Created with Sketch.

Зарплата полтавців зросла майже на 50%. В яких сферах заробляють більше

03.08.2017, 08:31

Де платять більше і як виростуть доходи полтавців і українців

За даними Держслужби статистики з червня 2016 року по червень 2017 року заробітки найманих працівників збільшилися майже на 40% і досягли в середньому 7360 грн без вирахування податків. Тепер на середній заробіток можна купити на 18,9% більше, ніж рік тому, пише «Сегодня».

І все ж експерти називають такі цифри занадто ідеальними та кажуть, що Держстат не враховує ряд низькооплачуваних категорій, наприклад ринкових торговців і невеликий сервіс, де заробітки нижчі.

З інфографіки можна побачити, що середня зарплата по Україні за рік збільшилася на 37,9%, або на 2023 грн. Причому зростання по регіонах відрізняється не набагато, коливаючись в межах 1700-2200 грн.

Найбільше зарплатня збільшилася в Києві (на 2541 грн). А в Луганській області, яка через окупацію втратила значну частину свого промпотенціала, зростання зарплат набагато менше середнього, всього 1296 грн.

Столиця в лідерах і за розмірами зарплат (11 091 грн), далі йдуть Донецька (8144 грн) і Київська (7645 грн) області. Найменше платять у Кіровоградській та Луганській областях – відповідно 5938 і 5943 грн. Третє місце з кінця ділять Тернопільська і Чернігівська області, де працівники в середньому отримують 6008 грн. Відзначимо, що ці два регіони вперше за останні три роки трохи піднялися в рейтингу, поступившись останній рядок Кіровоградщині. А Луганська область з середини списку скотилася на передостаннє місце.

На думку економістів, головна причина високого зросту заробітків – підвищення з січня 2017 р мінзарплати з 1600 до 3200 грн.

– Майже повністю це зростання забезпечене підняттям мінзарплати, перший стрибок стався ще в грудні 2016, коли було перше підвищення соцстандартів, – говорить економіст Іван Нікітченко. – По-друге, за цей період інфляція склала до 10%, а курс долара збільшився на 5% (близько 1,3 грн), тобто зарплати відігравали та зростання цін. До кінця року зростання зарплат продовжиться, нехай і меншими темпами. Як мінімум, середня зарплата виявиться вище 8 тис. грн, а може досягти і 9 тис.

З ним згоден і президент Украналітцентра Олександр Охріменко, який додав, що підвищення мінзарплати в держсекторі потягнуло за собою ставки і в приватному секторі, прискорене жорсткими перевірками податківців.

– Звичайно, дворазове підвищення мінзарплати плюс додатково підвищення зарплат лікарям і вчителям дало за півроку великий ефект. Крім того, зараз фіскалів в першу чергу цікавить при перевірках не податок на прибуток, як раніше, а реальна зарплата на підприємствах. Тому багато бізнесменів зменшили, а то і відмовилися від виплат у конвертах, особливо там, де заробітки ненабагато вище мінімальних. до кінця року наш Центр очікує зростання зарплат ще на 20%, або до 8,8 тис. грн.

Також експерти відзначають, що Держстат перестав враховувати зарплати приватних підприємців на єдиному податку, які, як правило, показують мінімальну зарплату, і фірми, в яких менше десяти працівників (дрібний сервіс, перевезення). Це теж арифметично вплинуло на зростання середніх заробітків, додавши до них оціночно 200-250 грн.

За галузями за даними Держстатистики заробітки відрізняються більш ніж в 10 разів. Найбільш високооплачувані традиційно авіатори - у них виходить в середньому майже 31 тис. грн на місяць, або на 4000 грн більше, ніж рік тому. Високі зарплати у фармацевтів – 13 119 грн (+2470 грн), айтішників – 11 446 (+2140 грн) і чиновників, включаючи силовиків – 9623 (+3550 грн, це максимальне зростання). Менше всіх отримують листоноші – 3646 грн (+840 грн) і працівники громадського харчування – 5053 грн (+1470 грн).

За словами hr-експерта кадрового порталу rabota.ua Тетяни Пашки, ці цифри близькі до дійсності, крім IT-сфери, де вони насправді мало не на порядок вище, і громадського харчування, в якому не враховуються чайові.

– 11 тис. грн отримує середній системний адміністратор, а зарплати програмістів стартують від 15 тис. грн. І можуть доходити до 100-150 тис. грн. Але так як вони оформлені як фізособи-підприємці, то формально це не зарплата, а оплата за виконані послуги та зарплатної статистикою не враховується, – роз'яснила Пашкіна. – За нашими даними, пропозиції роботодавців виросли в цьому році в середньому на 25%, а зарплатні очікування на 25-50%.

Вище всього оцінюють свою працю охоронці і страхові агенти, які хочуть отримувати в 1,5 рази (на 1,5-2 тис. грн) більше, ніж пропонує роботодавець. Бухгалтери просять додати 45% до пропозиції роботодавця, маркетологи – 30%. Це об'єктивно, оскільки, наприклад, в Києві середня зарплата 11 тис. грн, а охоронцям пропонують 3-4 тисячі.

Віктор Карпенко

Читайте також
Коли намаганнями вшанувати прикривають власну неспроможність
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина четверта
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина третя
Полтава
ДІЯ відзначила чемпіонів України
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина друга
Полтава
Лицарі сили та килиму
Полтава