Created with Sketch.

З російсько-української війни немає виходу за принципом «win-win»

25 вересня, 07:18
Фото: Facebook

Головна проблема цієї війни — її глобальний вимір. А ще вибір, якого одні гравці не роблять, інші ж користуються пасивністю і страхом.

Засаднича теза стосовно російсько-української війни, якої не визнають —  бо лячно — західні політики й більшість експертів, полягає у тому, що із цієї війни немає виходу за принципом «win-win». Так уже карти лягли на стіл.

Іншими словами, немає жодного виграшу росії, який не був би водночас поразкою України, і навпаки. З цієї ж причини, неможливий і сценарій «обидві сторони програли», бо кожен програш України автоматично є виграшем РФ.

Щоправда, тут можна зманіпулювати, занизивши планку для України: мовляв, вона виграла вже тим, що «росія не досягла у цій війні всіх своїх цілей». Про що ми регулярно й чуємо з усіх прасок.

Вовки овець поїли, але не всіх. Отже, і вовки відносно ситі, і вівці відносно цілі.

Можна спробувати продати це як «win-win», але виходить не дуже (і підозріло нагадує російську класику: «Скажи ещё спасибо, что живой»). А якщо відкинути цю маніпуляцію й оцінювати виграш/програш від стартової позиції перед початком великої війни, насправді тут є лише два виходи: або програє росія, або Україна.

Проте програш росії — це негайний кінець влади путіна та, цілком імовірно, влади Кремля, а тому путін насправді буде воювати, поки не помре, або поки все у РФне почне валитися аж так, що йому стане не до війни. (Це також теза, яку багато кому лячно визнати, тому краще don't look up).

А схилити Україну на частковий програш, який буде подано як частковий виграш, досі не виходить. Тому знову й знову зусилля західного політикуму спрямовані на розв'язання нерозв'язної проблеми: як би так зробити, щоби путін «сам визнав» нераціональність (що?!) подальшої війни та погодився б її припинити на якихось-то там умовах.

Хоча насправді ця нерозв'язна проблема — лише ширма, яка прикриває страх перед реальною проблемою. Тобто, яка сторона у цій війні має програти, щоби цей програш мінімізував поточні та подальші ризики для Заходу.

Наскільки видно, Заходу комфортно думати, що ця війна саме за територію, як і всі імперські війни минулого, зокрема всі без винятку війни росії. Тому здобута росіянами українська територія вважається перемогою, все решта — лише ціна перемоги.

І наостанок, для роздумів. Якщо Україна програє бодай щось, це автоматично означає, що росія «програла» лише у тому сенсі, що не виграла так багато, як планувала.

Схильний міркувати, що Заходу загалом здається, що програш України буде менш ризикованим, у сенсі уникнення глобального конфлікту. Але це не так, вірніше, зовсім не так.
Читайте також
Росіяни вперше застосували міжконтинентальну балістичну ракету
Війна
Сі Цзіньпін погрожує Трампу «розчавити Америку»
Політика
Світовий союз східних хижаків прагне крові західної здобичі
Світ
Можливі фронти Третьої світової війни
Війна
Очільник розвідки Німеччини попередив, що рф може напасти на НАТО до 2030 року
Війна
НАТО почало готувати план на випадок Третьої світової війни – Daily Mail
Світ