Хто в цьому винен? Ймовірно, система, яку зруйнував в першу чергу Роман Опімах і ДГС.
Український науково-дослідний інститут природних газів (УкрНДІгаз)
Згідно пункту 2.1. Положення про філію Український науково-дослідний інститут природних газів (УкрНДІгаз) АТ «Укргазвидобування» (Рішення акціонера №257 від 20.07.2018 року): «Головним завданням Інституту є проведення науково-дослідних, проектних, проектно-конструкторських та проектно-вишукувальних робіт і послуг, пов’язаних зі створенням передової конкурентно здатної науково-технічної продукції, спрямованих на розвиток науково-технічного прогресу в галузі геології, розвідки, розробки та експлуатації нафтових, газових і газоконденсатних родовищ, буріння свердловин, видобутку, підготовки та переробки газу, техніки і технології його транспортування, підземного зберігання, охорони праці та пожежної безпеки, екології та економіки.
Інститут визначається головним розробником проектно-кошторисної документації:
Отже, слід відмітити, що в Положення про філію Український науково-дослідний інститут природних газів (УкрНДІгаз) АТ «Укргазвидобування» (Рішення акціонера №257 від 20.07.2018 року), а ні слова нема про: декарбонізацію, альтернативні джерела енергії, енергоменеджмент та енергоаудит.
Але, керівництво як Інституту, так і АТ «Укргазвидобування» не користується Положенням в своїй діяльності, та витрачає кошти компанії саме на декарбонізацію, альтернативні джерела енергії, енергоменеджмент та енергоаудит…
Звісно, що на фоні витрат компанії ці суми в декілька мільйонів гривень не є вирішальні, але:
Звісно, що на це закриває очі і безпека АТ «Укргазвидобування», і безпека НАКу та інші служби, які повинні контролювати діяльність.
І поки, директор УкрНДІгазу перебуває по завданню голови правління НАКу в черговому відрядженні в Норвегії де вивчає досвід країни з декарбонізації…, спробую стисло розглянути успіхи протягом 2023 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівника А.Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) з точки зору Головного проектанта Інституту!
Проаналізуємо як справляється інститут з головним завданням, а саме проектуванням видобутку вуглеводнів:
По ГПУ «Шебелинкагазвидобування» на 2023 рік Інститут оцінював базовий видобуток в об’ємі 6,6 млрд.куб.м газу та 90 тис.т конденсату. А за умови запланованих інвестиційних заходив, успішних результатів пошуково-розвідувального буріння та залучення сервісних компаній - в об’ємі 7,3 млрд.куб.м газу та 93 тис.т конденсату. Ці прогнози Інститут представив у травні 2023 року і «попав пальцем в небо», а саме:
По Моспанівському газоконденсатному родовищу, яке відкрито у 2021 році, на сьогодні, не виконана попередня геолого-економічна оцінка та не складений проєкт дослідно-промислової розробки ГОЛОВНИМ РОЗРОБНИКОМ ІНСТИТУТОМ! Відповідно, інститут планував за базовим варіантом по Моспанівському ГКР у 2023 році видобуток в об’ємі 78 млн. куб.м газу та 2,8 тис.т конденсату. А за інвестиційним (очікуваним), в об’ємі 123 млн. куб.м газу та 3,4 тис.т конденсату. За 2023 рік по Моспанівському ГКР фактичний видобуток склав 371 млрд.куб.м газу та 7 тис.т конденсату!!!
Повторюся, що облаштування Моспанівського газоконденсатного родовища (будівництво УКПГ) виконано було без проєкту на облаштування, що призвело до негативних наслідків (у міжсезоння об’єкт знаходиться у воді, взимку каток; проблеми з якісною підготовкою вуглеводнів).
Відмічу, порушення АТ «Укргазвидобування» Законодавства України і нормативного акту:
В статті 1 Закону України про нафту і газ відмічається: «дослідно-промислова розробка родовища нафти і газу - стадія геологічного вивчення родовища, на якій здійснюється видобуток з родовища обмеженої кількості нафти і газу з метою визначення його промислової цінності, уточнення гірничо-геологічних та технологічних параметрів, необхідних для підрахунку запасів нафти, газу і супутніх компонентів та обґрунтування вибору раціонального методу (технології) промислової розробки родовища».
Згідно статті 20 Закону України про нафту і газ в основні права та обов'язки користувачів нафтогазоносними надрами входить «додержуватися вимог законодавства України, чинних правил, норм виконання робіт, пов'язаних з користуванням нафтогазоносними надрами».
У відповідності до вимог статті 35 Закону України про нафту і газ:
У відповідності до «Положення про порядок організації та виконання дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення» (МЮУ №377/7698 від 20.05.2003р.):
За такі дії, у Приватного надрокористувача давно вже спеціальний дозвіл був або зупинений або анульований!
Слід зазначити, що в УНБ (Сахалінське НГКР) таких порушень надрокористування не було і навіть незначних!
Особливо викликає занепокоєння ДГС, куди дивимося?
Хто винен в такій халатності? Інститут, який не хоче працювати згідно Положення чи АТ «Укргазвидобування» якому начхати на закони України і нормативні акти?
Ймовірно, система, яку зруйнував в першу чергу Роман Опімах і ДГС! Відсутня відповідальність за порушення законодавства, значить існують порушення!
По Західно-Білозірському газоконденсатному родовищу, яке відкрито у 1993 році, на сьогодні, не виконана попередня геолого-економічна оцінка та не складений проєкт дослідно-промислової розробки ГОЛОВНИМ РОЗРОБНИКОМ ІНСТИТУТОМ!
Відповідно, інститут не планував за базовим варіантом та інвестиційним (очікуваним) видобуток вуглеводнів. Але, за 2023 рік по Західно-Білозірському фактичний видобуток склав 11 млн.куб.м газу та 1 тис.т конденсату!!!
Порушення Законодавства України і нормативного акту надрокористувачем АТ «Укргазвидобування» ті ж, що і по Моспанівському ГКР!
Висновок
1. Успіхи протягом 2023 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівника А.Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) пов’язані з порушеннями вимог законодавства і нормативних актів, а саме з розробкою Моспанівського та Західно-Білозірського газоконденсатних родовищ без проєктів дослідно-промислової розробки та попередньої геолого-економічної оцінки запасів вуглеводнів даних родовищ!
Отже, 382 млн.куб.м газу у 2023 році видобуто без проєкту і що значно перевищило бачення Інституту!
2. Успіхи протягом 2023 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівника А.Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) не пов’язані з вдалими заходами з капітальних ремонтів свердловин та ГРП, так як їх успішність не перевищила 50%!
3. Успіхи протягом 2023 року ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівника А.Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) пов’язані з бурінням неглибоких експлуатаційних свердловин дублерів (резервних) на старих родовищах (ущільнення сітки свердловин у 2023 році дало близько 450 млн.куб.м газу – прискорення вилучення), які знову ж таки не всі передбачені проєктними документами Інституту заздалегідь!
Отже, близько 832 млн куб.м газу у 2023 році ГПУ «Шебелинкагазвидобування» і керівник А. Охотнікова (звільнився у грудні 2023 року) видобули не завдяки старанням і прогресивним рішенням Інституту, а всупереч Інституту та його керівнику Михайлу Братаху.
Тому Охотніков Андрій і був декарбонізований у грудні 2023 року…