Created with Sketch.

Як Путін за допомогою військового міфу став перемогою 1945 року – думка

09.05.2015, 07:01

Президент Росії Володимир Путін створив режим своєї особистої влади за допомогою військового міфу, який зрісся з міфом про "жорсткого, але справедливого лідера". Дуже швидко з рівняння "Росія - це Путін" і "Росія - це перемога 1945" вийшло нове рівняння - "Путін тепер і є перемога 1945".

Про це в публікації для хорватського журналу "Телеграм" пише російський журналіст Олег Кашин. Текст матеріалу опублікований на сайті Кашина.

"Я іноді пишу для хорватського журналу "Телеграм ", і цей текст там, як кажуть, вже вийшов, просто на сайті немає, а мені хочеться опублікувати його до свята. Текст писався для перекладу на хорватський (хто хоче позанудствувати на тему того, як правильно називається мова - ОК, вважайте, що ви вже позанудствували, в коментарях про це писати не треба) і, як можна здогадатися, для хорватської аудиторії, але я хочу опублікувати його і російською, і та дивна інтонація, коли ти щось розповідаєш іноземцю більш детально, ніж розповідав би росіянину, зараз мені здається виграшною саме для російської публікації, тому що зараз таке відчуття, що до 2015 року говорити на цю тему російською з росіянами ніхто не вміє взагалі, тобто йде або «бичка» , або "давайте відверто, 9 травня - говно". Експортна відстороненість, мені здається, дозволяє хоча б символічно уникнути цієї загальної проблеми.

Червень 1941, західна межа Росії, і маленька людина у формі офіцера прикордонних військ дивиться в бінокль на наступаючі німецькі війська.

Ми знаємо цю маленьку людину - це Володимир Путін. Ось він кидає гранату у ворожий танк під Києвом. Ось він у білому маскувальному халати біжить, стріляючи з автомата, по засніженому полю під Москвою, а потім, сидячи за штурвалом винищувача, збиває ворожі літаки десь поблизу Ленінграда. Ми бачимо Володимира Путіна, що черпає каскою воду з Волги в Сталінграді, а ось він уже танкіст під Курськом - вилазить з танка, витирає рукавом закопчене обличчя. Путін керує підводним човном на дні Балтійського моря, і влучно запущена ним торпеда топить німецький транспорт біля острова Рюген. Нарешті, весна 1945 року, Берлін - на розбитий купол Рейхстагу піднімається втомлений Путін з великим прапором. Це перемога.

Ви думаєте, це неправда? Звичайно, ви праві, але ваша думка нікого не цікавить. Те, що в Росії називають Великою вітчизняною війною, давно перетворилося на особисту війну Володимира Путіна. Це він стріляв з танка, літав на винищувачі, плавав на підводному човні. Його вбивали, але він щоразу опинявся сильніше, і кожен раз перемагав. До речі, кого?

Формально - Гітлера, але про Гітлера можна не згадувати, Гітлера давно немає. У 1945 році Володимир Путін переміг всіх - він переміг Обаму, і Ангелу Меркель, і опозицію всередині Росії, включаючи Бориса Нємцова, і світовий ЛГБТ-рух, і Pussy Riot, і Україну, і Грузію, і три прибалтійські країни, і ще Польщу, і взагалі всіх на світі, тому що все на світі - і є вороги Росії. У Росії є тільки один друг, сам Володимир Путін. І тільки він здатний перемогти всіх ворогів.

Сьогодні мало хто розуміє реальне безпрецедентне історичне значення Другої світової війни для Росії. Сімдесят років радянської історії - найжорстокіша терористична диктатура партії більшовиків і її репресивного апарату. Радянський режим був нелюдяний і брехливий. Люди, позбавлені не тільки більшої частини цивільних прав, але часто і елементарних побутових зручностей, кожен день чули по радіо і від своїх вождів, що живуть у найщасливішому і справедливому суспільстві.

Дводумство, невідповідність між реальністю і словами, протягом десятиліть було обов'язковою властивістю радянського суспільства, ізольованого від решти світу.

І тільки війна, тільки чотири роки з сімдесяти - дивовижне виключення з усіх правил радянської історії, програмний збій. Так, війна була трагедією і катастрофою, але при цьому вона ж була справжньою світлою плямою навіть для тих, хто ніколи б не наважився сказати про це вголос.

На чотири роки перервалося і рабство, і дводумство. Вчора ти - безправний колгоспник чи будівельник, за порцію баланди споруджуєш чергове"будівництво комунізму". Сьогодні ти - солдат, що чесно бореться з самим справжнім світовим злом. Вчора партія за тебе вирішувала, що таке добро, і що таке зло, а сьогодні ти воюєш на боці Англії та Америки. Вчора тобі призначали у вороги твоїх знайомих, родичів і сусідів, за якими ночами приїжджала машина з таємної поліції і відвозила їх у Гулаг, сьогодні твій ворог - не придуманий, а справжнісінький чужоземний загарбник, що несе на твою землю смерть і руйнування. Вчора ти був гвинтиком у величезному нелюдському механізмі, а сьогодні ти - особистість, від вибору якої в кожну хвилину залежить і власна доля, і доля країни, і навіть людства.

Чотири роки війни на радянському фронті парадоксальним чином стали чотирма роками максимальної для радянського режиму правди, свободи і справедливості. Війна забрала мільйони життів, але вона ж стала єдиною світлою плямою для десятків мільйонів людей в їх безпросвітній існування. І в післявоєнні роки радянська картина світу була сповнена брехні і недомовок, кати вважалися героями, чесні люди ворогами, і тільки спогад про війну, коли ворогами були вороги, а чесні люди - чесними людьми, було самим людяним і тому найважливішим історичним епізодом. Ставлення до війни як до особливого періоду історії - це найважливіший елемент національної самоідентифікації всіх колишніх радянських людей. Крах комунізму в 1991 році, що обрушив всі радянські цінності, ніяк не вплинув на цінність цієї війни, більше того - оскільки пострадянській Росії взагалі не вдалося створити свою національну міфологію, то тільки міфологія війни залишилася єдиною загальновизнаною і безперечною всеросійської духовною цінністю.

І коли до влади прийшов Путін, то він, створюючи режим своєї особистої влади, не міг не спертися на військовий міф. Міф про жорсткого, але справедливого лідера спирався на міф про війну, і в міру зміцнення путінського режиму зростався з ним. Росія - це Путін. Росія - це перемога 1945 року. З двох цих рівностей виходить нове рівняння - Путін тепер і є перемога 1945 року.

Призначений на 9 травня парад в Москві - це не парад пам'яті про жертви і героїв війни, це парад лояльності Путіну і його державі. Георгіївська чорно-помаранчева стрічка, формально символізує пам'ять - це тепер теж знак лояльності. З цією стрічкою в Україні воюють проросійські сепаратисти, їм важливо відчувати себе спадкоємцями солдат Другої світової, що протистоять не сучасною Україною, а саме тому злу з 1941-45 років, з яким воювали їхні діди. Західна версія війни, будь то Голокост, або розділ Європи, або навіть розрахунки Тьюринга, що дозволили зламати "Енігма" - все це дратує сучасну Росію, яка вже згодна вважати своїми ворогами з 1945 тих, кого ворогами сьогодні вважає російська держава - і Україну, і Грузію, і Америку. Історичний експеримент Володимира Путіна знищив пам'ять, замінивши її утилітарною політичною конструкцією. Ця конструкція недовговічна, вона закінчиться разом із владою Володимира Путіна, і тоді російському суспільству заново доведеться формулювати своє ставлення до Другої світової війни.

Але поки про це ніхто не думає. Володимир Путін вилазить з танка, витираючи закопчене обличчя, Володимир Путін летить на винищувачі, Володимир Путін піднімає прапор над Берліном. У тій війні, якої сьогодні поклоняється Росія, переможець - тільки він один, Володимир Путін ".

Як повідомляв "Обозреватель", на думку російського політика Льва Шлосберга, Росія поставила знак рівності між Великою Вітчизняною війною і злочинними війнами XXI століття, які сама ж і почала.

«Відділ моніторингу»


Читайте також
Колише вітер тушки гопоти
Опінії
Хроніки Українських Йолопів
Опінії
Сирія – переможці й переможені
Опінії
У пошуках Гігавата й кількох літер
Опінії
За минулі 2,5 роки Зеленський вийшов у нуль
Опінії
Люди Асада у команді Трампа
Опінії