Created with Sketch.

Всім сидіти вдома: чому низька явка на виборах вигідна владі

19.07.2018, 09:20

В Конституції української держави йдеться, що «Україна є суверенна і незалежна, демократична <…> держава». Ключове слово тут – демократична. Головним інструментом демократії, її основним і загальноприйнятим механізмом у всьому світі є вибори. Саме під час виборів застосовують все більше і більше технологій, постійно спекулюють на цій темі, що ускладнює її незалежну оцінку та аналіз.

Найголовнішою умовою легітимності будь-яких виборів є їхня підтримка в народі; простіше кажучи, явка. З останньою в Україні з року в рік фіксується все більше і більше проблем: з кожним політичним циклом явка стає нижче.

У 2015 середня явка на місцевих виборах становила в другому турі 34,1% – це абсолютний антирекорд за всю історію незалежності.

Такий низький відсоток участі населення у виборах говорить не стільки про аполітичність українського народу, скільки про його недовіру до волевиявлення як інституту. Розглянемо, чому ж українці ігнорують вибори і що робити, щоб змотивувати населення все-таки відвідати виборчі дільниці.

Чому українці ігнорують вибори

Відповідь на це питання проста: народ не вірить, що вибори можуть щось змінити. Нерідко від осіб старшого віку можна почути ряд тез, суть яких зводиться до однієї: «все життя голосую, а нічого не змінюється, більше голосувати не піду». При цьому носіями точно таких же ідей є і більшість молоді: за даними соціологічної компанії Research & BrandingGroup, близько 80% від загального числа, що не йдуть на вибори – молоді люди. Не дивно, що, згідно з дослідженням центру «Нова Європа», проведеним спільно з Фондом Ебборта в 2017, лише 13% українських молодих людей цікавляться політикою і всім, що з нею пов’язано.

Ці цифри свідчить про практично повну байдужість молоді до майбутнього своєї країни. Втім, падіння інтересу до політики серед молодих людей реєструється не тільки в Україні, але і в цілому по всьому світу, так що тут держава йде в руслі загальних трендів.

Байдужість до волевиявлення – причина того, що практично ніхто не розуміє, як вибори можуть змінити конкретно його власне життя, життя його сім’ї, фінансове і матеріальне становище. Українці просто не вірять у зміни шляхом виборів.

Це – діагноз всій політичній системі, підсумком існування якої є повне розчарування і недовіра.

Також грає роль чинник під умовною назвою «все куплено». Україна знає і пам’ятає безліч неймовірно брудних (останній приклад – недавні вибори в ОТГ) і корупційних виборчих кампаній і технологій, так що віра в те, що вибори взагалі здатні щось змінити, стрімко зникає.

Нарешті, остання причина низької явки – відсутність привабливих і підтримуваних кандидатів. «На манежі все ті ж», а тому немає сенсу приходити на вибори – ось думка пересічного українця. А після того, як з виборчого бюлетеня прибрали графу «проти всіх», показове ігнорування виборів стало чимось на зразок акта протесту.

Таким чином, можна виділити три головні причини, через які українці ігнорують вибори:

1. Втрата віри в здатність щось змінити за допомогою виборів;

2. Впевненість, що волевиявлення громадян куплено з самого початку;

3. Відсутність гідних кандидатів і графи «проти всіх» як форми здійснення громадянського протесту.

Як підняти явку на виборах

Для того, щоб явка на виборах була вищою, слід використовувати ряд технологій, які могли б її підвищити. Власне, вони і так не перший рік застосовуються в Україні: це всім відоме масове залучення адміністративного ресурсу, загальна мобілізація «за» або «проти» когось / чогось, «каруселі», помилкова соціологія, «вкидання» виборчих бюлетенів і багато іншого.

Однак не варто загострювати увагу на нечесних і протизаконних методах, в той час як існують цілком легальні технології щодо забезпечення більш високої явки. Ось основні з них:

1. Перетворення виборів в шоу

У деяких суб’єктах Російської Федерації з метою підвищення явки використовувалася технологія «свята». Її суть полягає в проведенні в день виборів на дільницях урочистих концертів, ярмарків, конкурсів, роздачі безкоштовної їжі і тому подібних заходів. Звучить парадоксально, але в окремих регіонах Росії це дозволило підняти явку в середньому на 4-6%.

2. Впровадження системи інтернет-голосування

Завдяки цій технології в Естонії – країні, де вона функціонує найбільш успішно – приблизно 23% виборців голосують виключно в інтернеті. Переважну більшість з них складають молоді люди. Аналогічна система, але в більш обмеженому вигляді, працює в Канаді, Великобританії та інших країнах. Ідея складно здійсненна фінансово і технічно, проте в українському контексті, коли 80% від числа всіх не голосуючих – це молодь, така технологія була б вельми актуальною.

3. Усунення непотрібних бар’єрів при голосуванні

У 2014-2015 роках в Україні гостро постала проблема з голосуванням вимушених переселенців: через бюрократичну тяганину сотні тисяч були просто позбавлені конституційної можливості віддати свій голос на виборах. Те ж саме стосується трудових мігрантів, які працюють в різних областях української держави або за кордоном. Для того, щоб проголосувати не за місцем реєстрації, потрібно пройти через дев’ять кіл бюрократичного пекла, внаслідок чого багато громадян вирішують просто проігнорувати вибори. Слід максимально спростити процедуру голосування не за місцем проживання.

4. SMS-голосування

Подібна технологія неодноразово була реалізована в Сполученому Королівстві під час місцевих виборів і довела свою ефективність: набагато зручніше відправити SMS-повідомлення на спеціальний номер, ніж особисто йти на виборчу дільницю. Втім, поки що подібна система потребує суттєвого доопрацювання.

5. Забезпечення довіри громадян до виборчої і політичної систем

Найскладніший, але при цьому найбільш ефективний метод підвищити явку на виборах – забезпечити стабільну і прозору роботу як виборчої, так і політичної систем держави. Коли народні маси повірять, що вибори не куплені, відчують, що їхній голос дійсно щось значить, і побачать, що разом, за допомогою демократичних виборів можна змінити країну на краще, вони обов’язково прийдуть і проголосують.

Чому владі вигідна низька явка на виборах

З року в рік представники влади говорять про низьку явку і заявляють, що її потрібно піднімати, реально нічого при цьому не роблячи. Не проводиться практично ніякої інформаційно-роз’яснювальної роботи з потенційним виборцем, і перш за все з молоддю, хоча саме вона є майбутнім української держави. Чому так? Відповідь дуже проста: тому що низька явка вигідна самій владі.

По суті, ми маємо справу з черговою політичною технологією, яка причому реально і успішно працює.

Українцям спеціально вселяють думку, що підсумок виборів відомий заздалегідь, що все визначено і немає сенсу навіть намагатися щось міняти. Само собою, це відбувається завуальовано і не безпосередньо.

Подібна технологія використовується виключно з однією метою: щоб люди, особливо молоді, не пішли голосувати. Адже чим менше явка виборців, тим більше шансів і можливостей для фальсифікацій і підтасовок результатів голосування. Але якщо людина прийшла на вибори, позначила кандидата в бюлетені і опустила документ у виборчу скриньку, то сфальсифікувати або яким-небудь чином підробити такий бюлетень стає практично неможливо.

Так, само собою, факти підкупу цілих ділянок і махінації навіть на рівні ЦВК добре відомі і вони мають місце бути. Однак є одне просте запитання: якщо результат виборів вирішений наперед спочатку, чому тоді кандидати і партії витрачають такі величезні ресурси на проведення виборчої кампанії?

Єдине, що може протиставити пересічний українець такій політичній технології, яка використовується владою – це свій голос. Він повинен прийти і проголосувати на виборах за того кандидата чи партію, які вона вважатиме найбільш прийнятними.

Чим вища явка – тим менше можливості сфальсифікувати, купити або підтасувати результати волевиявлення.

В сучасних українських умовах вкрай важко повірити в подібні тези, проте це аксіома, яку необхідно запам’ятати і по можливості ніколи не ігнорувати чергові вибори.

Микита Трачук, політолог


Читайте також
Єдине пологове відділення у Хоролі на межі закриття
Полтава
Миргород вшанував полеглих земляків-Героїв
Полтава
Машівські волонтери передали ЗСУ «крила помсти»
Полтава
У Мачухах відкрили Алею Слави Героїв
Полтава
Перемога гартується у тилу, доведено патріотичною молоддю Кременчука
Полтава
Чиновникам — високі зарплати, мешканцям Диканьки — захмарні тарифи
Полтава