум вже заплановано на 2019 рік, за його анонсами та новинами слідкуйте на нашому сайті.