російський олігарх Віктор Пономарчук переписав олійні заводи в Україні на громадянина Кіпру
Змінив громадянство на кіпрське, закрив частину компаній, а решту – перереєстрував на інших осіб? І все це – аби обійти ймовірну націоналізацію бізнесу.
Три компанії з орбіти російсько-українського бізнесмена Віктора Пономарчука торік потрапили під арешт, але досить скоро суд вивів їх з-під санкцій. Припускають, що олігарх таким чином намагається зберегти контроль за прибутковими активами та залучив до співпраці юрфірму одіозного адвоката Бугая.
Відомому бізнесмену українського походження, фактичному власнику промислової групи "Віойл" Віктору Пономарчуку у ЗМІ закидають російське громадянство. Адже ще у 2015 році сам Пономарчук стверджував в інтерв’ю, що живе на декілька країн: в Україні має бізнес, а у Москві – сім’ю.
І все це – вже після анексії Криму й початку військових дій на Донбасі. На користь версії про наявність в олігарха тісного зв’язку з Росією свідчать і дані сайту Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку знаходились, де у профілі компанії ТОВ "Віойл-Інвест" був зазначений кінцевий бенефіціар – Віктор Пономарчук, громадянин РФ.
Проте, як стало відомо "СтопКору", після початку повномасштабної агресії РФ і появи закону про націоналізацію активів, пов’язаних із країною-агресором, Віктор Пономарчук отримав новий паспорт – громадянина Кіпру. Дивним чином, за часом ця подія співпала з низкою активних рухів довкола підконтрольних йому компаній.
За даними YouControl, Віктор Пономарчук є історичним засновником і бенефіціаром близько 30 підприємств в Україні. Основний пул скаладають агропромислові компанії, сконцентровані на Вінниччині, звідки родом проросійський бізнесмен. Однак за останні 5 років більшість із цих структур офіційно припинили існування.
Ще три компанії зі сфери інтересів Пономарчука потрапили у фокус уваги поліції та ДБР. Правоохоронці розпочали кримінальні провадження стосовно ТОВ "Вінницький олійно-жировий комбінат", ТОВ "Чернівецький олійно-жировий комбінат", ТОВ "Вінницька промислова компанія" за фактами порушень, передбачених за ч. 3 статті 212 ККУ (ухиляння від оподаткування) та за ч. 3 статті 258-5 (фінансування тероризму злочинною групою / в особливо великих розмірах / або дії, внаслідок яких виникли інші серйозні наслідки).
Денис Бугай відомий як юрист часів Януковича, якого підозрюють у причетності до схем Сергія Курченка. У свій час Бугай проходив у справі "Брокбізнесбанку" і навіть встиг побувати у СІЗО. За даними медіа, тесть Бугая – колишній генерал-майор СБУ Сергій Ганжа з 2022 року працює "у сфері безпеки" на окупованій частині Запорізької області. Слід додати, що зліт кар’єри Ганжі в СБУ також припадає на каденцію
Сам Пономарчук та пов’язані з ним структури не коментують зв’язки з РФ і підкреслюють українське походження бізнесу.
"Голова ради директорів промислової групи ViOil Віктор Пономарчук наголошує: як представник бізнесу, відчуває особливу відповідальність за долю Вінниці та міської громади у скрутні воєнні часи. Адже він у рідному місті провів дитячі й молоді роки, здобув вищу освіту у Вінницькому політехнічному інституті та започаткував власну справу в економічно складний період 1990-х років. Тут поховані його батьки", – заявляють у підконтрольній Пономарчуку промисловій групі.
Нагадаємо, перереєстрація активів і підприємств на нового бенефіціара не допомогла ще одному одіозному російському бізнесмену – власнику групи "Юнігран" Ігорю Наумцю уникнути санкцій. Попри те, що новою власницею майна формально стала громадянка Великої Британії, Наумець потрапив до "блек-листа" РНБО.