Претензії команди Дональда Трампа на найбільший у світі острів викликали зворотний процес. Заворушився рух за самостійність Ґренландії.
Чинний прем'єр-міністр віддаленої автономної провінції Муте Еґеде наголосив на своєму бажанні домогтися національного суверенітету. У розмові з журналістами західного видання Reuters, він заявив, що колоніальне панування Данії на острові добігає завершення.
Політичне майбутнє Ґренландії пан Муте Еґеде бачить в обопільній та взаємовигідній співпраці, як з ЄС, так і зі США й Канадою. Чергова провокація Трампа щодо можливої купівлі арктичного острова не лякає місцевих мешканців, чого не можна сказати про Копенгаґен.
«Настав час, щоби ми самі зробили крок і визначили своє майбутнє, у тому числі щодо того, з ким ми тісно співпрацюватимемо і хто буде нашими торговими партнерами. Данія мусить змиритися із втратою Ґренландії, адже часи змінилися», — стверджує Муте Еґеде.
Рух за цілковиту незалежність за минуле десятиліття набрав чималих обертів на острові, частково через викриття неправомірних дій данської влади у XX столітті, включаючи кампанію із примусового контролю народжуваності. До 1953 року Ґренландія була колонією, але зараз є самоврядною територією королівства, де вже розробили перший проєкт своєї конституції.
«Історія та нинішні умови показали, що наша співпраця із Данією не призвела до досягнення повної рівності. Маємо розуміти, що настав час нашій країні, — так, ми країна, а не просто провінція, — зробити наступний крок задля вільного майбутнього. Як і інші країни світу, ми повинні працювати над усуненням перешкод для співпраці, які можна назвати кайданами колоніалізму, і рухатися вперед», — додав Муте Еґеде.
Він пояснив, що рішення про здобуття державної самостійності та національного суверенітету має ухвалити народ Ґренландії, але не уточнив, коли саме може відбутися волевиявлення корінних острів'ян. Хоча більшість із 57 000 жителів підтримують незалежність, існують розбіжності щодо термінів та потенційного впливу на рівень життя, які соратники Муте Еґеде обіцяють залагодити.
А проте, як раніше інформувала медіаагенція «Останній Бастіон», данські вікінґи не пасли задніх у работоргівлі африканцями. Тепер же Копенгаґен з іншими постколоніальними столицями мусить замолювати гріхи давнини грошима.