Це неймовірна історія як для пересічного українця. Але вона, на жаль, відбулась саме з нами і саме під час вторгнення. Ось як це було.
У 2022 році міністр оборони Олексій Резніков обзавівся радником – Романом Баликіним.
Це звичайний бізнесмен, який мав загальноукраїнську мережу «АТЛ». Вів справи він суто по-українськи: ось тут історія, як мережі автосервісів «Авто Трейд Лайн» вдалося не виплатити 846-мільйонний борг і «ожити» після банкрутства. І чимось він упав у око юристу Олексію Резнікову, який взяв Баликіна собі радником саме під час війни, коли у Міноборони шалено злетіли грошові потоки на закупівлі всього необхідного для ЗСУ.
Паралельно у світі існував міжнародний бізнесмен Філіп Соломон, статечний дядечко франко-туніського походження. Як громадянин Ізраїлю він відомий під іменем Solomon Philippe Haim, як громадянин Франції – Hababou Philippe Victor Chaim.
Він займався «купи-продай» у тонких сферах, і цілком логічно, що його прибило до українського берега, де він сконтачився з Ігорем Франчуком, колишнім зятем Леоніда Кучми. А той уже знайшов дорогу до Романа Баликіна. Ці прізвища раніше вже оприлюднювали в ЗМІ, але ще не описували цих подробиць.
Отже, змовники вирішили, що Міноборони купить військовий одяг у відомого виробника «Barer» з його турецького заводу на $35 мільйонів. Планували розпиляти 10 мільйонів доларів, однак це треба було зробити так, щоб не дізналися турки. Оскільки вони нормальна компанія, то ні в якому разі не могли на своєму боці поставити завищену в півтора раза ціну одягу, а потім вивести десятку з обороту і розпихати по конвертах. Бо ціни продажу форми видно багатьом, і це неминуче викликало б питання.
Відтак вигадали таку схему. Форму по нормальній ціні з турецького заводу купує американська фірма «Sinclair & Wilde LTD», зареєстрована на доньку Соломона. Сам Соломон отримав довіреність від виробника і законтачився з українською стороною.
З українцями порішали, що виробнику піде його справжня ціна — 25 мільйонів доларів, а решту 10 поділять всередині кола причетних. Причому говорили, що раднику Резнікова має піти до 7% від обороту, тобто до 2,5 мільйонів доларів. Але потім вирішили, що обійдеться й меншим. А потім виявилось, що все пішло через одне місце, бо міжнародний аферист банально кинув українських контрагентів.
Міноборони заплатило «Sinclair» передоплатою $20 мільйонів із запланованих $35 млн. Соломон із цієї суми половину, тобто $10 млн, перерахував турецькому виробнику, і той почав відвантажувати продукцію. Ще 10 мільйонів залишилось на «Sinclair».
Оскільки турецький виробник нормально отримав передоплату, то він повіз одяг в Україну. А тут його чекали здивовані представники Міноборони: «А де тут ми?». Бо їм же так ніхто й не заплатив. Відтак міноборонівці зупинили прийомку одягу до вирішення питання з їхніми відсотками через Баликіна. А це викликало інший скандал: прийомку зупинили через якісь претензії до якості форми. Відтак це удар по репутації «Barer Corporate». Почали розбиратись. І тоді турки побачили кінцеву ціну їхнього одягу в Україні й, відповідно, дуже здивувалися апетитам. Після того ситуація перестала бути контрольованою, і почалось розслідування. Ну й зрозуміло, що решту грошей Міноборони (залишалось ще десять мільйонів доларів по контракту з «Sinclair») вже не платило.
Радник Резнікова спочатку був у СІЗО, але минулого тижня суддя Печерського суду Віта Єрмічова зменшила йому заставу зі 136 млн грн до 10 млн грн. Таку суму дружина Баликіна та «АТЛ-автосервіс» змогли знайти, і він уже вийшов на свободу. Апеляція має вирішити його долю наприкінці тижня. Сподіваємось, він залишиться під контролем слідчих.
Резнікова ніхто не чіпає, бо у слідства нема доказів, що він сприяв чи був включений у схему. Основний тягар вини понесе на собі його радник.
А в Соломона життя продовжило іскрити. Як уже говорилось, він банально забрав 10 мільйонів доларів з української оборудки і вів прекрасне життя за кордоном. Минулого літа він навіть балотувався до нижньої палати французького парламенту! Видання «Eureporter» оприлюднило дві його світлини із Риму і написало рекламний текст «Голосування французів за кордоном: нове обличчя — Філіп Хабабу Соломон, який зосереджується на мирі та діалозі».