Україна отримує від західних союзників більш далекобійну зброю. Очікуються поставки F-16 з ракетами на 300-500 кілометрів.
Літаки F-16 та ракети з дальністю ураження цілей на 300-500 кілометрів. Це дозволить Силам оборони України досягти більших успіхів на полі бою та звільнити нашу територію від ворога.
Про це повідомив Командувач Об’єднаних Сил ЗС України генерал-лейтенант Сергій Наєв.
Він нагадав, що з надходженням на озброєння української армії у квітні 2023 року зенітно-ракетного комплексу PATRIOT, протиракетний щит України міг реагувати на відстані до 150 км.
«Із появою влітку 2022 року реактивних систем залпового вогню М142 HIMARS, а пізніше й М270 MLRS, противник поніс ще більш відчутні втрати в логістичному забезпеченні своїх передових підрозділів і був змушений переміщувати свої польові склади та пункти управління на відстань понад 100 кілометрів від переднього краю» — нагадав про наслідки підсилення ракетної потужності ЗСУ, Командувач Об’єднаних Сил ЗС України.
Defense Express зазначає, що формулювання «чекає літаки F-16 та ракети» не завжди означає те, що Україна чекає на літаки F-16 з ракетами з дальністю 300-500 кілометрів. Бо цілком може бути, що мова йде про дві окремі речі — винищувачі та ракети, які можуть бути балістичними ATACMS з дальністю 300 км. Або дійсно бути крилатими ракетами авіаційного базування, але вже звичними Strorm Shadow/SCALP.
Але звісно є, при цьому доволі вірогідним варіантом, що мова йде про ракети до F-16. А враховуючи заявлену дальність, то єдиним відомим варіантом залишається AGM-158 JASSM. Це ракета вагою концептуально схожа на Storm Shadow і також є тактичною крилатою ракетою виробленою за технологією Stealth. Більше того, вона доволі поширена, перебуває у серійному виробництві й постачається на експорт.
Базовою версією ракети можливо вважати AGM-158A JASSM, яка має дальність 370 км та заявилась на озброєнні ще у 2003 році. За цей час дальність ракети у наступних версіях зросла, зокрема в AGM-158B JASSM-ER (у виробництві з 2014 року), дальність складає у 900 км. При цьому 450-кг проникаюча бойова частина WDU-42/B залишилась без змін.
Також зазначимо, що JASSM також має тепловізійну головку самонаведення, яка працює на кінцевій ділянці траєкторії, що дозволяє уражати цілі з максимальною точністю й ігноруючи будь-які засоби РЕБ.
А наразі розробляється AGM-158 JASSM-XR (AGM-158B-2), яка повинна мати значно більші можливості. Зокрема дальність ураження має вирости до 1900 км, а бойова частина до 910 кг, але це досягається значним збільшенням розмірів ракети у двічі, з близько 1200 кг до 2300 кг. Але носіями залишаються літаки тактичної авіації.
Зрештою отримання Україною AGM-158A JASSM чи AGM-158B JASSM-ER насправді є доволі реалістичним варіантом. Обидві ракети інтегровані під F-16 та об'єктивно не є вкрай дефіцитними. Більше того, виробляються в адекватних темпах: у Lockheed Martin у 2023 році планували вийти на виробництво 1000 ракет JASSM та її протикорабельної версії LRASM на рік.