Якщо кадировці зазнають надто великих втрат в Україні, це може мати неприємні наслідки для кадирова у Чечні
Британське видання The Guardian вважає, що великі невдачі кадировців в Україні та великі втрати, яких вони зазнали, можуть коштувати життя самому Кадирову.
Видання пише:
- Вторгнення Росії в Україну - це, в першу чергу, війна Путіна, але є і друга людина, чиє ім'я та репутація також поставлені на кон розв'язаною Москвою війною - це Рамзан Кадиров.
Його формування брали участь у першій хвилі нападу на Україну та у великій кількості були знищені в Гостомелі, серед убитих виявився також ключовий командир (кадировців).
За повідомленнями західної розвідки, кадировські загони також були задіяні в спробі вбивства ключових українських лідерів у перші 48 годин вторгнення.
Нещодавно кадировці з'явилися у складі окупаційних військ московії, які взяли в облогу портове місто Маріуполь. Серед цілей, які зазнали бомбардування окупаційною армією став пологовий будинок. Місто стало символом страждання та болю сотень тисяч українців.
Тим часом кадиров якийсь час тому розмістив у соціальних мережах відео, яке, як він стверджував, було військовою нарадою, знятою у підвальному бункері нібито в Україні. Там він погрожував киянам перспективою «особистого візиту».
Проте українські спецслужби заявили, що відео, найімовірніше, було фальшивою бравадою, знятою у Чечні. Пізніше це припущення було підтверджено даними його телефону. Навіть прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков відмовився підтвердити заяву кадирова, що він нібито був в Україні, заявивши, що щодо цього «немає жодних даних».
Але незалежно від правдивості, ці відео кадри стали черговим свідченням того, наскільки тісно кадиров пов'язаний з цією війною.
Схоже, що він розглядає вторгнення в Україну як можливість зміцнити свою владу та авторитет. Відправлення людей на війну - це спосіб для кадирова довести свою лояльність до путіна, заступництво якого є основою його влади.
«Є багато тисяч, десятків тисяч чеченців, які ненавидять його, озлоблених на нього, і безліч сімей, що перебувають у стані прихованої кровної помсти проти нього та його сім'ї, тому кадиров розуміє, що якщо він хоче вижити, йому потрібна росія та володимир путін», - сказав експерт Еміль Соломон Аслан із Political Studies at Charles University у Празі.
Між кадировськими командирами та російською розвідкою йде постійна ворожнеча, включаючи дрібні публічні образи. На відео, що публікуються, кадировці підкреслюють, що знаходяться насамперед під командуванням кадирова, а не російської військової ієрархії.
На відміну від російських солдатів, кадировці мають мобільні телефони, публікують повідомлення в соціальних мережах і називають війну війною, ігноруючи пропагандистську постанову Кремля про те, що бійню слід називати спецоперацією.
Цього місяця кадиров запустив у Telegram канал арабською мовою, щоб отримати вигоду зі своєї популярності.
Він спробував показати «мобілізацію», як щось нібито підтримане всім чеченським суспільством. Шкільним вчителям було наказано скласти списки людей, які мають місце в їхніх будинках для «притулку біженців». Кадиров стверджує, що державні службовці відмовилися від місячної зарплати, бо вони пожертвували її на війну.
Для путіна кадиров та її формування цікаві як сили, які мають досвід «зачисток» у Чечні. Їхня репутація «жорстоких бійців» сама по собі є зброєю.
«Кадиров має багаторічний досвід так званих «зачисток» [проти цивільних осіб], і його бойовики можуть бути використані як психологічний інструмент проти мирних українців», — сказав Олександр Квахадзе, науковий співробітник Грузинського фонду стратегічних та міжнародних досліджень на Північному Кавказі.
«Загроза є: якщо ви не здастеся, вас може спіткати та ж доля, що й мирні міста в Грузії та Чечні.
Крім того, є кілька старшого покоління чеченських бійців, які брали участь у захисті Грозного, коли вони воювали проти росії. Тож російські командири вважають, що в цьому сенсі кадировці мають навички, які можуть стати в нагоді в Україні, особливо під час таких речей, як облога Маріуполя».
Кадиров, який керує Чечнею як особистою вотчиною страхом і терором, може навіть надихнути російського президента на диктатуру, оскільки економіка руйнується під санкціями, а путін все глибше занурюється в автократію.
Кадиров пропонує Кремлю свого роду альтернативну правоохоронну систему надто криваву та спірну для звичайних силових структур та шпигунських служб.
Найяскравіше це відбилося у справі про вбивство Бориса Нємцова у 2015 році, в якому звинуватили 5 уродженців Чечні, хоча офіційне розслідування цього злочину так і не було безпосередньо пов'язане з кадировим.
Оскільки Кремль шукає цапа-відбувайла за невдачі в Україні, а ряд керівників ФСБ, як повідомляється, перебуває під домашнім арештом, роль кадировських силовиків може виявитися більш затребуваною, особливо з урахуванням історичної ворожнечі.
Багато кадировців відчувають, що їх відправили в Україну як гарматне м'ясо на погано сплановану війну, в якій вони зазнали тяжких втрат у перші дні війни. Тепер вони, здається, більше зосереджені на інформаційній війні, спрямованій на залучення новобранців та підтримку кадирова.
Удома кадиров старанно вербує «добровольців», яким пропонується винагорода у розмірі 2300 доларів США та зарплату у розмірі 1000 доларів США на місяць з надбавкою за успішні операції, як сказав один вербувальник у ході спілкування з потенційними «добровольцями» .
Кадировці також зверталися до тренерів з бойових мистецтв із проханням записати молодих людей у «добровольці», але чеченці, мабуть, не реагують на ці заклики та обіцянки, знаючи, наскільки смертоносною стала війна.
«Кадри та метадані показують, що більшість кадировців знаходяться за 20 км від лінії фронту, єдине, що вони роблять, — це записують відео, щоб мотивувати людей у Чечні та просувати войовничий образ кадирова та його сил», — зазначив експерт із Грузії Квахадзе.
У кадирова є ще одна причина для участі у війні проти України. До українських сил приєдналися як мінімум два батальйони, до складу яких входять представники чеченської діаспори, які його ненавидять і хочуть його повалити. Кадирову треба показати ворогам вдома та за кордоном свою силу, але йому також треба зберегти свої сили цілими, щоб не втратити свого правління в Чечні.
«Кадиров був шокований розмахом українського опору і здається, що десятки, якщо не сотні його людей були вбиті. Він має багато людей, близько 12 тисяч, але щоб залишитися при владі, йому потрібні ці бійці в Чечні», — сказав Еміль Соломон Аслан.
«Якщо вони зазнають надто великих втрат в Україні, це може мати неприємні наслідки для кадирова у Чечні. Цим можна пояснити чутки, що він повернув частину своїх сил додому».
«Кадиров хоче показати себе жорстким лідером за допомогою цих крутих бійців, які готові на самопожертву. Але я не зовсім упевнений, чи готові вони віддати своє життя за кадирова», - зазначив експерт.