Created with Sketch.

В Україні знайшли монету, що була продана за 53 000 дол

27.01.2018, 10:50

Кожного року з території України вивозяться історичні цінності, що потім потрапляють на Британські та Швейцарські аукціони. Серед них скіфське та сарматське золото, кераміка, ордени та медалі, фібули "Черняхівської культури" і т.п, – про це у особистій розмові з журналістами «Останнього бастіону» розповів археолог Святослав Химич.

– В Україні давно немає поняття «чорного ринку», якщо мова заходить про викопані цінності. Все набагато простіше. Якщо у тебе є так званий «прибор», тобто металошукач, а ще краще, якщо цей металошукач не самопальний, а фірмовий. Американський "Garet", наприклад, – ти автоматично стаєш археологом, хоч і незаконно, але археологом, якщо це можна так назвати, – розповідає він.

На просторах СНД і в Україні включно уже протягом кількох років постала нова монополія куплі-продажу антикваріату. Тепер все це відбувається на платформі «Violity», де копачі-любителі збувають власний скарб, не боячись правоохоронних органів. 

– Раніше до мене підходили знайомі, аби я визначив, що саме вони відкопали, тому що майже всі вони мають мінімальні знання і «бавляться» подібним заради наживи. Проте уже кілька років підряд як все змінилося, та визначення викопаного, і навіть приблизну вартість вам можуть написати адміністратори і «спеціалісти» на різних ресурсах. Є, наприклад, сайт «Violity», де займаються перекупом подібних речей. Там можна знайти все. Від вислих печаток (якими скріпляли листи), ікон, орденів та медалей і аж до скіфських акінаків і черняхівських фібул.

Пан Химич розповів, що більшість речей, яких збули горе-археологи, потім осідають у особистих колекціях поціновувачів антикваріату, а частина з них навіть вивозиться закордон незаконним чином.

– Найнижчою ланкою цієї системи є звичайні копачі, вони ще називають себе «камрадами» і мають певне співтовариство. Допомагають одне одному у визначенні викопаного, разом виїжджають на «коп» і т.п. А по суті виконують чорну роботу, аби потім адміністратори сайту, оцінивши і закупивши у них дешевше, змогли продати за більш значну суму ці артефакти. Проблема тільки в тому, що більшість справді унікальних речей вивозяться за кордон і продаються лотами з-під молотка десь на аукціонах у Британії чи Швейцарії. 

Археолог запевняє, що ні для кого не секрет, що вся система куплі-продажу історичних цінностей в України має корені у відповідних органах, тобто люди, що мають деякі повноваження, просто приховують чи покривають факт розкрадання державного надбання.

– Я не виключаю варіант участі в цьому якихсь чиновників чи високопоставлених осіб, адже як по- іншому пояснити те, що на тому ж таки «Violity» продаються, для прикладу, римські монети - ауреуси різних імператорів, вартість яких заходить далеко за 100 тис. грн. Куди в такому випадку дивиться поліція, СБУ чи відповідні органи, які повинні цим займатись? Можливо, те ж таки СБУ все це і контролює. 

Про те, що ці ресурси є у вільному доступі, і речі, що там продаються є справді особливими, а не нікому не потрібними уламками тисячолітньої історії, можна переконатися на власні очі на самому «Violity» чи на Youtube, де копачі вихваляються знайденим.

– За останні 4 місяці теплого сезону мій знайомий продав «копанини» на 70 тисяч гривень . Хоча він говорив, що йому ще не дуже пощастило в минулому році, – додав Химич. 

Окрім цього, ми без особливих труднощів знайшли відео топ-10 найдорожчих знахідок, що були продані на антикварному ресурсі, серед них монета одного із римських імператорів, яку було продано за 53000 доларів.

Далі буде.

Олександр Гуцул

Читайте також
Річку Псел у межах Полтавщини досі захаращено сміттям
Полтава
Свята доброта: чутяни передали захисникам України продовольчу допомогу
Полтава
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава
Пам'ятною дошкою у Кобеляках вшанували захисника України Юрія Няйка
Полтава