Created with Sketch.

Західні експерти б'ють на сполох: Між Заходом і Росією може початися війна

13.10.2015, 08:28

Так звана «Спеціальна робоча група проекту Будівництво Великої Європи», членами якої є відставні міністри ключових відомств своїх країн, опублікувала заяву, в якій закликається вжити термінових заходів щодо запобігання війни між Заходом і Росією. У заяві, зокрема, говориться:

... За останні півтора року стосунки між Росією і Заходом значною мірою зіпсувалися. На тлі різних і на даний момент абсолютно несумісних версій того, що саме й чому коїться в Україні, стався принциповий надлом довіри, це призвело до загострення давніх побоювань і розбіжностей з інших питань, таких, як протиракетна оборона, розширення НАТО, режими розгортання звичайних збройних сил в Європі і нестратегічних ядерних озброєнь.

Економічні відносини між Росією і Європою також почали руйнуватися через санкції, і безліч коментаторів в Росії і на Заході сьогодні вже відкрито міркують про початок нової холодної війни.

Однією з особливостей поточної ситуації стало зростання кількості інцидентів за участю збройних сил Росії і НАТО, а також між російськими військами і збройними силами Швеції та Фінляндії. Як завжди, точаться суперечки про те, що відбувається і чому, проте вже ніхто не сумнівається в тому, що збільшення військової активності і скорочення відстаней між збройними силами - це реальність.

Аналітичний центр European Leadership Network зафіксував 66 подібних інцидентів з березня 2014 року. Більшість з них - близько 50 - були розцінені як «майже рутинна практика», однак деякі з них виявилися досить серйозними, а три були класифіковані як «вкрай ризиковані».

Зрозуміло, насправді загальне число подібних інцидентів набагато вище.

За даними НАТО, в 2014 році його служби провели понад 400 перехоплень російських літаків - це в чотири рази більше, ніж в 2013 році.

Росія публічно заявила, що в 2014 році вона нарахувала в два рази більше випадків, коли тактичні літаки НАТО з'являлися біля її кордонів - більше 3 тисяч подібних інцидентів - у порівнянні з 2013 роком.

Швеція і Фінляндія повідомили про низку перехоплень російських літаків поблизу їх повітряного простору, і обом країнам довелося перевірити свої територіальні води на предмет загадкових «підводних об'єктів» принаймні один раз за останні 12 місяців.

Росія збільшила кількість і розмах своїх військових навчань, у тому числі навчань, про які вона не повідомила заздалегідь, і деякі з них пройшли в Західному військовому окрузі, тобто поблизу кордонів НАТО.

У ході поточної кризи російські чиновники та експерти підтверджували підвищення активності військово-повітряних сил Росії, в тому числі застосування літаків-розвідників і стратегічної авіації дальньої дії. Росія також розмістила додаткові літаки, кораблі і протикорабельні ракетні комплекси в Криму.

На погіршення ситуації в Центральній і Східній Європі НАТО відреагувала збільшенням своєї присутності на своєму східному кордоні. Вона також збільшила масштаби своєї місії з патрулювання повітряного простору країн Балтії. Альянс вже збільшив кількість своїх військовослужбовців в регіоні і в даний час розширює свою командну структуру і обговорює можливість заздалегідь перекинути туди військове устаткування.

Згідно з офіційними даними НАТО, відповідно до Програми військової підготовки і навчань НАТО в 2014 році кількість військових навчань склала 162 - це в два рази більше, ніж було спочатку заплановано. Разом з 40 навчаннями, проведеними окремими членами альянсу, ці навчання стали частиною спроб НАТО продемонструвати свою рішучість і готовність захищати своїх членів у контексті поточної кризи.

Якщо говорити про військову активність Росії і НАТО, то ми бачимо, що тенденції 2014 зберігаються і в 2015. Наша цільова Робоча група не робила колективних спроб провести оцінку того, що саме мотивує ці конкретні військові перегрупування, і, навіть якщо б ми спробували це зробити, ми навряд чи прийшли б до єдиної думки щодо того, що відбувається.

Проте всі ми згодні з двома важливими твердженнями. По-перше, і Росія, і НАТО вважають підвищену увагу до проведення військових навчань необхідними корективами у своїх колишніх військових стратегіях. Кожна сторона переконана, що її дії обумовлені негативними змінами в її умовах безпеки.

По-друге, цикл «дія-відповідь-дія» вже запущено, і його буде важко перервати. Деякі експерти стверджують, що цим зростанням напруженості можна управляти, і що професійні армії обох сторін не допустять ніяких серйозних інцидентів. Можливо, так і є, проте в даному випадку ми в першу чергу говоримо про військових відносинах між ядерною державою з одного боку і ядерним альянсом з іншого, які розвиваються в умовах підвищеного недовіри і значних непорозумінь між двома сторонами.

В історії можна знайти низку прикладів міжнародних криз і напруженостей, які наростали самі по собі і в кінцевому підсумку виливалися у конфлікт, якого не хотіла жодна зі сторін.

Ми зовсім не стверджуємо, що зараз спостерігається динаміка, характерна для Європи 1914 року, проте потрібно бути особливо впевненим у собі політиком, щоб закривати очі на уроки нашого колективного минулого на європейському континенті і не робити все можливе, щоб ситуація не вийшла з-під контролю .

З нашої точки зору, нинішня ситуація містить у собі масу можливостей або для небезпечного прорахунку, або для випадковості, яка може спровокувати подальшу ескалацію кризи і навіть безпосередню військову конфронтацію між Росією і Заходом ... »

У висновку автори заяви закликають налагодити постійні, оперативні контакти між Заходом і Росією і підписати угоду про безпеку, щоб уникнути військового розвитку сценарію:

«... Сьогодні, враховуючи зростання масштабів військової активності в Євро-Атлантичному регіоні і зростання числа зіткнень між збройними силами, НАТО і Росії необхідно укласти подібну угоду, щоб уникнути інцидентів і прорахунків, які здатні призвести до ескалації напруженості і навіть конфронтації ...»

Відділ моніторингу

"Останній Бастіон"


Читайте також
Мешканці Ґренландії прагнуть повного державного унезалежнення від Данії
Світ
Антизахідний блок БРІКС під проводом Бразилії визначився із пріоритетами
Світ
Швейцарія звикла до процвітання і безпеки чужим коштом
Світ
Португалія наглядає за 5 військовими кораблями Росії біля своїх берегів
Світ
Прокремлівська влада Сакартвело почала депортувати іноземців, які брали участь в акціях протесту
Світ
Майка Джонсона переобрали спікером Палати представників Конгресу
Світ