Нещодавно Ізраїль заявив про можливі поставки зброї Україні. Експерти назвали цю заяву політичною реакцією на намір Росії постачати зброю противнику Ізраїлю Ірану. Ізраїльська сторона поки не перейшла до справи, проте вже реалізувала ряд проектів гуманітарної допомоги Україні.
Про це йдеться в матеріалі jewishnews.com.ua.
Нижче наводимо текст публікації без змін.
"На тлі того, що відбувається хотілося б назвати 20 факторів, що відрізняють українську армію від ізраїльської.
1. Ще до отримання незалежності євреї займалися розвитком і будівництвом обороноздатності, а Україна з перших днів знищувала свою оборонну міць.
Західні оснащені армії постійно ведуть активні бойові дії (Франція, Англія, Австралія, Канада, США і навіть Росія). У сучасній Росії невеликий досвід ведення військових дій, він був напрацьований в основному на Північному Кавказі (локальні антитерористичні операції). Коли грузинські війська зіткнулися з російською армією, вони зазнали втрат. Російської армії, перевалює за мільйон, протистояла країна з тримільйонним населенням, з дуже нечисленною і практично не озброєною армією.
В Україні ситуація набагато гірша грузинської. До початку Майдану в країні взагалі не було підготовленої оснащеної боєздатної армії.
Сьогодні українській армії і добровольчим підрозділам протистоять добре підготовлені збройні сили Російської Федерації (на рівні інструкторів або окремих підрозділів спецназу). Але, окрім як потужним духом, українській армії більше себе проявити немає чим.
2. Якщо дії перейдуть в активну фазу, і Росія кине в бій свої військові підрозділи, то Україна не що їй протиставити.
За рік військових дій армія залишилася з тими ж проблемами: у воїнів немає сучасного одягу, спецспорядження для ведення військових дій взимку, в лісі, відкритому полі, забудованої місцевості.
Розмови про те, що Україні потрібно переймати ізраїльський досвід, далі розмов не зайшли. Щоб зрозуміти рівень катастрофічності забезпечення українських військ, подивіться по телевізору, у що одягнені бійці - різнокольорові гами, різне взуття, часто цивільне, цивільні ж куртки ... У 2015 році вони воюють в "домашніх капцях"! Але ж професійне спорядження і форма в армії - це перш за все безпека.
3. В армії Ізраїлю розроблені стандарти форми для кожного виду військ, для кожного фахівця.
Ізраїльська армія вважається такою, що може швидко навчатися. Один із принципів, яким Ізраїль керується на рівні військової операції, чи бере участь в ній 15 бійців або десятки тисяч солдатів - розбір польотів.
Кожен розбір носить конструктивний характер. Завдання в тому, щоб не повторити помилки. Те ж саме відбувається зі спорядженням, з формою - вона завжди вдосконалюється. Черевики, наприклад, змінювалися за останні 15 років вже двічі. Українці ж ходять взуті у що волонтер послав.
4. В Ізраїлі є централізована система забезпечення, в Україні - соціальна волонтерська тенденція, яка не може не захоплювати.
Навряд чи найближчим часом щось кардинально зміниться з постачанням української армії. Але волонтерам слід звернути увагу на спорядження армії професійним одягом. Тоді українська армія перестане ходити у формі, яка запалюється від одного сірника, продувається, в якій солдати взимку мерзнуть, а влітку обливаються потом, тому що вона мало не целофанова.
Про зброю ми не можемо говорити, ці витрати для волонтерів непідйомні. А ось що стосується обмундирування та спецспорядження - тут, на відміну від Міністерства оборони, волонтери зацікавлені в результаті, вони дійсно хочуть допомогти бійцям і не будуть закуповувати всяку гидоту. Це, у свою чергу, змушує МО підтримувати більш високі стандарти якості ..
5. Ізраїльські лікарі проходять не тільки бойову, але і спеціальну медичну підготовку - військову.
У них є операційний стіл, на якому вони можуть оперувати прямо на полі бою, спецінструменти і спорядження, дуже дорогі. Можливо, варто на державному рівні (або волонтерському) запрошувати ізраїльських військових медспеціалістов для проведення семінарів для українських військових лікарів.
6. Українським військовим часто доводиться створювати фільтри для води вручну, проціджувати воду через марлю.
У місці бойових дій вона брудна. Сьогодні ця проблема дуже ефективно вирішується західними компаніями. Таблетки і фільтри - все це доступно в інтернеті. Для вирішення цієї проблеми не потрібно ніякого ізраїльського ноу-хау.
7. В Ізраїлі польова кухня не дуже розвинена, у нас сухпайки.
На відміну від України, де бійці готують самі, на вогнищах, з продуктів волонтерської допомоги. На території Ізраїлю перед виходом на військову операцію дуже часто привозять гарячу їжу в коробках (чимось нагадує їжу в літаку) - з м'ясом, картоплею, гарячоюв термокоробках роздають солдатам.
8. Сухпайок в ізраїльській армії підібраний фахівцями.
В українській армії хлопці часто готують їсти на вогнищах те, що завозять волонтери. В ізраїльський входить тунець, м'ясні консерви, кукурудза, сухофрукти, шоколад, навіть льодяники, халва, іноді повидло.
9. В ізраїльській армії в основному розраховують на теплий одяг, в Україні гріються як можуть.
У ізраїльській армії є непромокні утеплені комбінезони, які дозволяють витримувати низькі температури. Хоча в Ізраїлі стоять намети на 20-25 чоловік і там є печі, що працюють на дизельному паливі. В Україні "буржуйки", пледи, теплі речі волонтери збирали частинами, як могли.
10. Деяким українським призовникам видали підштаники ще з Другої світової!
Інших запасів у країні немає. Все, що закуповують по тендерам, купується за принципом "беремо більше, але дешевше". В українській армії є питання з нижньою білизною і всім іншим, що надівається під комбінезони. Тими, що видають солдатам зі складів МО, ніде вже не користуються! На Заході є термобілизна - цивільні і військові моделі. Це прекрасна річ - воно легке, тонке, тепле, запобігає натирання, зшите з сучасних матеріалів.
Окрема розмова про шкарпетки. Їх видають українським солдатам по 2 пари від держави. Це смішно! Бійцям, які виходять в бойовий похід, потрібно як мінімум 5-6 пар. Шкарпетки потрібно періодично міняти, щоб ноги не стиралися в кров і не було запалень.
11. В українській армії за ДСТУ форму можуть замінити через півроку.
В Ізраїлі боєць здає брудну форму в службу забезпечення, а натомість, поки її перуть, отримує таку ж потрібного розміру. У воїна завжди є, як мінімум, два комплекти форми - один на собі, інший запасний.
Потрібно не продавати Батьківщину за хабарі і відкати, не вдягати солдатів у чортзна-що, а поставитися до цього, нарешті, як до своєї справи і одягнути солдатів в те, що потрібно для того, щоб вони змогли Батьківщину захистити. Хоча б приблизно так, як до цього ставляться в Ізраїлі.
12. Обмундирування українських військових не відповідає поставленим завданням.
Солдата можна порівняти з водолазом, якому замість акваланга дають парашут. І те, і те можна називати спорядженням. Але одне для іншого ніяк не підходить. Якщо солдат взимку кидають на війну в одязі, що промокає, вони захворіють і не зможуть продовжувати військові дії. Вони ж люди, а не залізо. Так, на війні адреналін і люди хворіють менше, тому вони захворіють НЕ через 24 години, а через 48. Якщо у солдатів немає одягу, яка призначена для ведення військових дій в спеку, якщо вона виготовлена з мало не пластмасових прогумованих матеріалів, то вони просто отримають тепловий удар під час пересування, марш-кидка, бігу в атаці. Вони втратять свідомість. Це не питання комфорту. Ми говоримо про те, чи можна домогтися виконання поставленого завдання з таким спорядженням?
13. Поки діти українських політиків і військових самі не опиняться на передовій, ставлення держави до ситуації не зміниться.
В Україні не було війни з часів 1945 року. Сумно бачити, як держава ставиться до солдат, загиблим, пораненим, тим, хто призивається, тим, хто добровільно йде на фронт. В Україні ще немає такого прошарку, а в Ізраїлі діти генералів і політиків рвуться в бойові частини. Ставлення народу до ситуації зміниться тільки в тому випадку, якщо ця війна буде затяжною і вже буде якась атмосфера в суспільстві, що є воїни, є захисники, особливе ставлення до них.
Мої слова можуть нагадати гасла Великої Вітчизняної війни. Ізраїль віддає левову частку свого бюджету на підтримку оборони, тому що народ, який пережив катастрофу, не може собі дозволити ризикувати ще раз, і це вкладено в ДНК будь-якого ізраїльтянина.
14. Координація дій української армії в зоні АТО безграмотна.
Будь-яке військове командування повинно дозволяти воїнам перепочити, щоб вони могли в належному стані повернутися до виконання бойових завдань. Проблеми з ротацією, коли солдати по півроку безвилазно перебувають на передовій - результат загальної дезорганізації і непрофесіоналізму.
15. Закликають без розбору, приймають без підготовки.
В Ізраїлі тебе перевіряють спочатку, потім вчать грамотно воювати ... Українці плутають: стояти на Майдані і йти на передову - це, як кажуть в Одесі, дві великі різниці. Юнацький "майданний" романтизм "Ми підемо воювати, ми дійдемо до Москви" випаровується, коли непідготовлена людина потрапляє в окоп і приймає перший бій. А потім вже пізно ... Люди не можуть бути підготовленими, якщо їх не готують. Це аксіома! Не пройшли військову підготовку, не можуть бути готові до реальних бойових дій ні в 16, ні в 18, ні в 20 років. В Україні такої підготовки на держрівні, як в Ізраїлі, ні. Більше того, для її створення не робиться нічого.
16. В Україні солдат має мізерні соцгарантії, якщо взагалі має.
Часто ці люди довго не можуть отримати відповідний статус військових. В Ізраїлі ж солдат-резервіст, який йде на службу на 2-3 тижні, на місяць, не може бути звільнений з роботи в цей час і ще якийсь час після. У солдата є страховка. У випадку інвалідності він буде отримувати довічні компенсації, пенсію, плюс спеціальні реабілітаційні центри та безкоштовне лікування. Пільги будуть поширюватися і на його сім'ю. Військова комісія зазвичай людяно ставиться до солдатів, які отримали поранення або травми під час бойового чергування.
В ізраїльському суспільстві і державі ніхто не дозволить собі урізати пільги солдатам, інвалідам, ветеранам. Навпаки, зростає список пільг і постійно збільшується фінансування подібних програм. В Україні, здається, відсутні і самі структури, покликані допомагати пораненим і демобілізованих, і більше того, не відчувається прагнення їм допомогти. А волонтерам самим не подужати такі витрати.
17. В Ізраїлі, якщо людина йде в армію добровільно, то його офіційно оформляють.
Інакше зброю не видадуть. В Україні добровольців часто відразу ж відправляють на передову. Довести в разі чого, що ти там був, дуже важко. В Ізраїлі такого не може статися в принципі.
18. В Ізраїлі знають про кожного солдата, Україна не зацікавлена навіть у тому, щоб розпізнавати трупи.
На залізної пластини у будь-якого ізраїльського бійця вигравірувані особистий номер, ім'я, прізвище. Пластина висить на грудях. Ще одна пластина ламається на дві частини і вкладається в черевики, де є для цього спеціальний внутрішню кишеню. В українській армії, хоча вже загинули тисячі солдатів і є великі проблеми з упізнанням тіл, досі не ввели цю систему. А адже ціна питання - дві копійки.
19. Психологічна реабілітація в Ізраїлі дуже розвинена.
В Україні цього немає. Багато людей, які повернулися з АТО, знаходяться в неадекватному стані - переживши, багатомісячні військові дії, вони не можуть адаптуватися до цивільного життя. Пройде якийсь час, пил осяде, люди прийдуть до тями, але психологічні травми можуть залишитися з ними на все життя.
20. Чи змінить баланс сил поставки озброєння в Україну з Ізраїлю?
Упевнений, що озброєння, здатне змінити баланс сил, Україна від Ізраїлю не отримає. Принципово змінити ситуацію не допустить Росія, а сам Ізраїль просто не ризикне. Він може помститися Росії за постачання S-300 Ірану, але це буде більше піар-акція. Мова може йти про безпілотники, про точне озброєння, прилади нічного бачення, але не більше того.
Однак українські волонтерські організації цілком можуть взятися за переоснащення хоча б обмундирування і спорядження своєї армії. А стихійний волонтерський рух може дати поштовх реальним армійським реформам ".