Науковці закликають до більш рішучих дій, щоб зупинити зміну клімату.
Глобальне потепління, викликане діяльністю людини, продовжує зростати з «безпрецедентною швидкістю» після останньої великої оцінки кліматичної системи, опублікованої два роки тому, заявляють 50 провідних вчених.
Один із дослідників сказав, що аналіз є «своєчасним тривожним дзвінком» про те, що темпи та масштаби кліматичних дій були недостатніми, і він стався під час зустрічі кліматичних експертів у Бонні, щоб підготувати ґрунт для великої кліматичної конференції COP28 в ОАЕ у грудні, який включатиме підведення підсумків прогресу в утриманні глобального потепління на рівні 1,5°C до 2050 року.
Про це повідомляє британське видання The Guardian.
Враховуючи швидкість, з якою змінюється глобальна кліматична система, вчені стверджують, що політики, учасники кліматичних переговорів і групи громадянського суспільства повинні мати доступ до актуальних і надійних наукових доказів, на основі яких можна приймати рішення.
Авторитетним джерелом наукової інформації про стан клімату є Міжурядова група експертів ООН зі зміни клімату (IPCC), але час виконання її основних оцінок становить п’ять або десять років, і це створює «інформаційну прогалину», особливо коли кліматичні показники швидко змінюються.
В рамках ініціативи під керівництвом Університету Лідса вчені розробили платформу відкритих даних, відкриту наукову платформу — індикатори глобальних змін клімату та сайт (https://igcc.earth/). Він щороку оновлюватиме інформацію про ключові кліматичні показники.
Критичне десятиліття для зміни клімату
Проект Indicators of Global Climate Change Project координується професором Пірсом Форстером, директором Центру кліматичних змін Прістлі в Лідсі. Він зазначив:
«Це критичне десятиліття для зміни клімату. Рішення, прийняті зараз, вплинуть на те, наскільки піднімуться температури, а також на ступінь і серйозність наслідків, які ми побачимо в результаті.
Довгострокові темпи потепління зараз знаходяться на довгостроковому максимумі, викликаному найвищими рівнями викидів парникових газів. Але є докази того, що темпи зростання викидів парникових газів сповільнилися.
Ми повинні діяти спритно перед обличчям зміни клімату. Нам потрібно змінити політику та підходи у світлі останніх даних про стан кліматичної системи. Час більше не на нашому боці. Доступ до інформації про дату життєво важлива».
Про що свідчать оновлені показники
«Показники, критичні для вирішення кліматичної кризи»
Професор Майса Рохас Корраді, міністр охорони навколишнього середовища Чилі, автор IPCC і вчений, який бере участь у цьому дослідженні, сказав:
«Щорічне оновлення ключових показників глобальних змін має вирішальне значення для того, щоб допомогти міжнародному співтовариству та країнам зберегти невідкладність вирішення проблеми кліматична криза на першому місці порядку денного та для прийняття рішень на основі фактичних даних.
Відповідно до «храпового механізму» зростання амбіцій, передбаченого Паризькою угодою, нам потрібна наукова інформація про викиди, концентрацію та температуру якомога частіше, щоб підтримувати міжнародні кліматичні переговори в актуальному стані та мати можливість коригувати та, якщо необхідно, правильна національна політика. У випадку Чилі ми маємо закон про зміну клімату, який спрямований на узгодження загальнодержавної політики з кліматичними діями».
Залишок вуглецевого бюджету
Одним із головних результатів аналізу є швидкість зниження так званого бюджету залишків вуглецю, оцінка того, скільки вуглецю може бути викинуто в атмосферу, щоб дати 50% шанс утримати зростання глобальної температури в межах 1,5°C. У 2020 році IPCC підрахував, що залишковий бюджет вуглецю становив близько 500 гігатонн вуглекислого газу. До початку 2023 року ця цифра була приблизно вдвічі нижчою – близько 250 гігатонн вуглекислого газу.
Зменшення очікуваного залишкового бюджету вуглецю пояснюється поєднанням викидів, що тривають з 2020 року, та оновлених оцінок потепління, спричиненого діяльністю людини. Професор Форстер сказав:
"Незважаючи на те, що ми ще не досягли потепління на 1,5 °C, вуглецевий бюджет, ймовірно, буде вичерпано лише за кілька років, оскільки ми маємо потрійний удар від опалення через дуже високі викиди CO2.
Якщо ми не хочемо, щоб цільові 1,5 °C зникали в наших дзеркалах заднього виду, світ повинен працювати набагато наполегливіше та терміново, щоб зменшити викиди. Наша мета полягає в тому, щоб цей проект допоміг ключовим гравцям негайно виконати цю важливу роботу. з актуальними та своєчасними даними під рукою".
Доктор Валері Массон-Дельмотт з Університету Парижа Сакле, яка була співголовою Робочої групи 1 Шостого звіту про оцінку МГЕЗК і брала участь у проекті кліматичних індикаторів, сказала:
«Це надійне оновлення показує посилення нагрівання нашого клімату внаслідок діяльності людини. Це своєчасний тривожний дзвінок для глобального підведення підсумків Паризької угоди у 2023 році — темпи та масштаби кліматичних дій недостатні, щоб обмежити ескалацію ризиків, пов’язаних із кліматом».
Як переконливо показали останні звіти IPCC, з кожним подальшим зростанням глобального потепління частота та інтенсивність екстремальних кліматичних умов, включаючи екстремальні спеки, сильні дощі та сільськогосподарські посухи, зростає.
Індикатори глобальної зміни клімату матимуть щорічно оновлену інформацію про викиди парникових газів, глобальне потепління, спричинене діяльністю людини, і залишковий вуглецевий бюджет. Вебсайт розширює успішну кліматичну інформаційну панель під назвою Climate Change Tracker, яку створили розробники програмного забезпечення, які взяли ідеї з фінансової індустрії про те, як представити складну інформацію громадськості.