Коли Трамп прийде до влади, Україна має відзвітувати США за кожен отриманий долар допомоги.
Як тільки республіканці візьмуть під свій контроль Палату представників, Сенат і Білий дім, Україна відповідатиме за допомогу США, а також відбудуться слухання щодо корупції, за словами одного з інсайдерів у Вашингтоні.
Про це повідомляє Kyiv Post.
Останні заяви обраного президента Дональда Трампа щодо підтримки України після зустрічі з Володимиром Зеленським у Парижі викликали оптимізм. Проте деякі республіканські інсайдери не настільки впевнені, що для Києва все буде просто.
«Я був на Капітолійському пагорбі минулого тижня і почув багато занепокоєнь щодо корупції в Україні», — заявив Стівен Мур, колишній керівник апарату впливового конгресмена-республіканця, якого видання Politico називає «людиною Республіканської партії в Києві».
Після зустрічей із представниками більш ніж 100 офісів Капітолію, Мур розповів, що новий республіканський Конгрес має намір допомогти Україні досягти перемоги. Однак, за його словами, республіканці також прагнуть забезпечити прозорість використання коштів, наданих США.
«Очікуйте багато слухань із детальними запитаннями щодо того, чи ефективно були використані кошти американської допомоги Україні», — сказав Мур. Він також попередив, що «українцям доведеться надати чіткі відповіді, адже республіканці не будуть дуже поблажливими».
Інсайдери з Вашингтона зазначають, що керівників Конгресу цікавить не лише підзвітність — ця тема вже давно є основою риторики республіканців, — але й розслідування корупції в Україні.
Конгресмен Метт Розендейл заявив:
«Ще кілька років тому Україна була відома як одна з найбільш корумпованих країн світу... Важко повірити, що фінансова допомога зараз використовується належним чином».
Артур Естопінан, ветеран із понад 27-річним досвідом роботи з республіканцями, підкреслив, що США надали Україні мільярди доларів для підтримки демократії та верховенства права.
Естопінан розповів, що після того, як він почав представляти інтереси українського бізнесмена Сергія Тарасова, до нього звернулися й інші підприємці з подібними скаргами. Тарасов стверджує, що його сільськогосподарська компанія I&U Group стала об’єктом рейдерської атаки з боку високопоставлених українських чиновників.
Kyiv Post повідомляє, що справа I&U Group може мати далекосяжні наслідки, адже компанія отримувала кредити від Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР). Це означає, що активи, передані в заставу ЄБРР, намагаються незаконно конфіскувати.
Навіть в умовах України, де рейдерство є поширеним явищем, справа I&U вирізняється своєю нахабністю.
Естопінан зазначив, що у США випадки переслідування підприємців без доказів знаходять швидкий відгук. Він вважає, що такі випадки, як справа Тарасова, спричинять подальші розслідування корупції в Україні та слухання у Конгресі.
«Ще одна резонансна корупційна справа може призвести до того, що США припинять допомогу Україні на роки», — сказав Мур.