Created with Sketch.

Вчені відкрили новий тип квантової заплутаності

20.05.2023, 12:21

Завдяки новому відкриттю дивний світ квантової фізики став ще дивнішим.

Якщо є область квантової фізики, яка змусить ваш мозок розплавитися, це квантова заплутаність – явище, одного разу назване Альбертом Ейнштейном як “жахливу дію з відривом”.

З не зовсім поки що зрозумілих причин дві заплутані частинки можуть залишатися пов'язаними та впливати один на одного миттєво, навіть якщо між ними мільярди світлових років відстані.

Цей ефект був багаторазово продемонстрований у лабораторних умовах, тому він цілком реальний.

Досі в експериментах із квантової заплутаності завжди використовувалися частинки однієї групи та одного заряду, але тепер вчені з Релятивістського колайдера важких іонів (RHIC) у Брукхейвені (Нью-Йорк) заявили, що їм вдалося зробити ще один крок уперед.

Фотографія колайдера RHIC із позначенням його основних елементів

Разючий прорив полягає в тому, що вони змогли продемонструвати квантову заплутаність за допомогою двох частинок з різними зарядами, що відкриває двері в новий світ експериментів - від квантових обчислень до астрофізики. І ще дослідження показало, що квантова заплутаність діє не тільки на частинки однакового заряду.

“У минулому ніколи не проводилися вимірювання інтерференції між частинками, що відрізняються, – сказав співавтор дослідження Деніел Бранденбург. – Це і є відкриття. Його можливе застосування полягає в тому, що ми можемо використовувати його для ядерної фізики. У якомусь сенсі я навіть не намагався знайти щось таке фундаментальне в квантовій механіці. Коли ми зрозуміли, що тут відбувається щось справді цікаве, це було для мене великим сюрпризом”.

Погляд на атоми при високих енергіях може допомогти вченим вирішити деякі з нерозв'язних проблем у науці, у тому числі велику таємницю того, як квантовий світ може співіснувати з нашою реальністю.


Фізики з Брукхевенської національної лабораторії, які обслуговують колайдер RHIC, розпочали запуск 23 сезону роботи.

Про це повідомляє сайт лабораторії.

Головне завдання сезону – введення в експлуатацію детектора sPHENIX – оновленої версії детектора PHENIX. Разом з ним невелике оновлення зазнав детектор STAR, який працює з найпершого запуску колайдера в 2000 році.

Цього року фізики планують зіткнення ядер золота при енергіях до 200 гігаелектронвольт, що припадають на одну порожню пару в системі центру мас, проте задля налагодження sphenix вони будуть проходити при заниженій світності.

RHIC це іонний колайдер, тобто на ньому стикаються ядра різних атомів. Головна мета таких досліджень - вивчити властивості кварк-глюонної плазми, що народжується при таких зіткненнях. З цього стану речовини, як заведено вважати, складався Всесвіт у перші миті після свого народження.

Читайте також
Коти здатні копіювати міміку один одного, як примати
Життя
Нанопластик негативно впливає на соціалізацію
Життя
Мікроскопічна боротьба: Імунна клітина проти Сибірської виразки
Життя
Чудеса людського тіла: вражаючі факти про наш організм
Життя
Нейробіологи виміряли швидкість людської думки
Життя
Греки та вірмени мають спільних предків
Історія